Razmere zaradi poplav se v Pomurju še naprej umirjajo, vendar počasi. Po besedah vodja izpostave uprave za zaščito in reševanje Murska Sobota Martina Smodiša še vedno črpajo vodo po vaseh, ki so jih zalile ali meteorne ali zaledne vode in potoki. Ker se je izboljšalo tudi vreme, je to pozitivno, saj se bodo vode lahko začele umikati, vendar pa bo predvidevanjih voda ostala na površini vsaj še 10 do 14 dni. Ob njenem zmanjšanju bodo lahko začeli črpati vodo iz številnih še zalitih kleti. Že zdaj pa praznijo polne zadrževalnike vode, saj je Mura toliko upadla, da to omogoča.

Kot je povedal podžupan lendavske občine Stanko Gjerkeš, so pri njih razmere pod nadzorom. Vdor zalednih voda pod avtocesto so uspešno ustavili, čeprav se gladini Črnca in Lendave še nista znižali, Mura jih za zdaj ne ogroža več. "Čeprav je bila Mura tokrat višja kot ob poplavah leta 2005, pa so nam prav izkušnje od takrat veliko pomagale, tako gasilcem in civilni zaščiti, kot občanom, da smo težave sorazmerno dobro rešili," pravi Gjerkeš. Ob tem dodaja, da so na njihovem območju še vedno vključene vodne črpalke, saj kleti ostajajo poplavljene, ljudje pa si večinoma pomagajo sami.
Ogromno škode v kmetijstvu
Po besedah direktorja Kmetijsko-gozdarskega zavoda v Murski Soboti Franca Režonje so poplave v kmetijstvu naredile ogromno škode. Po prvih neuradnih ocenah njihovih strokovnih služb je potencialno poškodovanih okoli 20.000 hektarjev njiv, predvsem so to poljščine, ki so ostale na njivah, krompir, oljna buča, silažna in koruza za zrnje, oljna ogrščica ter drugi strniščni dosevki.
O finančni škodi ne morejo govoriti, ker je ne poznajo, je pa po besedah Režonje ministrstvo za obrambo v torek posredovalo dopis vsem 27 občinam v Pomurju, da začnejo pripravljati bolj podrobno oceno, ker so lokalne skupnosti zadolžene za popise.
Kot še pravi Režonja, je velika težava, ker ljudje ne morejo na njive, ne morejo pospraviti pridelkov, ne sejati, zato se bojijo, da jesenske setve ne bo. Dodatna težava je v tem, da pridelki na njivah gnijejo, vendar pa je za zdaj edina rešitev čakanje, da vode odtečejo. O tem so danes na ljutomerskem območju seznanili tudi ministra za kmetijstvo Dejana Židana.
Posledice pretirane moče in poplav se bodo sicer poznale tudi naslednje leto.
Mura upada, a še poplavlja v spodnjem toku
Na straneh Agencije RS za okolje (Arso) je zapisano, da reka Krka v Podbočju upada, njen pretok je bil ob 17. uri 235 m3/s. Poplavljene površine ob Krki bodo prisotne predvidoma do konca tedna.
Reka Mura upada, vendar še poplavlja v svojem spodnjem toku. Na ravninskih predelih Pomurja in Podravja se bodo poplavljene površine zaradi povečane vodnatosti manjših vodotokov in visoke podzemne vode ohranjale tudi v prihodnjih dneh.

Pri sanaciji pomagalo okoli 500 vojakov
V odpravljanje posledic poplav je bilo danes vključenih okoli 110 pripadnikov Slovenske vojske (SV). Od sobote do vključno danes se je v delo na prizadetih območjih vključilo okrog 500 vojakinj in vojakov, ki so do torka opravili skupno 3800 delovnih ur, so sporočili z ministrstva za obrambo.
Vojska je pomagala pri čiščenju naplavin s poplavljenih delov naselij, utrjevanju protipoplavnih nasipov, žaganju in odstranjevanju dreves, pranju cestišč, pri čemer so poleg priročnega orodja uporabljali tudi tri delovne stroje ter 40 terenskih in tovornih vozil. V stalni pripravljenosti na Brniku je tudi vojaški helikopter za medicinsko evakuacijo.
Glede na potrebe civilne zaščite so vojaki pomagali na območju občin: Beltinci, Dobrovnik, Kostanjevica ob Krki, Kungota, Lendava, Podvelka in Šentjernej. Na območju Beltincev bodo do nadaljnjega postavili vojaške šotore s terenskimi posteljami in mobilno tuširnico.
Na ministrstvu pojasnjujejo, da SV terenska dela opravlja skladno z izkazanimi potrebami in dogovorom s pripadniki civilne zaščite.

Zaprte ceste po državi
Prometnoinformacijski center obvešča, da so zaradi zemeljskih plazov in poplavljenih oz. poškodovanih cestišč zaprte naslednje ceste: v Zasavju: Šklendrovec - Podkum in LC Hrastnik - Radeče. Na Dolenjskem: Zameško - Kostanjevica (Koprivnik - Malence), Zameško-Šentjernej v Mršeči vasi (zaprt most čez Krko), MP Božakovo. V Pomurju in Podravju: na pomurski avtocesti zaprt uvoz in izvoz Lendava proti Madžarski, Renkovci - Črenšovci med AC in Turniščem, Stročja vas - Pavlovci pri Presiki, MP Hotiza ter LC Beltinci - Gornja Bistrica in Cven - Mota. Na Štajerskem in Koroškem: Ruta - Pesek (med Lovrencem na Pohorju in Roglo), Dravograd - Trbonje, Rimske Toplice - Jurklošter in Črnolica - Lesično (med Gorico pri Slivnici in Žegrom).
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.