Že v četrtek je v Pariz odpotovala predsednica države Nataša Pirc Musar s soprogom. In Golob, a je sedež na letalu ob predsedniku vlade - presenetljivo - ostal prazen. Po tem, ko se je Tina Gaber na Instagramu že veselila kosila in druženja, kot je zapisala, z eno najljubših Brigitte Macron, pa je na koncu vseeno nepričakovano ostala v Sloveniji. Zakaj se Gabrova, ki naj bi že bila na letališču, na koncu ni vkrcala na letalo? V kabinetu so nam sicer potrdili, da so zanjo za okoli 500 evrov tudi že kupili letalsko vozovnico. Na vprašanje, kaj je šlo narobe, pa na kratko odgovorili, da zadeve ne komentirajo.
Golob se bo v soboto sicer udeležil tudi odprtja Slovenske hiše ter si ogledal nekaj olimpijskih tekmovanj.
"Žal jaz nisem prejela vabila na olimpijske igre, ne na otvoritev ne na kakšen drug dogodek v Parizu. Žal mi je, ampak tako je," medtem iz domovine dogajanje komentira predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki ne skriva razočaranja, da so vodilni v olimpijskem komiteju povsem spregledali predstavnike Državnega zbora, ki, kot pojasnjuje, nenazadnje odločajo o programu in financiranju športa. "Sem pa želela, da bi se lahko udeležila kateregakoli dogodka na paraolimpijskih igrah, zato sem sama kontaktirala olimpijski komite, ki je potem moje sodelavce povezal s paraolimpijskim komitejem in jaz upam, da vabilo dobimo."
Za zdaj ga še niso dobili, četudi je olimpijski komite, tako se zdi, tudi ta vabila že razposlal. "Sam sem vabljen na paraolimpijske igre, na otvoritev. Kot resorni minister za področje invalidov. O datumu obiska se pa še pogovarjamo," o odhodu na paraolimpijske igre pravi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost Luka Mesec. Na osrednji del olimpijskih iger pa Mesec ne bo potoval.
Bo pa njegova strankarska kolegica ministrica za kulturo Asta Vrečko in še trije drugi ministri: Matjaž Han, Klemen Boštjančič in Matej Arčon.
Golob je danes ob obisku Slovenske hiše sicer povedal, da je Slovenija izjemna dežela, ki nima samo izjemne narave, pač pa tudi izjemne športnice in športnike. Verjame, da bomo nanje v prihodnjih dneh zelo ponosni. Ob tem je izrazil čestitke Olimpijskemu komiteju Slovenije in vsem partnerjem in sodelavcem, ki so sodelovali pri pripravi Slovenske hiše.
Dodal je, da je vlada soglasno podprla idejo o Slovenski hiši. "Soglasni smo bili, da moramo v Parizu to priložnost maksimalno izkoristiti, ne samo zato, da bi dobili čim več medalj, ampak da pustimo čim večji pečat," je pozval.
Po njegovih besedah smo velikokrat ponosni na športnike, ko ti osvajajo medalje, po mesecu ali dveh pa nanje pozabimo. "Osrednja tema pogovorov s predsednikom olimpijskega komiteja je bila, kako se s spremembo zakonodaje na davčnem in pokojninskem področju približati potrebam, ki jih imajo športniki po zaključku kariere," je povedal. S predsednikom Olimpijskega komiteja Slovenije Franjem Bobincem se bo vlada na to temo ponovno srečala septembra.
Golob k Macronu z zahvalo za podporo pri investiciji v Revozu
Popoldan je imel Golob na programu tudi srečanje s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom in se mu zahvalil za podporo pri investiciji v proizvodnjo novega električnega twinga v Novem mestu. "Brez predsednika Macrona tega podpisa ne bi bilo in tudi zato sem tukaj v Parizu - da se mu osebno zahvalim za njegovo pomoč na tem področju," je ob obisku Slovenske hiše še povedal Golob.
Slovensko hišo je obiskal tudi gospodarski minister Matjaž Han, ki se je prav tako zahvalil slovenskim športnicam in športnikom ter olimpijskemu komiteju, da se lahko srečujejo na tako velikih in pomembnih tekmovanjih. Šport je Sloveniji odpiral vrata v svet in jo delal prepoznavno, je dejal ter menil, da je Slovenska hiša v Parizu fenomen, ker se jo zaradi prepoznavnih znakov in zelene barve hitro opazi.
"Verjamem, da je poleg medalj, ki niso najbolj pomembne, poleg dobrih rezultatov športnikov, pomembno, kako promoviramo Slovenijo. In če jo lahko promoviramo prek športa, ki združuje ljudi, smo ljudje najboljši," je povedal Han. Dodal je, da se bo trudil, da bo vlada dala športu veljavo, ki si jo zasluži.
V Slovenski hiši je zbrane nagovoril tudi Bobinac in dejal, da je hiša izjemna priložnost za proslavitev športa in predstavitev Slovenije. V njej bodo med olimpijskimi igrami med drugim organizirali dogodke o enakopravnosti žensk, drugi karieri športnikov, trajnosti in zelenem prehodu z različnimi gosti.
Prepričan je, da je šport vrhunski ambasador naše države in da so športniki tisti, od katerih se lahko odrasli veliko naučijo o vztrajnosti, odločnosti in timskem delu. Ob tem je pozval navijače iz Slovenije, naj jih čim več pride v Pariz.
Bobinac je Golobu ob obisku hiše izročil protokolarno darilo Olimpijskega komiteja Slovenije - srebrnik s podobo Leona Štuklja, ikono slovenskega olimpizma, ki je v Parizu pred 100 leti osvojil dve zlati olimpijski kolajni.
Stroški?
Pot ministra pristojnega za šport bo državo stala 1.600 evrov, prevoz in nočitve za ministrico Asto Vrečko dobra dva tisočaka. V kabinetu so stroške tričlanske delegacije, ki ima po odpovedi Gabrove torej le še dva člana, ocenili na dobre tri tisočake.
V kabinetu predsednice republike dokončnega izračuna, kot pojasnjujejo, še nimajo. Se bo pa predsednica, kot so sporočili, iz Pariza vrnila v ponedeljek z rednim letom nizkocenovnega letalskega prevoznika.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.