Slovenija

Sodišče bo sporazum presojalo prednostno

Ljubljana, 19. 11. 2009 13.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada se strinja z razpisom posvetovalnega referenduma in predlaga objavo vsebino sporazuma v odloku o razpisu referenduma. Ustavno sodišče bo sporazum presojalo prednostno.

Drugo srečanje Pahor-Kosor-5
Drugo srečanje Pahor-Kosor-5 FOTO: Dare Čekeliš

Zunanji minister Samuel Žbogar je po seji vlade dejal, da se vlada strinja s predlogom razpisa posvetovalnega referenduma, saj je vprašanje načina reševanja mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško pomembno. Zato je po njegovem mnenju oziroma po mnenju vlade nujno pridobiti mnenje državljanov o tem, ali naj se sporazum o tem ratificira. Predlog za razpis je sicer ne samo v skladu z zakonodajo, ampak tudi z ustavno demokracijo in ustavno tradicijo, je dodal.

Z ustavnega sodišča so sporočili, da bodo o ustavnosti arbitražnega sporazuma presojali absolutno prednostno, vendar pa ni mogoče oceniti, kdaj bo postopek končan.

Ne glede na to, da gre za posvetovalni referendum, ki je pravno neobvezujoč, je Žbogar izrazil prepričanje, da bo rezultat gotovo upoštevan pri odločanju.

Vlada je hkrati s to odločitvijo tudi oblikovala predlog, da se postavljeno referendumsko vprašanje preoblikuje, saj je bilo prvotno predolgo in prezapleteno. Državljani se bodo tako po novem izjasnili zgolj glede tega, ali se strinjajo, da državni zbor sprejme zakon o ratifikaciji arbitražnega sporazuma. "To vprašanje bi se tako izenačilo z vprašanjem na naknadnem referendumu,“ je še dejal Žbogar, "zato vlada meni, da bo naknadni referendum postal nepotreben.“

Vlada ob tem še predlaga, da bi v odlok o razpisu referenduma dodali tudi vsebino arbitražnega sporazuma, "tako da bodo državljani vedeli, o čem se odločajo“, je zaključil minister.

O referendumu odloča DZ

Vendar pa o referendumu ne bo odločala vlada, ampak državni zbor, je poudaril predsednik DZ Pavel Gantar. Pojasnil je, da je v skladu s poslovnikom DZ predlog za razpis posvetovalnega referenduma dal v obravnavo zakonodajno-pravni službi, odboru za zunanjo politiko kot matičnemu delovnemu telesu in vladi, ki le sprejema mnenje k predlogu za razpis posvetovalnega referenduma.

Glede na to, da je vlada poslala arbitražni sporazum v presojo ustavnemu sodišču, je na predlagateljih referenduma, na zakonodajni službi, na državnem zboru in matičnem delovnem telesu tudi, da določijo datum izvedbe referenduma. "Jaz osebno domnevam in pričakujem, da bo datum določen, ko bo znana odločitev ustavnega sodišča. To je smiselno, logično, racionalno," meni Gantar.

SDS: Prelaganje odgovornosti

Na SDS menijo, da je odgovornost še vedno na strani vlade. Če pri Pahorju in koaliciji obstajajo dileme glede sporazuma, potem bi bilo po besedah SDS logično, da bi "ljudstvo o tem spraševali, preden je predsednik vlade sporazum podpisal, sicer pa bi bil edino logičen naknadni zakonodajni referendum“.

Ker gre za odločanje o meji, v SDS menijo, da bi bilo potrebno o takem sporazumu odločitve sprejemati v državnem zboru z dvotretjinsko večino, tako kot bo to storil o istem dokumentu hrvaški sabor.

V SDS menijo, da bi na posvetovalnem referendumu morali povprašati predvsem o tem, ali se strinjajo s tem, da se vprašanje meje Slovenije s Hrvaško dokončno reši pred vstopom Hrvaške v Evropsko unijo, tako da Slovenija ob načelu pravičnosti dobi teritorialni stik njenih voda z odprtim morjem, česar pa arbitražni sporazum ne zagotavlja.

Žerjav: Predhodni posvetovalni referendum brez vsebinskega vprašanja je nesmiseln

