Slovenija

'V odločitev sodišča ne moremo posegati'

Ljubljana, 15. 10. 2009 17.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je prvaku SNS odgovorila na vprašanje glede nekdanjega župnika Frantarja, ki je bil obsojen zaradi spolne zlorabe mladoletne osebe, a zaporne kazni ne prestaja.

Frantar
Frantar FOTO: Kanal A
Kot je še zapisano v vladnem odgovoru Jelinčiču, se policisti usposabljajo za učinkovito ukrepanje, preiskovanje in preprečevanje kriminalitete, katere žrtve so otroci, tudi v sodelovanju z drugimi vladnimi in nevladnimi organizacijami. Policija se s posebej usposobljenimi kriminalisti odziva na vsakršno prijavo oz. informacijo v smeri zaščite otroka in odkritja storilca, so še zapisali.

Vlada je odgovorila na poslansko vprašanje Zmaga Jelinčiča (SNS) glede nekdanjega župnika Francija Frantarja, ki je bil obsojen zaradi spolne zlorabe mladoletne osebe, a zaporne kazni ne prestaja. Vlada pojasnjuje, da je o odložitvi prestajanja kazni zapora odločilo sodišče, v njegovo odločitev pa vlada zaradi neodvisnosti sodišč ne sme posegati.

Jelinčič je v svojem poslanskem vprašanju vladi spomnil, da je bil Frantar zaradi spolne zlorabe mlajše mladoletnice v letih 1990 in 1991 decembra 2006 spoznan za krivega in obsojen na tri leta in deset mesecev zapora. Višje sodišče mu je po pritožbi kazen zvišalo na pet let. Po izreku sodbe pa je Frantar "zdravniško komisijo ministrstva za pravosodje prepričal, da je hudo bolan, ta pa je odločila, da zaradi bolezni ne more na prestajanje kazni v zapor na Dobu".

Predsedniku SNS se zdi nedopustno, da se "pravnomočno obsojeni pedofil prosto sprehaja po Ljubljani in celotni Sloveniji ter na tak način prihaja v stik tudi z otroki". "Zgrožen sem nad dejstvom, da država ni sposobna izločiti iz družbe najhujših zločincev, katerim je bila krivda pravnomočno dokazana, kar pa zagotovo so obsojenci za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost in integriteto," je v poslanskem vprašanju zapisal Jelinčič.

Vlado je zato vprašal, kaj namerava storiti za zagotovitev varnosti otrok ter za zaščito "pred vse pogostejšimi spolnimi iztirjenci in pedofili, ki prihajajo iz vrst Rimskokatoliške cerkve". Jelinčiča je še zanimalo, ali vlada razmišlja o dodatnih ukrepih v zvezi z obsojenci zaradi kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in integriteto, ter na kakšen način namerava zapolniti pravno praznino, ki je nastala ob sprejemu novega kazenskega zakonika.

Zmago Jelinčič
Zmago Jelinčič FOTO: Dare Čekeliš

Vlada v svojem odgovoru pojasnjuje, da o odložitvi prestajanja kazni zapora odloča sodišče ter da je temu mnenje o tem, ali obsojenec zaradi hujše bolezni ni zmožen nastopiti kazni, podajala posebna zdravstvena komisija, ki pa je bila z novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij ukinjena.

Prav tako storilcu varnostni ukrep prepovedi opravljanja poklica, samostojne dejavnosti ali kakšne dolžnosti izreče sodišče, v njegovo odločitev pa vlada zaradi delitve oblasti ter neodvisnosti sodišč ne sme posegati, so zapisali na vladi.

Glede zaščite otrok pa vlada opozarja na posebno kazensko evidenco, iz katere se ob zakonskih pogojih dajejo podatki tudi za izbrisane obsodbe. Glede morebitnih ukrepov vlade glede oseb, ki so kazniva dejanja storila pred uveljavitvijo kazenskega zakonika, pa vlada navaja, da je zavezana k upoštevanju ustavnih načel prepovedi povratne veljave pravnih aktov in zakonitosti v kazenskem pravu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
16. 10. 2009 10.53
Tudi Janša je prekinil prestajanje kazni na podlagi lažnega mennja o njegovih težavah s srcem bodočega ministra za zdravstvo.
Drum
16. 10. 2009 10.42
Vsi bolni zaporniki naj se čim prej pritožijo, ker jim zdravje ne dopušča prestajanje kazni. Hitro bo rešena prezasedenost zaporov.
Marko Apšner
16. 10. 2009 08.41
to že cel svet čivka da če si homoseksualec ali pedofil greš za župnika pa si zaščiten kot ris v naših gozdovih
poetess
16. 10. 2009 07.31
naša vlada....škoda besed....
saso999
16. 10. 2009 07.09
Milan Koleznik
16. 10. 2009 06.58
prav bi bilo da se vlada ne bi mešala v sodišča,a če se vsa leta ne bi vmešavala bi biloveliko manj korupcije in bogatenja na državni račun,toliko da se ve,kjer hoče se vmešava,
M-teorija
16. 10. 2009 06.38
Tudi če je vse v zvezi z zdravjem "one"-ga vse res, se zastavljajo vprašanja. Ali v zaporih ne obstajaja zdravniška oskrba? Po tej interpretaciji bi morali vse bolne zapornike, ki trenutno prestajajo kazen poslati na zdravljenje dokler se ne pozdravijo in šele nato zopet nadaljevati s prestajanjem kazni? Znani so primeri in želje vatikanske demokracije, da poskušajo takšne in podobne primere pomesti pod preprogo. Torej, (komaj se upam pomisliti, da bi bilo to res) je mogoče možno, da slučajno obstaja nekakšen skrit, javnosti zamolčan dogovor med državama, ker drugačne razlage po tem, ko in če sta brezpredmetna prva dva vprašanja??????????????
grim.reaper
16. 10. 2009 00.15
za vsako rit raste šiba
titovka
15. 10. 2009 20.56
PA SAJ PEDOFILIJA NI GREH, TAKO PRAVIJO VATIKANSKI EFEBOFILI IN NAŠI GOSPODARJI!!!!!!!!!
komarec
15. 10. 2009 20.52
Nakaj me hudo moti, da nekdo,ki je povzročil nekomu trpljenje, veliko moralno škodo mora odslužiti kazen, ki jo je naložilo sodišče, na prizadeto osebo nihče ne pomisli. Se pravi, obtoženemu,ki mu je krivda dokazana določiti višino odškodnine, ki jo mora izplačati prizadetemu, pa naj jo zasluži kjer hoče in na to na prestajanje kazni, ki jo je določilo sodišče.
grim.reaper
15. 10. 2009 17.35
če bi mene navadnega državljana obsodilii se kazni sigurno ne bi mogel izogniti,sicer pa sem mnenja,da za hujše zločine in pa za povratnike bi morali uvesti prisilno delo,naj si hrano v zaporu zaslužijo