Vlada je odgovorila na poslansko vprašanje Zmaga Jelinčiča (SNS) glede nekdanjega župnika Francija Frantarja, ki je bil obsojen zaradi spolne zlorabe mladoletne osebe, a zaporne kazni ne prestaja. Vlada pojasnjuje, da je o odložitvi prestajanja kazni zapora odločilo sodišče, v njegovo odločitev pa vlada zaradi neodvisnosti sodišč ne sme posegati.
Jelinčič je v svojem poslanskem vprašanju vladi spomnil, da je bil Frantar zaradi spolne zlorabe mlajše mladoletnice v letih 1990 in 1991 decembra 2006 spoznan za krivega in obsojen na tri leta in deset mesecev zapora. Višje sodišče mu je po pritožbi kazen zvišalo na pet let. Po izreku sodbe pa je Frantar "zdravniško komisijo ministrstva za pravosodje prepričal, da je hudo bolan, ta pa je odločila, da zaradi bolezni ne more na prestajanje kazni v zapor na Dobu".
Predsedniku SNS se zdi nedopustno, da se "pravnomočno obsojeni pedofil prosto sprehaja po Ljubljani in celotni Sloveniji ter na tak način prihaja v stik tudi z otroki". "Zgrožen sem nad dejstvom, da država ni sposobna izločiti iz družbe najhujših zločincev, katerim je bila krivda pravnomočno dokazana, kar pa zagotovo so obsojenci za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost in integriteto," je v poslanskem vprašanju zapisal Jelinčič.
Vlado je zato vprašal, kaj namerava storiti za zagotovitev varnosti otrok ter za zaščito "pred vse pogostejšimi spolnimi iztirjenci in pedofili, ki prihajajo iz vrst Rimskokatoliške cerkve". Jelinčiča je še zanimalo, ali vlada razmišlja o dodatnih ukrepih v zvezi z obsojenci zaradi kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in integriteto, ter na kakšen način namerava zapolniti pravno praznino, ki je nastala ob sprejemu novega kazenskega zakonika.
Vlada v svojem odgovoru pojasnjuje, da o odložitvi prestajanja kazni zapora odloča sodišče ter da je temu mnenje o tem, ali obsojenec zaradi hujše bolezni ni zmožen nastopiti kazni, podajala posebna zdravstvena komisija, ki pa je bila z novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij ukinjena.
Prav tako storilcu varnostni ukrep prepovedi opravljanja poklica, samostojne dejavnosti ali kakšne dolžnosti izreče sodišče, v njegovo odločitev pa vlada zaradi delitve oblasti ter neodvisnosti sodišč ne sme posegati, so zapisali na vladi.
Glede zaščite otrok pa vlada opozarja na posebno kazensko evidenco, iz katere se ob zakonskih pogojih dajejo podatki tudi za izbrisane obsodbe. Glede morebitnih ukrepov vlade glede oseb, ki so kazniva dejanja storila pred uveljavitvijo kazenskega zakonika, pa vlada navaja, da je zavezana k upoštevanju ustavnih načel prepovedi povratne veljave pravnih aktov in zakonitosti v kazenskem pravu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.