Slovenija je v soboto začela uveljavljati razsodbo arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško. V skladu z arbitražno razsodbo je približno tri četrtine Piranskega zaliva slovenskega. Za Hrvaško, ki razsodbe ne priznava, je meja na morju še vedno na sredini zaliva.
V soboto zjutraj so tri hrvaške ribiške ladje, ki so jih spremljali hrvaški policijski čolni, vplule v slovensko morje. Slovenska policija se je nemudoma odzvala in celotno dogajanje tudi dokumentirala in bo na podlagi tega izvedla vse potrebne aktivnosti. Kasneje je v slovensko morje vplula še ena ladja, a po ugotovitvah slovenske strani je do tega prišlo zaradi okvare na enem od hrvaških ribiških čolnov.
Z uveljavitvijo arbitražne razsodbe lahko sicer tako hrvaški kot slovenski ribiči lovijo onkraj meje na morju, a morajo za to pridobiti ustrezna dovoljenja.
Hrvaško zunanje ministrstvo se je v nedeljo odzvalo na napovedi slovenskih pristojnih oblasti, da bi lahko hrvaškim ribičem izrekli denarne kazni, če bi brez dovoljenja lovili v delu Piranskega zaliva, ki po razsodbi arbitražnega sodišča pripada Sloveniji. Slovenija nima pravice uveljavljati svojih predpisov na območju Hrvaške, so ocenili v Zagrebu.
Oceno hrvaškega zunanjega ministrstva je v nedeljo zvečer potrdil tudi hrvaški notranji minister Davor Božinović, ki je izrazil upanje, da ne bo novih incidentov, in zatrdil, da jih hrvaška stran ne bo spodbujala. "Hrvaške institucije in hrvaška obmejna policija delajo to, kar jim je z zakonom naloženo, in to je zaščititi ozemeljsko celovitost, suverenost Republike Hrvaške in interes hrvaških ribičev," navaja ministra hrvaška tiskovna agencija Hina.
Avstrijski kancler je zaradi situacije "nesrečen"
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je danes na obisku gostil nizozemskega premierja Marka Rutteja, s katerim sta na novinarski konferenci izrazila zaskrbljenost zaradi spora o meji med Slovenijo in Hrvaško. Oba sta nakazala pripravljenost, da bi pripomogla k rešitvi tega vprašanja, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Kurz je dejal, da je "zelo nesrečen" zaradi te situacije v soseščini Avstrije in želi "pozitivno prispevati k rešitvi konflikta". Tudi Rutte je po poročanju agencije APA povedal, da želi pri tem vprašanju pomagati.
Arbitražno sodišče, ki je odločalo o meji med Slovenijo in Hrvaško, je 29. junija določilo mejo med državama na kopnem in na morju. A Hrvaška sodbe ne priznava in zavrača njeno uveljavitev. Slovenija je na drugi strani že sprejela potrebne zakone za implementacijo, ki jo je začela izvajati v soboto.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker se je nedavno odločil, da na posredniško misijo za zagotovitev izvajanja arbitražne odločbe pošlje prvega podpredsednika komisije Fransa Timmermansa.
KOMENTARJI (420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.