Po oceni poveljnika Gasilsko reševalne službe Kranj in vodje intervencije Andraža Šifrerja, požar, ki je v ponedeljek izbruhnil na območju izletniške točke in pobočja hriba Baba nad krajem Potoče v okolici Preddvora na Gorenjskem, še vedno divja v polnem obsegu in je po nestrokovnih ocenah zajel že od okoli 600 do 700 hektarjev.
Šifrer trenutne razmere ocenjuje kot zelo kritične, saj se požar hitro širi. Izbruhnil je namreč tudi v podrasti oz. pod zemljo in tako se ves čas vžigajo nova območja. Dodatna težava je veter, ki se nad Preddvorom krepi in stalno spreminja smer. "Do obilnega deževja požara ne bomo uspeli pogasiti," je ocenil.
Stanovanjski objekti niso ogroženi, prav tako za zdaj ni bila potrebna evakuacija prebivalcev. Ogenj je danes gasilo več kot 200 gasilcev iz različnih gasilskih zvez na Gorenjskem, pa tudi iz ljubljanske regije.
Po Šifrerjevih besedah je teren za gašenje izjemno zahteven, saj je nedostopen in nevaren. "Padajo kamenje, drevesa in štori, zato je bilo nekaj poškodb gasilcev," je dejal. Med gašenjem so se tako lažje poškodovali trije gasilci. Kamenje – padajo tudi večje skale – pa je poškodovalo tudi vozila.
Na pomoč prišel tudi hrvaški canadair, ki je vodo zajemal iz Bohinjskega jezera
Gasilcem in Civilni zaščiti so danes pri gašenju pomagali trije helikopterji Slovenske vojske, vendar je eden od njih popoldan prenehal leteti, zato sta ostala le še dva. Kot je po dopisni seji vlade sporočilo Ministrstvo za obrambo, sta dve posadki s helikopterji opravili skupno 50 preletov območja požara in nanj odvrgli skupno 50.000 litrov vode. Kljub temu požar še vedno ni omejen, zgorelo je tudi več vikend objektov. Obrambni minister Matej Tonin, ki si je ogledal prizorišče, je povedal, da bodo za sredo zagotovili skupno štiri helikopterje.
Vlada se je odločila tudi, da Hrvaško zaprosi za dvostransko pomoč pri gašenju požara z letalom canadair. Malo pred 18. uro je letalo priletelo iz Zadra, večkrat zajelo vodo v Bohinjskem jezeru, okoli 19.30 pa je odletelo domov.
Čez noč na delu ostaja okoli 100 gasilcev
Šifrer je zvečer za 24ur.com povedal, da jim je pomoč hrvaškega canadairja prišla zelo prav, saj takšno letalo lahko zajame in odvrže večjo količino vode. Naredilo je kakšnih sedem poti do Bohinjskega jezera in nazaj, nato pa zaradi teme prenehalo z delom. Z delom bosta čez noč prekinila tudi helikopterja Slovenske vojske, bo pa na požarišču ostalo kakšnih 100 gasilcev. Zjutraj se bodo aktivnosti nadaljevale, je napovedal Šifrer.
Po njegovih besedah veter še vedno piha, a stanovanjski objekti v vasi Potoče niso ogroženi. Dostop do območja je zaradi intervencije še naprej prepovedan. "Tudi po gašenju bo zadrževanje na območju do dežja izredno nevarno zaradi zelo visokih temperatur in večjih posledic požara. Zato to odsvetujemo," je še dejal.
'Priročno je, da je v bližini jezero Črnava'
"Včeraj so delo močno oteževali močan veter, hitro širjenje požara in potrebna velika moč na helikopterju, a smo vseeno uspeli zajeziti požar," je na dopoldanski novinarski konferenci dejal nadporočnik Matija Zupančič, pilot Slovenske vojske in dodal, da je zelo priročno, da je v bližini jezero Črnava, kar omogoča hitrejše zajemanje vode in posledično hitrejše gašenje.
Slovenska vojska je sicer s helikopterji letos gasila že sedem podobnih požarov v naravi. "Do včeraj smo odleteli preko 40 ur za potrebe gašenja in na požarišča odvrgli okoli 400.000 litrov vode," je še povedal. S helikopterji lahko zajemajo od 1100 do 2400 litrov vode, odvisno od tipa helikopterja.