Radovan Žerjav
Radovan Žerjav FOTO: Jani Dolinšek

Oglasila pa se je tudi stranka SLS oziroma njen predsednik Radovan Žerjav, ki pravi, da stranka vztraja pri tem, da je predhodni posvetovalni referendum zgolj najdražja javnomnenjska anketa, ki nikogar pravno-formalno ne zavezuje. Obenem je poudaril, da je za SLS predhodni posvetovalni referendum smiseln le, če bo poleg že izpolnjene zahteve po jasnem in eksplicitnem vprašanju o podpori ali nepodpori arbitražnemu sporazumu izpolnjena tudi zahteva, da se na referendumu postavi državljanom tudi dodatno vsebinsko vprašanje: "Ali ste za to, da Slovenija podpre vstop Hrvaške v Evropsko unijo, vendar pod pogojem, da se ta umakne s slovenskega ozemlja in morja in da Slovenija ohrani teritorialni stik z odprtim morjem?". v stranki menijo, da bi s tem državljani konkretno in vsebinsko odgovorili na vprašanje, na kakšen način reševati mejno vprašanje.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
20. 11. 2009 18.53
Vseskozi pač ne more biti serviste vlad, če je pa amndat US-ja popolnoma drugačen kot od vlade! Ustavno sodišče ni nikoli odločalo o plačah sodnikov, razen zaradi referenduma, kar je pa popolnoma normalno, plače pač ne morejo biti predmet referenduma! Ti si res en Dedi!!!
DEDI06
20. 11. 2009 13.45
Ustavno sodišče je vse skozi servis te vlade,tako,da se že v naprej ve kako bodo odločili.Odločili bodo tako kot so odločili glede sodniških(svojih)plač.Domovina jim je pa španska vas.
M-teorija
20. 11. 2009 07.31
Posvetovalni referendum očitno bo in to ve tudi opozicija, zato me čudi, da se toliko trudijo postaviti takšno vprašanje, ki bi jim onemogočal razpis zakonodajnega referenduma. Državljani, kolikor vem ne morejo o istem vprašanju vsaj še eno leto odločati. Ni mi jasno ali je opozicija slepa ali samo slepi volilce, ali to dela namerno ali ne ve kaj dela?
bnam 2707
20. 11. 2009 03.51
Kar se tič pa posvetovalnega rfernduma pa sem odločno proti.Referndum naj bo zavezujoč,kajti o tistem,kar se je že odločilo se ni kaj posvetovat.To je norčevanje aktualne vlade iz ljudstva!
bnam 2707
20. 11. 2009 03.49
samo56789 :v celoti se strinjam z napisanim.Vse drugo bi pomenilo legalizacijo okupacije in anekteranja Istre k hrvaški.Tega slovenski narod preprosto ne sm dovolit.
NOshit
19. 11. 2009 19.35
Bojkot je slepilo... Šteje večina glasov - bojkotiraš lahko samo svoj glas
8JASMIN
19. 11. 2009 17.47
Bojkotirat vsak posvetovalni referendum in tudi takšen tekst, ki so si ga izmislili tile, tile g...... NE LJUDJE NE SE DAT PRODAT, SAJ SMO ZAVESTNI SLOVENCI, KI V NAS BIJE SLOVENSKO SRCE, NEPA TAKO KOT PAHORJU IN ŽBOGARJU, KI NIMATA MALI KANČEK SLOVENSKEGA PONOSA.
odbogaposlan
19. 11. 2009 16.40
Tudi če ga ne! te politične stvari ne more presojati drug kot L J U D S T V O!
1....1
19. 11. 2009 15.55
Vsemu skupi bi jest rekla umetnost laganja z nasmeškom.
samo56789
19. 11. 2009 14.44
V 3. a členu arbitražnega sporazuma piše, da se bo meja na morju in kopnem določila v skladu z mednarodnim pravom. Toda mednarodno pravo se ni začelo takrat, ko je Hrvaška zasedla polovico Piranskega zaliva , zaselke na levem bregu Dragonje ali ozemlje v Prekmurju. Po mednarodnem pravu je dejstvo, da je Jugoslavija leta 1991 razpadla, medtem ko je leta 1918 nastala. Takrat smo Slovenci prišli v Jugoslavijo tudi s celotnim ozemljem Primorske, Istre in Reke. In to bi moralo biti slovensko izhodišče,če Hrvaška že toliko vztraja na mednarodnem pravu. Hrvaško izhodišče je utemeljeno zgolj na enostranskih dejanjih politike ( tudi komunistične partije ) izvršenih dejstev znotraj obeh Jugoslavij, ki pa nimajo meddržavne oz. mednardno pravne veljave. Arbitri pa naj poiščejo kompromis.
Braveheart
19. 11. 2009 14.40
Kakšno sprenevedanje. Pošteno vprašanje je: Ste za to, da nimamo več dostopa do odprtega morja in nas Hrvatje gospodarsko uničijo?
Jakobjak
19. 11. 2009 14.17
Izgleda, da obstaja možnost, da ostanemo brez morja in tudi brez Piranskega zaliva, pa se hočejo zavarovat, da so nas itak vprašali, pa še to, a zdej bom jaz bral celoten arbitražni sporazum, pa vse pravne bukve, ki zraven pašejo...., pa sej niso čisot pri zdravi pameti..... Le čevlje sodi naj kopitar...... Če hočejo, mnenje kako naj si postavij nformacijski sistem, jim ga z veseljem povem, da pa me sprašujejo o nečem, kjer me lahko vsakdo okrog prinese, pa se mi zdi nespametno. Edino kar mi je jasno, je da nimajo jajc, odločno zahtevati in uveljaviti red na našem ozemlju. (Trst je naš pa vse do reke Mirne ... pa še kaj..... :):)))
polo19sdi
19. 11. 2009 14.02
Veter spet drugače piha.
NOshit
19. 11. 2009 13.54
Najdražja javnomnenjska anketa v zgodovini Slovenije