Slovenija

V polovici rogljičkov našli več transmaščobnih kislin, kot je dovoljeno

Ljubljana, 27. 03. 2019 16.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V polovici analiziranih rogljičkov so raziskovalci, tik pred uveljavitvijo novega pravilnika, našli preveč transmaščobnih kislin. Analizirali so pekovske izdelke in predvsem pri rogljičkih našli tudi več kot šest odstotkov trans maščob, čeprav jih nova pravila, ki bodo začela veljati 7. aprila, dovoljujejo le dva odstotka. Težava so, kot so ugotovili, predvsem manjše pekarne.

Trans maščobe so maščobe, za katere so številne raziskave kasneje pokazale, da motijo presnovo, povečujejo raven krvnega holesterola ter s tem znatno povečujejo tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja, ter drugih kroničnih bolezni.

Najnovejši rezultati projekta Trans maščobe v živilih

Zadnji rezultati raziskovalnega projekta kažejo, da se ob glasnemu opozarjanju na problem stanje na tržišču sicer izboljšuje, še zdaleč pa ni idealno, piše Inštitut za nutricistiko na svoji spletni strani.

Približuje se 7. april, dan, ko bodo na tržišču popolnoma prepovedana živila, v katerih bi bila presežena predpisana vsebnost transmaščobnih kislin.

Rajko Vidrih iz Biotehniške fakultete: "V okviru projekta Trans maščobe v živilih smo zadnji odvzem vzorcev izvedli konec leta 2018, v obdobju prehodnega roka pravilnika. Vzorčili smo v omejenem obsegu na več lokacijah, in sicer na območju Osrednje Slovenije, Štajerske in Goriške. Med vzorci je bilo tudi deset vzorcev rogljičkov, ki so leta 2016 vsebovali več kot 2 % trans maščobnih kislin. V nekaterih primerih smo ugotovili bistveno izboljšanje, npr. celo zmanjšanje iz skoraj 8 % na pod 0,5 %, vendar pa je bilo pri precej vzorcih stanje nezadovoljivo."

Navedeni rezultati potrjujejo, da je količino trans maščob tudi v tovrstnih živilih možno zelo znižati, bistveno za to pa je omejevanje uporabe delno hidrogeniranih rastlinskih olj.

Ukrep bo sicer imel največji vpliv na prehransko manj ugodna živila kot so slaščice, prigrizki, piškoti, keksi, ocvrta hrana, hitra hrana, vendar ta živila pogosto vsebujejo tudi visok delež manj zaželenih hranil.
Ukrep bo sicer imel največji vpliv na prehransko manj ugodna živila kot so slaščice, prigrizki, piškoti, keksi, ocvrta hrana, hitra hrana, vendar ta živila pogosto vsebujejo tudi visok delež manj zaželenih hranil. FOTO: Thinkstock

Igor Pravst, Inštitut za nutricionistiko: "Zaskrbljujoče je, da smo le nekaj mesecev pred polno veljavnostjo pravilnika v polovici odvzetih vzorcev rogljičkov našli preko 6 % trans maščobnih kislin, medtem ko jih novi pravilnik dovoljuje največ 2 %. Nekatere proizvajalce na tem področju očitno čaka še kaj nekaj dela, da bodo zagotovili varnost živil."

Trans maščobne kisline so dokazano nevarne snovi, katerih količina v prehrani prebivalcev se je bistveno povečala v prejšnjem stoletju, ko je industrija pri proizvodnji živil začela trde živalske maščobe nadomeščati s cenejšimi delno hidrogeniranimi rastlinskimi maščobami. Slednje so imele sicer zelo ugodne tehnološke lastnosti, žal pa so vsebovale tudi veliko trans maščob.

Ob tem je potrebno še enkrat izpostaviti, da je bilo vzorčenje izvedeno le na lokacijah, kjer so rogljički leta 2016 vsebovali znatno količino trans maščob. Predstavljeni rezultati zato ne predstavljajo povprečnega stanja na tržišču, kažejo pa, da se je pri približno polovici vzorcev stanje izboljšalo še preden je bila uveljavljena zakonodajna omejitev.

Tudi drugi rezultati projekta kažejo, da se količina trans maščob v prehrani Slovencev v zadnjih letih zmanjšuje.

V okviru projekta smo raziskovali tudi kakšna je bila izpostavljenost trans maščobam v preteklosti. Evgen Benedik, Pediatrična klinika, UKC Ljubljana: "Za enega najbolj zanesljivih bioloških kazalcev prehranskega vnosa trans maščobnih kislin velja humano mleko, zato smo primerjali mlečno-kislinsko sestavo materinega mleka v odvisnosti od materine prehrane med letoma 2000 do 2010. Ugotovili smo, da se je v tem desetletnem obdobju količina trans maščobnih kislin v humanem mleku zmanjšala za 50 %. Rezultati so zelo spodbudni, z novo zakonodajo pa na tem področju pričakujemo še dodatno izboljšanje."

