V prostorih vrhniške občine je začela obratovati informacijska pisarna, kjer bosta strokovnjaka s področja varovanja zdravja in s področja varstva rastlin odgovarjala na vprašanja tamkajšnjih prebivalcev glede posledic požara v podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis.
Informativna pisarna bo do nadaljnjega odprta ob ponedeljkih od 9. do 13. ure in ob sredah od 13. do 17. ure.
Ob robu odprtja informacijske pisarne za občane, pa je Vrhniko danes s predstavniki medresorske delovne skupine za usklajevanje aktivnosti, povezanih z odpravljanjem posledic požara v Kemisu, obiskal tudi premier Miro Cerar.
"Odpiramo informacijsko pisarno, na teren pošiljamo tudi prvo mobilno ekipo," je dejal novinarjem. Ta bo z delom pričela jutri ob 9. uri, obiskala pa bo zainteresirane prebivalce in jim posredovala ustrezna pojasnila. Ekipa je sestavljena na enak način kot informacijska pisarna, logistično pa jim bodo pomagali pripadniki Civilne zaščite Vrhnika.
Cerar je ob srečanju še poudaril, da bodo močno intenzivirali informiranje ljudi, ki je bilo po njegovem mnenju v začetku preslabo. "Vsi pristojni predstavniki državnih organov so bili na terenu, vse od začetka se je delalo, saniralo situacijo, koordinacija in informiranje pa sta bila preslaba," je dejal. "Ministrstvo za okolje in prostor te koordinacije ni dobro vzpostavilo," je še priznal Cerar.
Jutri ob 9. uri pa z delom prične tudi prva mobilna ekipa, ki bo obiskala prebivalce, ki so se evidentirali kot zainteresirani in jim bo posredovala ustrezna pojasnila. Ekipa je sestavljena na enak način kot informacijska pisarna: iz strokovnjaka za varovanje zdravja in strokovnjaka za varno hrano, logistično pa jim bodo pomagali pripadniki CZ Vrhnika.
Cerar meni, da se je ministrica pozno odzvala
Cerar je ob tem tudi priznal, da se je ministrica za okolje in prostor Irena Majcen pozno odzvala in šele po štirih dneh od požara prišla na Vrhniko. "Tudi sam sem bil kritičen do ministrice, nekoliko prepozno po požaru se je pojavila na terenu. Zadevo sem spremljal, nisem pa bil obveščen, da ni koordinacije," je odgovoril na očitek, da je sam Vrhniko obiskal šele 10 dni po požaru. "Takoj, ko sem bil o tem obveščen, sem najprej pozval ministrico, nato pa zahteval jasno poročilo. Ko sem ga dobil, sem vzpostavil nove ukrepe, koordinacijo smo izboljšali, vzpostavili jasno sodelovanje vseh resorjev pod vodstvom poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana in zadeva zdaj dobro deluje," je poudaril.
Kot je napovedal tudi Šestan, so danes že skrčili pas okoli Kemisa za katerega veljajo previdnostni ukrepi. Krog s prepovedjo oziroma z omejitvami se je tako iz 1,6 kilometra skrčil na 730-metrski pas. "Ožamo območje previdnostnih ukrepov, na osnovi naslednjih rezultatov analiz bomo v tej smeri tudi nadaljevali," je dejal.
Na podlagi novo pridobljenih rezultatov analiz se spreminjajo tudi navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje za prebivalce znotraj zoženega območja. Za prebivalce izven zoženega območja pa ne veljajo več previdnostna priporočila, temveč le še splošna higienska priporočila – še naprej je odsvetovana le uporaba kapnice, je še sporočila medresorska delovna skupina.
Po oceni Cerarja je bil požar v Kemisu "dobra šola" tako za ministrico kot za vse druge. "Vsi se moramo na tem primeru hitro učiti, popraviti vse pomanjkljivosti in iti naprej," je še dodal Cerar.
Do jeseni bi naj imeli odgovorne organe za takšne dogodke
Kot je izpostavil, država od osamosvojitve naprej ni imela sistema kriznega upravljanja, ki bi za take situacije predvideval ustrezne koordinacije. "Tak sistem vzpostavljamo, dokončno bo vzpostavljen jeseni. Ta dogodek nas je nekoliko prehitel, zato s pomočjo izkušenega vodstva Civilne zaščite zdaj to vzpostavljamo," je pojasnil premier in dodal, da bo Slovenija od jeseni naprej imela predvidljive postopke in odgovorne organe za take dogodke.
