Slovenija

V pokoj s 65 leti?

Ljubljana, 26. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
V.Č./STA
Komentarji
0

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so prepričani, da nova pokojninska reforma s podaljševanjem starosti za upokojitev ni potrebna.

Ob tem se zastavlja vprašanje, ali bo dvig starostne meje znižal višino pokojnin?
Ob tem se zastavlja vprašanje, ali bo dvig starostne meje znižal višino pokojnin? FOTO: POP TV

Sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja, o katerem so se socialni partnerji dogovorili leta 1999 in je lani začel veljati, je dobro prilagojen demografskim gibanjem v državi in ustrezno izpolnjuje pričakovanja, zato za novo reformo ni tehtnih razlogov. V pokojninski blagajni, ki beleži za 2,5 milijarde tolarjev več prihodkov od odhodkov, naj bi bil primanjkljaj v višini 20 milijard tolarjev odpravljen do leta 2007. Poleg tega se stopnja rasti prejemnikov pokojnin vztrajno manjša, in sicer je leta 2002 dosegala 3,4 odstotka, lani pa je upadla na 1,7 odstotka, je na današnji novinarski konferenci razloge proti nekaterim razmišljanjem o novi reformi nanizal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič
Predsednik ZSSS Dušan Semolič FOTO: POP TV

V ZSSS se namreč bojijo, da bi se čez čas uresničile napovedi nekaterih ekonomistov o zvišanju starostne meje za upokojitev. Starostna meja, ki sedaj za ženske znaša 61 za moške pa 63 let, se naj bi dvignila na 65 let. Ob tem pa naj bi se starostna meja za ženske, ki so močno favorizirane, zviševala dvakrat hitreje. Temu pa v ZSSS močno nasprotujejo.

Pogoji za vse tiste, ki se bodo upokojili letos: Ženske morajo biti stare 54 let in osem mesecev in morajo imeti najmanj 35 let in 9 mesecev pokojninske dobe, ali starost 59 let in 8 mesecev ter najmanj 20 let pokojninske dobe. 61 let in osem mesecev pa morajo dopolniti tiste, ki imajo 15 let pokojninske dobe. Moški star 58 let se lahko letos upokoji, če ima 40 let pokojninske dobe, pri 63-ih letih mora imeti najmanj 20 let pokojninske dobe, 65-letnik pa lahko gre v pokoj z najmanj 15-imi leti pokojninske dobe.

"Takšnim predlogom v ZSSS nasprotujemo, saj smo trdno prepričani, da je sedanji pokojninski sistem že prilagojen demografskim faktorjem, poleg tega pa bo reforma trajala vse do leta 2023," je pojasnil Semolič. Obstoječi pokojninski sistem vzpodbuja tiste, ki so sposobni in si želijo, da delajo dlje, saj so bile odpravljene vse ovire, ki so zaposlenim onemogočale odložitev datuma starostne upokojitve."Narobe bi bilo da bi tiste, predvsem industrijske delavce, ki so izčrpani zaradi slabših delovnih pogojev, silili delati še dlje, ob tem da delodajalci ne kažejo pretiranega zanimanja za zaposlovanje starejših. Poleg tega je med približno 90.000 brezposelnimi mnogo mladih, ki si želijo delati, pa dela ne dobijo."

V večini starih članic EU je starostna meja upokojevanja blizu 65 let, vendar pa ta številka ne pove ničesar, meni Semolič. Dejanska starost upokojevanja je precej nižja, in sicer nekaj čez 55 let, saj se zaposleni lahko upokojujejo na osnovi predčasnih upokojitvenih shem, ki so bile v Sloveniji ukinjene. V Sloveniji je bila povprečna starost pri starostnem upokojevanju leta 1990 55 let in sedem mesecev, leta 1999 56 let in sedem mesecev, leta 2003 pa 57 let in osem mesecev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10