Najstrožja pravila na svetu za bolj varna živila

Pravilnik o najvišji dovoljeni vsebnosti trans maščobnih kislin v živilih predstavlja zelo pomemben korak na področju varovanja javnega zdravja, dodajajo na inštitutu. Marjeta Recek iz Ministrstva za zdravje: "Ker so trans maščobne kisline prepoznane kot eden izmed glavnih dejavnikov za razvoj srčno-žilnih bolezni smo zadovoljni, da smo s predpisom omejili njihovo vsebnost v živilih in tako prispevali k boljšemu zdravju prebivalcev."

Rezultati državnega raziskovalnega projekta "Trans maščobe v živilih", ki ga izvajajo Inštitut za nutricionistiko, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Biotehniška fakulteta, Pediatrična klinika UKC Ljubljana ter Institut "Jožef Stefan" so že v preteklosti ugotovili, da med bolj tvegana živila sodijo tudi pekovski izdelki, presenetljivo pa so znatne količine trans maščobnih kislin našli tudi v več rogljičkih. Proizvajalci imajo le še nekaj dni časa za uskladitev z zakonodajo.

Zlatko Fras iz UKC Ljubljana, je ob tem dodal, da trans maščobe nimajo nobene koristne vloge pri delovanju človeškega telesa, zato je zelo pomembo, da jih bomo iz prehrane za vselej odstranili: "Na ta način bomo ne le zmanjšali stroške zdravstvene oskrbe, temveč tudi preprečili marsikatero prezgodnjo smrt."

Na Nacionalne inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so dodali, da z zakonodajo na področju trans maščob prvič zmanjšujemo dostopnost zdravju manj koristnih in manj kakovostnih živil na način, da to ni več skrb posameznika, pač pa proizvajalca. Matej Gregorič iz NIJZ je povedal: "Posebnost slovenske zakonodaje je v tem, da posega tudi na področje ponudnikov prehrane, kjer potrošniki nimajo možnosti vpogleda v kakovost ponudbe. Ukrep bo prispeval k izboljšanju javnega zdravja in k zmanjševanju neenakosti v zdravju s tem, da omejuje nepotrebno izpostavljenost škodljivim trans maščobnim kislinam v vseh dostopnih živilih na trgu."

Trans maščobe so maščobe, za katere so številne raziskave kasneje pokazale, da motijo presnovo, povečujejo raven krvnega holesterola ter s tem znatno povečujejo tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja.
Trans maščobe so maščobe, za katere so številne raziskave kasneje pokazale, da motijo presnovo, povečujejo raven krvnega holesterola ter s tem znatno povečujejo tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja. FOTO: Thinkstock

NIJZ ob tem še poudarja, da bo ukrep sicer imel največji vpliv na prehransko manj ugodna živila kot so slaščice, prigrizki, piškoti, keksi, ocvrta hrana, hitra hrana, vendar ta živila pogosto vsebujejo tudi visok delež manj zaželenih hranil (nasičenih maščob, sladkorja, soli), zato se svetuje manj pogosto uživanje tovrstnih živil v manjših količinah ter v kombinaciji s priporočenimi in zdravju koristnimi živili.

V Sloveniji uveljavljen pravilnik je poseben tudi v svetovnem merilu, saj je najstrožji na svetu. Igor Pravst, vodja projekta "Trans maščobe v živilih" poudarja: "Pravilnik je bil pripravljen zelo ambiciozno, pri čemer je imelo Ministrstvo za zdravje polno podporo stroke. Ponosni smo, da smo lahko vodili raziskovalni projekt, ki je podpiral sprejem tako pomembne politične odločitve."

​​​​​​​V Sloveniji je bil lani uveljavljen Pravilnik o najvišji dovoljeni vsebnosti trans maščobnih kislin v živilih, ki je proizvajalcem živil postavil prehodno obdobje za prilagoditev sestave živil, ki izteče 7. aprila, ko v živilih ne bo dovoljenih več kot dva grama industrijsko dodanih trans maščob na 100 gramov maščob.

Za izhodišče je bil uporabljen danski model, šli pa so še korak naprej - na Danskem omejitve veljajo le za živila, ki so naprodaj potrošnikom, v Sloveniji pa tudi za živila v veleprodaji. To pomeni, da se bo na ta način bistveno tudi zmanjšala možnost, da bi manj ozaveščeni proizvajalci živil pri proizvodnji še naprej uporabljali ceneno delno hidrogenirano maščobo.

