Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je podpisala pogodbo s podjetjem Margento, izbranim ponudnikom rešitve za uvedbo plačevanja študentske prehrane prek mobilne tehnologije. Nov sistem naj bi bil študentom bolj prijazen, dostopen in enostaven za uporabo.
Po besedah predsednika odbora za socialna in zdravstvena vprašanja pri ŠOS Andreja Božiča so kot varovalo v pogodbo vključili protikorupcijsko klavzulo. Pojasnil je, da so sicer protikorupcijsko komisijo zaprosili za mnenje v zvezi s poslom, a odgovora še niso prejeli. Pogodbo pa so želeli skleniti čim prej, da bi projekt stekel, zato so vanjo vključili klavzulo, ki določa, da se pogodba v primeru dokazane korupcije prekine.
Po mnenju Mlade Slovenije (MSi) je bila namreč pri razpisu o elektronizaciji študentske prehrane favorizirana mobitelna rešitev, ki jo lahko ponudi le takratno hčerinsko podjetje Ultre, katere solastnik je minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič. Iz Ultre so sicer danes sporočili, da so lastniški delež v Margentu prodali. "Umik je posledica letošnje vnovične medijske in politične gonje družb iz skupine Ultra, ki v praksi dejansko pomeni omejevanje in onemogočanje z ustavo zajamčene svobode gospodarske pobude. Ultrina krovna družba se bo do konca leta umaknila iz lastniških povezav v vseh družbah, ki tržijo svoje storitve v Sloveniji," je sporočil njen direktor Gregor Beznik.
Na razpis se je prijavil tudi Bankart, vendar je razpisna komisija, katere član je bil tudi nekdanji vodja razvojnega oddelka v Ultri Aleksander Palutnik, izbrala podjetje Margento, ki je bilo takrat še Ultrino. MSi je zato obvestila tudi komisijo za preprečevanje korupcije. Glede neizbora drugega konkurenta, podjetja Bankart, je Božič sicer danes zatrdil, da se je v konkurenčnem dialogu izkazalo, da ne morejo zagotoviti primernega sistema. Zagotavljajo, da so postopek speljali korektno.
Golobič se sprašuje o morebitni koruptivnosti MSi
Minister Golobič v nasprotovanju MSi izbora vidi "konkreten podjetniški interes". Spomnil je, da je zakonsko zavezo o elektronizaciji še v prejšnjem mandatu pripravil minister iz vrst NSi, zato "ni naključje, da skuša podmladek NSi zavarovati ta interes". Glede očitkov, da je bil razpis prirejen po meri Margenta, odgovarja, da bodo o tem odločile pristojne institucije. "A vedeti je treba, da so imeli vsi tisti, ki so se prijavili na razpis, pravne poti, da zavarujejo svoj interes," je opozoril. Način, kako poskuša MSi zavarovati ta podjetniški interes stranke, pa je po njegovem mnenju mogoče šteti tudi za koruptivnega. "A s tem naj se ukvarjajo druge institucije," je zaključil.
V podmladku NSi so se hitro odzvali: ''Minister Golobič s svojo današnjo izjavo, da ima podmladek NSi pri razpisu za elektronizacijo študentske prehrane podjetniki interes, zavaja javnost in spet laže, kot je tudi v njegovi navadi. Noben član podmladka ni solastnik podjetji, ki so se potegovale na razpisu. Gregor Golobič pa je 'študentski minister' in je bil dejansko solastnik podjetja Margento. S svojimi zavajajočimi in lažnimi izjavami želi prikriti dejstvo, da ima v podjetju, ki je bilo izbrano na razpisu, lastniški delež. Golobič bo posledično služil denar prav na račun študentov, kar je moralno sporno, česar se pa ne zaveda.'' V MSi ga pozivajo, naj se ''končno odloči, ali bo politik ali gospodarstvenik''.
Najprej na Primorskem
Novo tehnologijo bodo začeli testno uvajati 1. decembra na območju Univerze na Primorskem, predvidoma s 1. majem 2010 pa še na območju univerz v Mariboru in Ljubljani. Prenova sistema bo potekala v testnem 15-mesečnem obdobju, v katerem bosta vzporedno tekla star in nov sistem. ''Če bi se izkazalo, da nov sistem ne deluje, bi se lahko brez težav vrnili na stari sistem papirnatih bonov," je poudaril član predsedstva ŠOS Elvis Cvikl.
Za študente ne bo dodatnih stroškov, zagotavlja. Svoj mobilni telefon bodo, ne glede na operaterja ali razmerje, ki ga imajo z operaterjem, uporabljali brez stroškov. Služil jim bo za identifikacijo pri ponudniku študentske prehrane. Ko se bo študent identificiral, bo lahko koristil študentsko kosilo, ponudniku prehrane pa bo na licu mesta tudi plačal svoj del udeležbe v vrednosti obroka. ''To bo za študente pozitivno, saj ne bodo več kreditirali sistema s plačevanjem bonov v naprej,'' je izpostavil Božič.
Prihranek?
Na vprašanje, kolikšna bo vrednost celotnega projekta, danes sicer niso konkretno odgovorili. Cvikl je izpostavil le, da jih delovanje sedanjega sistema stane en milijon evrov letno in da bo nov sistem pomenil zmanjšanje stroškov dela za 40 odstotkov, odpadli pa bodo tudi stroški najema prostorov za info točke, kjer se zdaj prodajajo boni. Na vprašanje, kakšni so dogovorjeni vzdrževalni stroški, pa je pojasnil, da bodo odvisni od števila opravljenih transakcij, torej števila plačanih študentskih obrokov. Za vsako transakcijo bo ŠOS Margentu plačal sedem centov; ker je transakcij letno približno pet milijonov, bi to pomenilo približno 350.000 evrov letno plačila Margentu. V znesek je vključen najem tehnologije, vzdrževanje in odpravljanje določenih napak. –
Zaradi študentskih ugodnosti številni ponaredki
"Brezplačnih" študentskih potrdil medtem kar mrgoli, saj se ponarejeni izvodi množijo kot gobe po dežju. Do študentskega statusa vas tako ločita le barvni tiskalnik in dober ponaredek. Uporabniki ponaredkov imajo sicer prvotni interes študentsko delo, ogromno pa lahko privarčujejo tudi pri prehrani. Več na Cekin.si.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.