
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v Parizu gostil novo srečanje t. i. koalicije voljnih, na katerem so povabljeni voditelji razpravljali o ukrepih za pomoč Ukrajini. V francosko prestolnico je odpotoval tudi slovenski premier Robert Golob, ki je sicer že večkrat poudaril, da Slovenija ne bo sodelovala v nobeni tovrstni koaliciji.
Premier Golob je v kratki izjavi po srečanju na omrežju Instragram dejal, da so evropski voditelji danes utrdili odločenost, da najdejo pot do trajnega miru v Ukrajini.
"Slovenija bo ob tem na vseh nivojih zagovarjala, da je treba čim prej doseči premirje, da se zaustavi prelivanje krvi," je dodal. Vprašanj sankcij proti Rusiji ali morebitne napotitve evropskih sil v Ukrajino, o katerih je po srečanju govoril Macron, se ni dotaknil.
Golob se je srečanja udeležil čeprav Slovenija ni del omenjene koalicije pod vodstvom Francije in Združenega kraljestva.
Ideja o koaliciji voljnih se je oblikovala na neformalnem vrhu o Ukrajini v začetku meseca v Londonu in naj bi nadzorovala izvajanje morebitnega mirovnega dogovora med Ukrajino in Rusijo. Pripravljenost na sodelovanje v njej naj bi doslej izrazilo več kot 20 držav.
Golob je že večkrat poudaril, da Slovenija ne bo sodelovala v koaliciji voljnih."Slovenija ne sodeluje v nobeni koaliciji voljnih in tudi ne bo sodelovala v koaliciji voljnih. Bomo pa, če bo stvar koordinirana skozi uradne institucije, kot so Združeni narodi, resno razmislili o sodelovanju pri vzdrževanju miru," je pojasnil v začetku marca.
Okoli 8. ure je Golob na Instagramu objavil novico o potovanju v Pariz. Ob posnetku, na katerem zamišljeno pogleduje skozi okno letala, je pripisal: "Kakšno bo danes v Parizu sporočilo Slovenije?"
V opisu videoposnetka je zapisal, da je srečanje v Parizu "nova priložnost za izmenjavo mnenj med podobno mislečimi partnerji o trenutni situaciji v Ukrajini, o pogajanjih, ki potekajo v Savdski Arabiji, in o vlogi Evrope pri nadaljnji podpori Ukrajini v smeri čimprejšnjega trajnega miru. Pogajalske skupine v Savdski Arabiji so že dosegle določene premike. Upam, da se bodo pogovori v tem duhu nadaljevali."
V treh točkah je dodal, da bo osrednje sporočilo Slovenije podpora razmisleku o vlogi organizacij pri vzdrževanju miru, podpora prekinitvi ognja in sodelovanje članic in zaveznic zveze Neto.
Kdo še sodeluje?
Da sta pripravljeni poslati svoje vojake v Ukrajino, sta doslej potrdili le Velika Britanija in Francija. Italija je medtem ravno včeraj sporočila, da svojih vojakov ne bo pošiljala na morebitne mirovne misije v Ukrajino. Podpredsednik vlade in zunanji minister Antonio Tajani je poudaril, da bi bilo treba v Ukrajino poslati mirovne sile le pod okriljem ZN.

V kabinetu hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, ki je prav tako odšel v Pariz, so za hrvaške medije pojasnili, da tokratno srečanje "ni ravno format koalicije voljnih, ampak bolj razprava med več članicami EU in nečlanicami o varnosti in miru v Ukrajini". Hrvaški obrambni minister Ivan Anušić je poudaril, da se Hrvaški "ne mudi" v koalicijo voljnih. "Hrvaška ni tista, ki bo hitela v to smer, niti nima namena pošiljati svojih vojakov. O tem ne bi več špekuliral. O tem bosta odločala predsednik vlade in predsednik države, pa tudi hrvaški sabor. V tem trenutku ni nič na mizi," je dejal Anušić.
Macron je sicer pred vrhom v Parizu poudaril, da mora Rusija brez predpogojev sprejeti 30-dnevno prekinitev ognja, po njegovi oceni pa trenutno poteka odločilna faza za končanje vojne. Napovedal je dodatni dve milijardi evrov vojaške pomoči za Ukrajino.
Po besedah ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega je še prezgodaj govoriti o vlogi morebitnih evropskih mirovnih sil v Ukrajini, saj da še ni jasno, katere države so pri tem sploh pripravljene sodelovati.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.