Italijanski minister za zdravje Roberto Speranza je kot razlog za podaljšanje prepovedi obratovanja smučišč navedel nevarnost novih različic novega koronavirusa, ki so bolj nalezljive. Zaradi teh različic je italijanska vlada uvedla tudi strožji nadzor za vse potnike iz Avstrije, kjer predvsem na avstrijskem Tirolskem velike težave povzroča južnoafriška različica. Na območje naj bi prišla ravno preko smučišča, ki je bilo odprto za turiste.
V Italiji se sicer splošno stanje v pandemiji covida-19 relativno izboljšuje. Večina države je v t.i. rumeni fazi, ki med drugim dovoljuje tudi obratovanje smučišč. Odprla naj bi se v ponedeljek, a se to zdaj ne bo zgodilo.

Češka vlada podaljšala izredne razmere za 14 dni
Češka vlada pa je danes kljub drugačni odločitvi parlamenta še za 14 dni podaljšala izredne razmere v državi zaradi epidemije covida-19. Kot je sporočil premier Andrej Babiš, so se tako odločili tudi zaradi takšne prošnje predstavnikov vseh 14 administrativnih regij in prestolnice Prage.
Potem ko je češki parlament v četrtek zavrnil podaljšanje izrednih razmer zaradi epidemije covida-19, bi se te iztekle s polnočjo. Vendar pa se vlada s tem nikakor ni strinjala, saj je število okužb v državi še vedno visoko.
Ta odločitev vlade bi zdaj lahko prišla pred ustavno sodišče. Predsednik senata Miloš Vystricil je opozoril, da je vlada s svojo odločitvijo "spodkopala parlamentarni nadzor".
Na izredne razmere, ki so na Češkem v veljavi že od oktobra, so vezani številni ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa, od zaprtja trgovin do policijske ure.
Razmere na Češkem so sicer močno zaostrene na območjih mest Cheb in Sokolov ob meji z Nemčijo ter na območju mesta Trutnov v bližini meje s Poljsko. Ta tri območja so popolnoma zaprta.
Češko zdravstveno ministrstvo je v soboto poročalo o 8782 novih okužbah s koronavirusom, s čimer je skupno število preseglo milijon. V državi z 10,7 milijona prebivalcev je umrlo več kot 18.000 covidnih bolnikov.
Zaradi treh primerov okužbe bo doma ostalo skoraj dva milijona prebivalcev Aucklanda
Novozelandska premierka Jacinda Ardern pa je zaradi treh primerov novega koronavirusa odredila ustavitev javnega življenja v največjem novozelandskem mestu Auckland.
Skoraj dva milijona prebivalcev bo moralo tako biti najmanj tri dni doma. Zaprte bodo šole, trgovine in podjetja, z izjemo nujnih storitev. Močno bo omejeno tudi gibanje iz mesta oziroma vanj.
"Glavno, kar prosimo ljudi v Aucklandu, je, da ostanejo doma, da bi se izognili tveganju za širjenje," je ob tem povedala Ardernova. Dodala je, da so se za tovrstni ukrep odločili, ker bi lahko šlo za bolj nalezljivo različico novega koronavirusa.

Ukrepe so zaostrili, potem ko so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri treh članih iste družine iz tega največjega novozelandskega mesta. Mati, ki dela za podjetje, ki zagotavlja pranje in catering za mednarodne polete, in hči sta bili na testiranju na koronavirus pozitivni v soboto, oče pa danes. Simptome okužbe kaže tudi četrti član družine, a je bil na testiranju negativen.
Zdravstvene oblasti se bojijo novih in aktivnih okužb, saj niso ugotovile jasnega izvora okužb v tej družini. Osredotočajo se na delovno mesto matere, ki pa osem dni pred okužbo ni delala.
V preostanku države bodo medtem ukrepe sprostili na drugo raven. Ljudje bodo morali na javnem potniškem prometu nositi maske, zbiranje pa bo omejeno na največ sto ljudi.
Nova Zelandija, ki ima okoli pet milijonov prebivalcev, velja za eno najuspešnejših držav pri soočanju z epidemijo covida-19. Doslej so potrdili manj kot 2000 primerov okužbe, umrlo pa je 25 covidnih bolnikov.

KOMENTARJI (617)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.