"Z zmago se zaključuje ena zgodba, izzivov na področju prehrane pa nam seveda ostaja še veliko," zaključuje Prast in izpostavlja projekt Inštituta za nutricistiko "Sladkor v prehrani" in portal www.prehrana.si, ki ga urejajo skupaj z NIJZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
28. 03. 2019 15.44
-3
Pa bo Slovenija spet za zadnja ki bo ukinila uporabo trans-maščob: v New Yorku je že leta nazaj prejšnji župan Bloomberg prepovedal uporabo tega.
Justiceiscoming81
28. 03. 2019 09.36
+2
Mislim da bi bil problem hitro rešen, če bi prepovedali pekarne,gostilne in trgovine z hitro prehrano...
hotchilipoper
28. 03. 2019 08.13
+8
Ko bi vi vedeli kaj gre v hrenovke bi vas kap
FaTa Albanka
28. 03. 2019 08.36
+2
Ko bi vi vedeli v katero piscancje bedro gredo inekcije antibiotikov pa kje potem te bedre iz holandije pa nrmcije pristanejo bi v nezavest padli.
hotchilipoper
28. 03. 2019 08.12
+0
Ja in kaj zdaj?Ja nč,še naprej se bo prodajalo
n.hall
27. 03. 2019 21.42
-1
Hitr v pekarno preden jih ukinejo😋
srecnii
27. 03. 2019 20.32
+3
Jaz si doma spečem polnozrnat al pa pirin kruh, ampak ne v pečici kar na drva.
Uporabnik429336
27. 03. 2019 20.07
-9
meso je treba ukinit!
bavbav
27. 03. 2019 19.42
-1
Same dobrote 🍒
bavbav
27. 03. 2019 19.29
-1
Same dobrote ♥️
Dado74
27. 03. 2019 19.24
+14
Vse pojest v zmernih količinah in pol ure hoje na dan,pa ne bo problemov z zdravjem. Pozabljamo, da je človeško telo narejeno za gibanje in ne sedenje!!!
big brother
27. 03. 2019 19.23
-7
Kaki rogljički. Hrana v 95% restavracijah , sploh meso je sama skrita maščoba. Ne vi men reč, da je mastn krškopolski šnicl pa zdrav pa da nima transmaščob...To morte skint z jedilnikov, ne pa samo rogljičke
Perrun
27. 03. 2019 19.28
+8
Saj tu gre za transmaščobe. Zakaj si malce več ne prebereš preden komentiraš? Kje so maščobe pa menda sam ja veš, in tistega ne ješ. Pri transmaščobah je pa pač to mal težje ugotovit. So pa izredno nevarne.
giiinem
27. 03. 2019 18.49
+2
Čips je moj edini greh
BroNo1
27. 03. 2019 19.27
+4
BroNo1
27. 03. 2019 19.27
+2
Perrun
27. 03. 2019 19.43
+2
pa saj so že kar razlike med čipsi. se splača dat kak evro več, pa je dosti manj škodljiv kot kak drug, pa tudi okusi znajo biti boljši. odvisno na kakšnem krompirju so narejeni.
Uporabnik1385495
27. 03. 2019 18.42
+17
Ze vse zivljenje kuhamo.Ne kupujemo nic od tega.Cisto dobro nam gre.Za kuhanje kosila potrebujem 30 min max.Kosilo ima vedno juho in glavno jed s solato.Ce je prava posoda in domace surovine ter malo razmisleka vecer prej-brez rezav
Mauzahecmauzares
27. 03. 2019 18.24
+10
Dinho8O
27. 03. 2019 17.55
+50
Kaj pa ce bi preprosto nehali kupovati junk food in se dejansko prehranjevali s pravo hrano?
Limona2021
27. 03. 2019 18.02
+19
Tezko bo, ker vecina kuha v mikrovalovki. Se pa strinjam s tabo, pri nas doma vse skuhamo sami, vlagamo sami, zelenjavo kar imamo pridelano pospravimo,mza ozimnico kupimo pr lokalnem kmetu. To je to. Pa vsi smo zdravi, pa noben ni debel.
TheBlazzz
27. 03. 2019 18.08
+2
sorry ko pridem ob 18ih domov mi res ni za kuhat 3 hodni meni
smajser1
27. 03. 2019 18.21
+14
... ti moram povedat, da zdrava hrana, je tudi ne najhitreje oripravljena... in manj kompliciras boljse je... probaj... samo voljo moras met
smajser1
27. 03. 2019 18.21
+10
BroNo1
27. 03. 2019 19.25
+5
sorry kuhas cez vikend, dan prej za drugi dan. valda bos skrbela za svoje zdravje in tvojih bliznjih!?
provokatorr
27. 03. 2019 17.46
+16
saj imajo še dva tedna časa za to, da začnejo za maslene rogljičke uporabljati maslo in ne cenejšo margarino
Exiip
27. 03. 2019 17.45
+7
Vsega po mav pojest...pa mav več se gibat..i to je to...
provokatorr
27. 03. 2019 19.00
+10
pa en mav slovnco študerat, da bojo usi razumel, kua bi rd povedu
Super1337
27. 03. 2019 17.43
+58
siptarske pekarne so velik problem.
pop greznica
27. 03. 2019 17.42
+33
ko greš v trgovino pa ugotoviš da je 95% stvari svinjarija
hansola
27. 03. 2019 17.18
+13
Najstrožja pravila ,a svetu za pekovsko pecivo, a filajo pa narod z mesom, ki vsebuje po parkrat bolj škodljive snovi, bravo biotehniška fakulteta, prav isto ste uporabni kot FDV-jevci!
anamarija
27. 03. 2019 17.34
+32
Če pretiravaš z mesom, lahko zboliš. Če pretiravaš s pekovskim pecivom, zagotovo zboliš! Zmernost in raznolikost pri hrani je edini pravi in dober recept.