Največ šoloobveznih otrok na Goriškem je sprejela Osnovna šola (OŠ) Solkan, skupno deset, Osnovna šola Frana Erjavca jih je sprejela šest, Osnovna šola Milojke Štrukelj pa štiri. Sicer pa so na novogoriških šolah že navajeni na priseljene otroke iz drugih držav, je povedal ravnatelj novogoriške šole Milojke Štrukelj Janez Kobe. Vsako šolsko leto vključijo od 20 do 50 šolarjev iz tujine, predvsem iz držav nekdanje Jugoslavije.
"Vključevanje priseljenskih otrok poteka postopoma, da se privadijo na okolje in seznanijo z razredom. Kasneje bodo pač vključeni v vsakdanje delo," je pojasnil Kobe. Poleg privajanja na novo okolje se morajo učiti tudi slovenskega jezika, to pa za nekatere ni lahko. Pri komunikaciji si običajno pomagajo z angleščino in pripomočki, kot je računalniški prevajalnik.
V šestih občinah na Goriškem je trenutno 111 beguncev iz Ukrajine, ki so pretežno nastanjeni pri sorodnikih ali prijateljih. Večinoma gre za ženske in otroke od dveh do 18. leta starosti, so prejšnji teden sporočili z Mestne občine Nova Gorica. Na spletni strani občine so na voljo osnovne informacije o pomoči na državni in lokalni ravni.
K pouku naslednji teden
Tri osnovne šole na območju Občine Logatec, OŠ 8 talcev, OŠ Tabor in OŠ Rovte, bodo sprejele še bistveno več šoloobveznih otrok iz Ukrajine. Veliko jih je namreč zatočišče dobilo v tamkajšnjem nastanitvenem centru.
Kot je danes povedala ravnateljica OŠ 8 talcev Karmen Cunder, jih bodo na vsaki sprejeli 24. V tem tednu so otroke pripeljali na ogled vseh treh šol, k pouku pa bodo prišli v začetku naslednjega tedna. Že v teh dneh pa so vključili deklici, ki sta nastanjeni v zasebni nastanitvi.
Pri sporazumevanju z begunskimi otroci si pomagajo z angleškim jezikom in drugimi pripomočki. Želijo pa si, da se otroci vključijo v šolo, tako da so vsaj za nekaj časa umaknjeni iz nastanitvenega centra in ne razmišljajo toliko o vojni. V šoli jih skrbi, da bodo ti otroci s starši kmalu nadaljevali pot v druge evropske države, v center pa bodo prišli novi otroci, za katere bo spet potreben postopek vključevanja v šolo, je dejala ravnateljica.