Meteorologi na Agenciji za okolje (Arso) napovedujejo, da bo jutri pretežno oblačno, predvsem v zahodni in južni Sloveniji pa bo občasno rahlo deževalo. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 4, na Primorskem okoli 6, najvišje dnevne od 2 do 7, na Primorskem do okoli 10 stopinj Celzija.
Tako se še naprej nadaljuje toplo vreme. Konec decembra se je namreč v Sloveniji začelo obdobje izrazito pretoplega vremena, ki še vedno traja. Srednja dnevna temperatura pa je v tem času v večjem delu Slovenije od pet do deset stopinj Celzija višja od dolgoletnega povprečja, ugotavljajo na Arsu. V Ljubljani se je živo srebro pod ničlo nazadnje spustilo 20. decembra lani. Tako je danes že 33. dan brez temperatur pod ničlo. "Tako dolgega neprekinjenega niza pozitivnih temperatur na postaji Ljubljana-Bežigrad v zimskem obdobju ne pomnimo," je zapisano na spletni strani Arsa. Takšno vreme se bo po njihovih informacijah predvidoma nadaljevalo še do konca tedna.
Bomo priča rekordno toplemu januarju?
Po letu 1900 sta bila v Ljubljani le dva januarja, ko je bilo število hladnih dni manjše od deset, in sicer januarja 1936 ter januarja leta 1948. V Sloveniji je bila sicer doslej najtoplejša zima 2006/2007. "V kolikor se v drugi polovici zimskega obdobja ne bo občutno ohladilo, se bo letošnja zima zagotovo uvrstila med tri najtoplejše v več kot 100 letih," napovedujejo na Arsu.
Podatki Arsa za letošnji januar kažejo, da je bilo v prvi tretjini meseca po vsej državi občutno topleje kot v dolgoletnem povprečju. Največji odklon so zabeležili na območju od osrednje Slovenije proti vzhodu in jugu do meje s Hrvaško, kjer je bilo od osem do devet stopinj Celzija topleje kot v dolgoletnem povprečju. Na zahodu in na Koroškem so zabeležili odklon med šest in sedem stopinj Celzija.
V tem času je bilo sonca manj kot običajno, prevladovali so oblačni dnevi. Na Goriškem je bilo sončnega vremena za manj kot četrtino dolgoletnega povprečja na tem območju. Relativna osončenost je proti vzhodu naraščala, severno ter vzhodno od Ljubljane so presegli tri četrtine običajne osončenosti, so zapisali na Arsu.
Po do zdaj zbranih podatkih je bilo v tem času največ padavin na Goriškem, in sicer nad 120 milimetrov. V večini Štajerske in Dolenjske ter v Beli krajini in v Portorožu je padlo do 30 milimetrov padavin.
Na Arsu so predstavili tudi vremenske podatke za lansko leto. Povprečna temperatura je bila v Sloveniji eno do dve stopinji Celzija nad dolgoletnim povprečjem od leta 1961 do 1990. Letna vsota ur z neposrednim sončnim obsevanjem je presegla dolgoletno povprečje na severovzhodu države, na jugozahodu in v osrednji Sloveniji. Drugod je bil primanjkljaj pod 10 odstotki.
Povsod po državi so bili lani bolj sončni kot običajno poletni meseci junij, julij in avgust. Z izjemo Dolenjske je sonce sijalo dlje kot običajno tudi decembra, sončnega vremena pa je z izjemo Obale primanjkovalo februarja. Dolgoletno povprečje padavin je bilo preseženo skoraj po vsej državi, z izjemo Koroške in dela Štajerske, so še zapisali na Arsu.
Prihaja sneg in zimsko vreme
Sicer pa se že v petek obeta precej bolj zimsko vreme. V noči na petek bo začelo snežiti na severozahodu države, nato pa se bodo padavine razširile po vsej državi. Sprva bo verjetno v notranjosti še padal dež, nato pa tudi sneg. Snežilo bo vse do sobote zjutraj, dopoldne pa naj bi po vsej državi nehalo snežiti. Meteorologi napovedujejo od 10 do 20 centimetrov snega po nižinah. Še ves prihodnji teden bodo temperature ostale pod ničlo, nekje sredi tedna pa bi lahko dobili še eno pošiljko snega, dodajajo na Arsu.
KOMENTARJI (314)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.