'Še dan ali dva boja, potem pa upamo, da nam pomoč iz zraka, poleg helikopterjev, pošlje še dež'
Po besedah župana občine Preddvor in predstavnika Občinskega štaba civilne zaščite občine Preddvor Roka Robleka je bila ključna skrb, da zavarujejo vas Potoče in preprečijo še večjo gmotno škodo, ki bo že sicer velika. Na pobočju hriba je namreč v zasebnih gozdovih zgorelo že veliko lesa, prav tako posamezni počitniški objekti, dodatna škoda bo nastala zaradi erozije po požaru.
"Gre za izjemno nedostopen teritorij, ki ga logistično povezuje le gozdna cesta. Problem ceste pa je, da je nezmožno srečevanje, zaradi tega je bila za gasilce še posebej otežena oskrba z vodo," je dejal o intervenciji.
Pojasnil je, da občina zagotavlja logistično oskrbo za interventne službe in dodal, da so za primer evakuacije stanovalcev Potoč in za počitek gasilcev zagotovili posebne prostore. Po njegovih besedah so bili sicer na tem območju le manjši požari, trenutni je največji doslej."Še dan ali dva boja, potem pa upamo, da nam pomoč iz zraka, poleg helikopterjev, pošlje še dež," je še dejal.
Vzrok požara še ni znan, policija išče priče
Bojan Kos, tiskovni predstavnik PU Kranj, pa je povedal, da okoliščine kažejo, da je zagorelo tik nad vasjo, nato pa se je ogenj, tudi po zaslugi vetra, razširil proti vrhu in na obe strani hriba.
Policisti so opravili več razgovorov s pričami, ki so javile požar. "Policija poziva priče, ki so opazile začetni požar, naj pokličejo na Policijsko postajo Kranj, 04 233 64 00," je dejal in dodal, da podatke o nadaljnjem razvoju požara Policija že ima.
Tudi Kos je povedal, da je poleg gozda poškodovanih več počitniških objektov. "Ogled se bo opravljal, ko bodo razmere to dopuščale, iskalo se bo dokaze o vzroku požara," je sklenil.
Na območju intervencije se je ustvarila velika količina dima, ki prekriva in se širi tudi proti naselju. "Prebivalci naj ne vdihavajo dima, naj zapirajo okna in naj se ne zadržujejo zunaj," še opozarjajo policisti.
'Človeka boli srce, ko si predstavlja, kako je ogenj vse uničil'
"Gost dim sem opazila že v Kranju, ko sem se peljala nazaj domov," ponedeljkovo popoldne opisuje Manca Terčon, ki živi v Preddvoru. Ker biva v strogem središču Preddvora, vidi tudi, kako se v obe smeri nenehno vijejo kolone gasilskih vozil. "Nadvse neprijetno je, ko že več kot 12 ur opazuješ lučke v daljavi, zvoke helikopterjev in gost dim, ki se počasi vije že naprej od Svetega Jakoba," pravi.
Vse izletniške točke nad Potočami in Preddvorom dobro pozna, saj jih je že večkrat tudi obiskala. "Potoška gora, Baba, Sveti Jakob ... Vse ponujajo čudovite razglede. Človeka boli srce, ko si predstavlja, kako je sedaj ogenj vse uničil," je še dodala.
Aktivirali državni načrt za večje požare
Zaradi požara je bil danes ob 15. uri aktiviran državni načrt za večje požare, ki predvideva aktiviranje štaba civilne zaščite. Na podlagi tega bodo aktivirali tudi gasilske enote iz drugih regij, stroške intervencije pa bodo krili iz državnega proračuna, so pojasnili na Upravi RS za zaščito in reševanje. Mednje spadajo stroški prevoza, prehrane, namestitve reševalcev, stroški nadomestil oziroma refundacije plače med opravljanjem nalog, stroški poškodovane in uničene opreme.
Pojasnili so, da je temeljni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju izdelan za primer velikega požara na območju ene ali več regij oziroma ko je aktiviranih več kot dve tretjini razpoložljivih gasilskih enot v gasilski regiji.
Med velikimi požari je za njegovo gašenje odgovoren vodja intervencije iz vrst gasilcev, za izvajanje drugih nalog zaščite, reševanja in pomoči ter njeno koordinacijo pa so odgovorni občinski in regijski poveljniki civilne zaščite oziroma njen poveljnik.
Glede na razmere, oceno vodje intervencije in napoved razvoja dogodkov odločitev o aktiviranju državnega načrta sprejme poveljnik Civilne zaščite RS. Po potrebi se v akcijo s svojimi zmogljivostmi vključita Slovenska vojska in Policija.
KOMENTARJI (459)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.