Soline so še zalite z morjem, je sporočil Klavdij Godnič, direktor podjetja Soline, ki upravlja Krajinski park Sečoveljske soline. Kot je pojasnil, so vdiranje vode iz Jernejevega kanala zaustavili, na predelu Fontanigge pa Dragonja še preplavlja.
Dodal je, da bodo škodo ocenili, ko se bodo soline izpraznile. Že zdaj pa je jasno, da so poškodbe nastale na dostopni cesti v Fontanigge, na solnih poljih pred Muzejem solinarstva in na izparilnih poljih v Leri. Vse to bo treba pred prihodnjo solinarsko sezono obnoviti, je poudaril.
Po Godničevih besedah je povišanje desnega brega Dragonje ob izlivu v morje projekt, ki ga je treba uskladiti z Republiko Hrvaško, nosilec projekta pa je Direkcija RS za vode.
Skoraj vse nasipe in jezove v solinah so sicer obnovili v preteklem desetletju, po razdejanju, ki ga je visoka plima povzročila leta 2008. Sanacija je potekala med leti 2011 in 2017, stala je skoraj 15 milijonov evrov.
Letos poleti je Godnič dejal, da so zaključili tudi obnovo čelnih nasipov in uredili zapornice, "da bodo tudi Fontanigge varne pred poplavami".
Gradbena dela za sanacijo kanala sv. Jerneja, v katerem največ težav povzročajo nezakonito privezani čolni, so se začela 14. novembra letos.
V Piranu so se oglasile sirene zaradi visokega plimovanja
V Piranu je morje poplavljalo tudi v sredo, ko sta bili tako v Izoli kot v Piranu, nekaj pred 7. uro zjutraj, sproženi sireni javnega alarmiranja z znakom opozorilo za nevarnost. Voda je, kot je bilo napovedano, znova prestopila bregove, a ni bilo tako hudo kot v torek. V obeh mestih so gasilci postavljali baraže in protipoplavne vreče, s čimer so preprečili prelivanje vode.
Huje pa je bilo v torek. V Krajinskem parku Sečoveljske soline so povedali, da je novembrsko visoko plimovanje sicer pričakovano, a da tako visoke vode vendar ne pomnijo v svoji 20-letni zgodovini upravljanja z zavarovanim območjem. Voda se je na obalne ulice razlila tudi v Izoli in Kopru. Po podatkih mareografske postaje v Kopru je bila torkova dopoldanska plima med petimi najvišjimi od začetka meritev v letu 1961. Največ težav je bilo sicer v Piranu. Na pomolu se je prevrnil sod, zaradi česar se je v morje razlila opazna količina odpadnega olja. Voda pa je povzročala škodo v pritličnih stanovanjih in lokalih ter na avtomobilih, ki jih lastniki niso umaknili.
Nastalo škodo po visoki plimi pristojni sicer še ocenjujejo, lastniki avtomobilov, ki jih je voda zalila, pa bodo škodo lahko uveljavljali pri zavarovalnicah, a le, če imajo avtomobil pravilno zavarovan. V zavarovalnici Generali imajo tovrstno zavarovanje urejeno v splošnem kasku in kombinaciji delnega kaska, ki vključuje poškodbo vozila. V zavarovalnici Triglav škodo, ki nastane zaradi poškodovanja ali uničenja vozila kot posledica naravnih nesreč krije kombinacija delnega B kaska, ki vključuje požarno nevarnost in naravne nesreče. Pri zavarovalnici Sava mora imeti lastnik vozila sklenjeno zavarovanje polnega avtomobilskega kaska, kjer je vključena zavarovana nevarnost poškodovanja vozila, ki med drugim vključuje tudi poplave, hudourniške ali visoke vode.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.