Vrhničane zanimajo tudi možnosti odškodnine
Cerar se je nato na delovnem sestanku sestal še s člani medresorske delovne skupine in občine. Pred informacijsko pisarno, ki je organizirana v stavbi vrhniške občine, ga je pričakalo več Vrhničanov, ki so prišli po informacije. Ljudi je zanimalo, kje in kdaj bodo opravljena vzorčenja in ali bodo vzorčenja lahko opravljena tudi pri njih doma. Spraševali so tudi o varnosti zelenjave z domačih vrtov ter rezultatih dosedanjih meritev. Nekatere skrbi za njihovo zdravje, drugi so spraševali o možnosti pridobitve odškodnine.
Ena od prebivalk Vrhnike je opozorila, da so ljudje zmedeni ob tolikih različnih informacijah, tudi neuradnih, o onesnaženosti zemlje na Vrhniki. Na spletu so namreč prebrali, da naj bi nekateri v tujih laboratorijih naročili lastne analize zemlje, ki naj bi pokazale, da je vrhniška zemlja onesnažena.
Znani so tudi rezultati analiz petih vzorcev krme, ki so bili dodatno odvzeti v okolici mesta nesreče kot tudi v smeri potovanja onesnaženega oblaka. Po navedbah Medresorske delovne skupine za usklajevanje aktivnosti, povezanih s posladicami požara v Kemisu, so bili vsi vzorci ocenjeni kot skladni in varni.
Prioriteta je informiranje ljudi
Premier Cerar je kot prioriteto vlade še izpostavil namero, da se zadeve "čim prej normalizirajo". "Za ljudi, za občino, za okolico. Tudi na današnjem sestanku sem znova poudaril pomen tega, da vse meritve, ki še potekajo, čim prej zaključijo in da se ljudem čim prej dajo zelo jasni podatki, tudi posamično, o tem, kako onesnaženi so bili vrtnine, zemlja, zrak, ali so bile morda prizadete živali, kakšne so razmere zdaj in kakšne so bile po dogodku," je še pojasnil Cerar.
"Pomembno je, da ljudje čim prej dobijo rezultate meritev in da vsi skupaj tem rezultatom zaupamo, da zaupamo našim institucijam, ki so kompetentne, ki imajo ustrezne strokovnjake, ki bodo te informacije podali. Da se ne bo dogajalo, da bi kdor koli skušal z nekimi domnevami izpodbijati te rezultate," je še dodal predsednik vlade.
Kar se tiče rezultatov meritev onesnaženosti zemljin, ki so pokazali na onesnaženost zemlje, ki izhaja še izpred desetletij, je danes Cerar dejal, da je bila Vrhnika okoljsko zelo obremenjena že pred desetletji. "Država tudi ta del raziskuje, primerjamo s tem, kar se je zgodilo zdaj. Z okoljevarstvenimi standardi, ki jih nenehno zvišujemo, si prizadevamo, da bi pomagali tako Vrhniki kot celi Sloveniji. Kjer bo to mogoče, bomo to naredili. Ta hip pa je prioriteta pomagati ljudem, jih informirati, da ne bodo v negotovosti," je poudaril.
Spomnimo
V podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis je zagorelo 15. maja. Na dan požara so skladiščili 1402 ton odpadkov, od tega dobrih 948 ton nevarnih odpadkov. Od vseh nevarnih odpadkov je dobrih 456 ton zgorelo oz. jih je ogenj oplazil.
Prve dni po požaru je steklo delo številnih inšpekcijskih in nadzornih služb, ki so preverjale morebitno onesnaženje zraka, zemlje ter rastlin na območju, ki ga je zajel požarni oblak z nevarnimi snovmi. Prebivalce Vrhnike in okoliških krajev je pomanjkanje informacij o dejanskem stanju okolja, slabo komuniciranje med inšpekcijskimi službami in nejasnost, kdo je odgovoren za informiranje javnosti, zelo razjezilo.
Da je bilo krizno komuniciranje in usklajevanje delovanja strokovnih služb po požaru in s tem povezano ustrezno obveščanje javnosti glavna pomanjkljivost intervencije v Kemisu, so ocenili tudi na torkovem sestanku predstavnikov služb, ki so sodelovale pri intervenciji. Je pa analiza tudi pokazala na dobro sodelovanje med enotami in službami, ki so sodelovale v intervenciji.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.