V parlamentu so danes predlog za ustanovitev nove poslanske skupine Solidarnost predstavili neodvisni poslanci Franc Žnidaršič, Andrej Magajna in Vili Rezman. "Gre za solidarnost vseh tistih, ki imamo več vpliva, več denarja in tudi znanja, da podamo roko tistim, ki tega nimajo,” so dejali ob predstavitvi. Po besedah Magajne gre za neko etično držo in vizijo prihodnje družbene ureditve, ki bo nasprotje kapitalističnemu družbenemu sistemu.
"Poslanci smo v DZ, da pomagamo pri kreiranju takšnih predpisov in zakonov, ki bi omogočali dober in hiter gospodarski razvoj ter socialno vključujoče odnose v družbi," je dejal Rezman.
Franc Žnidaršič, ki je zaradi nerazumevanja izstopil iz poslanske skupine DeSuS, je dejal, da so se o sodelovanju dogovorili predvsem zaradi lažjega dela. "Namesto petih minut za nastop na sejah bomo imeli sedaj dvajset, poleg tega pa bomo dobili tudi logistično podporo in se bomo lahko bolj posvečali vsebini," je pojasnil.
Magajna je dodal, da so razlog za združitev tudi sorodne vrednote. Kot pravijo, se namreč vsi trije zavzemajo za učvrstitev javnega interesa pri zdravstveni reformi. Moti jih tudi pokojninska reforma, saj po njihovih besedah predlagatelji niso dosegli niti minimalnega dogovora s socialnimi partnerji. "Vrednotenje dela je degradirano do tal!" pravijo.
Koalicija da, a le pod našimi pogoji!
"O programu se nismo dogovarjali, saj je ustavna pravica vsakega poslanca, da misli s svojo glavo," pravijo in dodajajo, da so sicer pripravljeni na pogovor s koalicijo, a od svojih usmeritev ne bodo odstopali. "Sam jemljem zaveze iz koalicijskega sporazuma bolj resno kot tisti, ki so to podpisali," je prepričan Rezman, ki pravi, da je cela vrsta obljub iz koalicijskega sporazuma ostala neuresničenih. "Na to želimo opozoriti!" je dejal.
Žnidaršič temu dodaja, da bodo zato sodelovanje s koalicijo pogojevali z zahtevo, da se te stvari uresničijo. "Kje je urad za starejše, varuh bolnikovih pravic, denar za domove za upokojence, poceni stanovanja za mlade družine in ostalo?" se sprašuje.
Gantar mora dati zeleno luč
Pred ustanovitvijo mora predsednik državnega zbora Pavel Gantar ugotoviti, ali omenjeni poslanci izpolnjujejo pogoje za ustanovitev skupine. Poslanci pričakujejo, da bo Gantar potrdil ustanovitev poslanske skupine.
Poslovnik DZ namreč določa, da poslansko skupino nepovezanih poslancev lahko ustanovijo poslanci, ki so bili izvoljeni z list volivcev, in poslanci, ki jim je prenehalo članstvo v politični stranki. To določbo poslovnika je torej mogoče interpretirati različno, zato še ni znano, ali bodo Žnidaršič, Rezman in Magajna poslansko skupino tudi dejansko smeli ustanoviti. Če bo poslanska skupina nepovezanih poslancev ustanovljena, jo bo vodil Žnidaršič, Magajna pa bo njegov namestnik.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.