V prihodnjih dneh se bodo spet odprla šolska vrata, na cestah pa bo veliko šolarjev, tudi prvošolčkov. Ljubo Zajc iz Javne agencije RS za varnost v prometu je zato danes na novinarski konferenci predstavil aktualno stanje varnosti cestnega prometa v letošnjem letu. Po zadnjih podatkih smo se vrnili v trend izboljšanja prometne varnosti, saj sta na slovenskih cestah v primerjavi z lanskim letom dva mrtva manj, za pet odstotkov se je zmanjšalo tudi število prometnih nesreč, število hudo telesno poškodovanih ostaja približno enako. Glavno sporočilo pa je namenil staršem, da naj ocenijo otrokove sposobnosti za samostojno udeležbo v prometu in naj presodijo, kdaj so otroci kos nepredvidljivim razmeram v prometu.
Slovenija se sicer uvršča med najbolj varne države v Evropi in je izmed držav članic EU glede na varnost otrok v prometu na tretjem mestu z 10-odstotnim zmanjšanjem števila smrtnih žrtev med otroki, je povedala Vesna Marinko iz Javne agencije RS za varnost prometa.
Je pa po podatkih prometna varnost otrok v letošnjem letu nekoliko slabša kot v zadnjih dveh letih. V letošnjem letu je do 28. avgusta zaradi posledic prometnih nesreč tako umrlo osem otrok in mladoletnikov, od tega je v starostni skupini od 0 do 7 let umrlo pet otrok, v starostni skupini od 8 do 14 let je umrl en otrok in v starostni skupini od 15 do 17 let dva mladostnika.
Otroci in mladostniki so najpogosteje udeleženi v prometnih nesrečah kot potniki, saj je za posledicami prometnih nesreč v letošnjem letu tako umrlo pet otrok, kar znaša 62 odstotkov vseh umrlih iz teh starostnih skupin. Otroci so le redko povzročitelji nesreč, najpogosteje pa so žrtve neupoštevanja predpisov in neprevidne vožnje drugih.
Okoli šol bo več policistov
Na koprskem bodo v okolici šol tako policisti kot občinski redarji v prvih šolskih dneh poostreno nadzirali promet, še posebej med prihodom učencev v šolo in ob odhodu domov. Tudi letos bodo najmanj prvih štirinajstih dni občinski redarji prisotni na nevarnejših točkah, kot so prehod za pešce pri osnovni šoli Koper, na Pristaniški cesti v Kopru ter na krožišču OŠ Antona Ukmarja na Markovcu.
Poleg tega so policisti vodstva šol opozorili na dolžnost varovanja otrok na šolski poti, skupaj z vodstvom posameznih šol pa so pripravili načrte varnih poti v šolo in predlagali morebitne spremembe prometne ureditve, so sporočili iz Mestne občine Koper.
Šolarjem, predvsem prvošolčkom, pa bodo posebno pozornost v prihodnjih dneh namenjali tudi celjski policisti. Zagotavljanje varnosti otrok v prvih septembrskih dneh je ena najpomembnejših nalog policije. Zato bodo preventivno in represivno delo v naslednjih dneh usmerili v umirjanje hitrosti in ostale kršitve cestno prometnih predpisov s poudarkom na kršitvah, ki so najpogostejši vzroki prometnih nesreč v bližini vrtcev, šol, igrišč in šolskih poti. Nadzirali pa bodo tudi posamezne ter organizirane prevoze v in iz šole (vozil, voznikov in potnikov, uporabo otroških varnostnih sedežev, varnostnih pasov).

Novogoriški policisti opozarjajo vse voznike, naj bodo še posebej pozorni v bližini vrtcev in šol ter krajev, kjer se otroci zadržujejo. Prav tako opozarjajo vse, ki prevažajo otroke, da morajo poskrbeti, da bodo otroki in mladoletniki pri prevozu dosledno zavarovani z varnostnimi pasovi. ''Otroci naj vstopajo v avto in izstopajo iz njega na desni strani, saj je ta obrnjena k pločniku oziroma stran od prometa. Vozniki, ki prevažajo otroke v šolo in iz nje, naj ustavljajo vozila na za to predvidenih mestih. S tem preprečimo, da otroci ne stečejo iz avta neposredno na cesto,'' še opozarjajo novogoriški policisti in dodajajo, da bodo v začetku novega leta poleg rednih nalog poostrili nadzor prometa tudi v okolici šol. Ugotavljali bodo zlasti kršitve prekoračitev največjih dovoljenih hitrosti, uporabe varnostnega pasu in vožnje pod vplivom alkohola.
Tudi v na področju mariborske policijske uprave policisti opozarjajo, da bo na ulicah in cestah več otrok, tudi takih, ki bodo prvič na poti v šolo. Opozarjajo, da so otroci kot udeleženci v prometu nepredvidljivi, prometne predpise si razlagajo po svoje, prav tako ne morejo pravilno oceniti hitrosti vozila, ki se jim bliža. Zaradi tega moramo v cestnem prometu na varnost skrbeti predvsem vozniki, pa tudi odrasli pešci in drugi udeleženci v prometu.
Policisti iz PU Maribor bodo tako izvajali ustaljene aktivnosti. Stalno bodo prisotni ob šolah, vrtcih in šolskih poteh, ter tako prispevali k umirjanju prometa. V teh dneh bodo tudi pregledali prometno signalizacijo v okolici šol in o ugotovitvah obvestili vzdrževalce cest. Pregledali bodo poti, po katerih otroci hodijo v šolo in preverili, kako so organizirani vsakodnevni prevozi otrok v in iz šole. V prvih šolskih dneh pa bodo staršem prvošolčkov predavali o prometni varnosti ter spremljali prvošolčke po šolskih poteh. Policisti bodo sodelovali tudi v učnem procesu v osnovnih šolah. Preverjali bodo tudi, če otroci, ki se v šolo peljejo s kolesom, uporabljajo čelado, in če se v vozilih vedno pripnejo z varnostnim pasom.
Na šolsko leto pripravljeni tudi na Slovenskih železnicah
Na Slovenskih železnicah pričakujejo, da bo v novo šolsko leto z vlakom vstopilo okrog 10.000 dijakov in dijakinj. Z vlaki se prepelje več kot 16 milijonov potnikov na leto, največji delež pa je prav mladih do 26. leta – okrog 40 odstotkov vseh potnikov.
Z začetkom novega šolskega leta bodo Slovenske železnice občutno povečale število povezav, ki jih je bilo med počitnicami manj. Spet bo začelo voziti 38 vlakov, ki so namenjeni predvsem dijakom. Poleg tega bo tudi letos v sodelovanju s policijo potekala akcija Varna pot v šolo. V prvih dveh tednih septembra bo tako povečano število sprevodnikov na najbolj obremenjenih dijaških vlakih in tudi na železniških postajah mest, kamor dijaki in dijakinje potujejo. Obenem bodo na vlakih in železniških postajah za varnost skrbeli tudi policisti.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.