Pooblaščenec Gajine družine Aljoša Ravnikar je na novinarski konferenci v Kranju povedal, da je sodišče z vmesno sodbo odločilo, da sta Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj (BGP Kranj) in Zavarovalnica Triglav, pri kateri je bolnišnica zavarovana, odgovorni za škodo, ki izhaja iz hudih posledic, ki jih je zaradi zapletov pri porodu utrpela danes šestletna Gaja.
Deklica je ob rojstvu imela znake najtežje nevrološke okvare, in sicer težko obliko cerebralne paralize, hipoksično ishemično encefalopatijo in najtežjo stopnjo epilepsije. Pri šestih let ne zmore sama držati glave pokonci, prav tako pa ne more sama jesti in piti. Dnevno ima epileptične napade. Tožniki trdijo, da so za takšen izid krive napake pri porodu, temu pa je po pričanjih strokovnjakov pritrdilo tudi prvostopenjsko sodišče.
Ravnikar je opozoril, da bi morala porodnišnica skrbno spremljati potek poroda in na podlagi dostopnih podatkov porod končati s carskim rezom. Treba bi bilo vsaj s pH-metrijo preveriti, če deklici primanjkuje kisika. V tem primeru možganske poškodbe ne bi nastale, je poudaril Ravnikar.
Višina odškodnine bi lahko presegla milijon evrov
Z vmesno sodbo je sodišče odločilo le o temelju zahtevka, ne pa še o višini odškodnine. Celotni zahtevek tožnikov je sodišče ocenilo na okoli milijon evrov, s pripadajočimi obrestmi pa bi bil lahko znesek še bistveno višji.
Tožbeni zahtevek je sestavljen iz odškodnine za škodo v višini okoli 600.000 evrov, rente za izgubljen zaslužek od leta 2031, ko bi Gaja predvidoma zaključila srednjo šolo, v višini povprečne plače približno 1000 evrov mesečno; rente za bodočo premoženjsko škodo za prilagoditev nepremičnine; terapije, pripomočke za nego ipd. v višini 700 evrov mesečno ter rente za tujo pomoč za 24 ur na dan v višini 2500 evrov mesečno. Vključuje tudi okoli 10.000 evrov odškodnine za materialne stroške staršev od vložitve tožbe in 60.000 evrov za vsakega od staršev za duševne bolečine zaradi posebno težke invalidnosti otroka.
Odziva bolnišnice še ni, Podnarjeva naj bi umaknila odstopno izjavo
Vodstvo bolnišnice danes sodbe ni komentiralo. Obstaja pa tudi kar nekaj nejasnosti glede tega, kdo bo v prihodnje vodil bolnišnico. Po neuradnih podatkih naj bi namreč direktorica Polona Podnar, ki je sredi marca zaradi težav pri vodenju odstopila s funkcije direktorice, odstopno izjavo preklicala. Podnarjeva tudi tega danes ni želela komentirati, predsednica sveta zavoda Alenka Bradač pa za pojasnila ni bila dosegljiva.
V sojenju so sicer predstavniki bolnišnice vztrajali, da je osebje porodnišnice v Gajinem primeru ravnalo pravilno in da so poškodbe posledica sistemske okužbe ter da zanje osebje ni odgovorno. Prav tako je Podnarjeva pred časom povedala, da bi plačilo odškodnine bolnišnico, ki se že sicer sooča z velikimi finančnimi težavami, močno prizadelo.
Ravnikar pričakuje, da se bosta bolnišnica in zavarovalnica na vmesno sodbo pritožili na višje sodišče, nadaljevanje sojenja na kranjskem okrožnem sodišču za določitev višine odškodnine pa pričakuje jeseni.
Nekaj dni pred prejemom vmesne sodbe je Gajina mama sicer v ljubljanski porodnišnici rodila svojega drugega otroka, zdravega dečka.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.