Novogoriški župan Samo Turel se je na novinarski konferenci po uspešni deaktivaciji bombe zahvalil celotni ekipi, pohvale pa so deževale tudi iz vrst ostalih udeležencev. "Nikoli nisem podvomil v uspešnost akcije. To je bila elitna enota, ki so jo sestavljale civilna zaščita, državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi ter vse ostale enote, ki so sodelovale," je dejal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. "Stvar dogovora in sodelovanja je tisto, kar pripelje vsako še tako zapleteno stvar do uspešnega zaključka."
Uspešnost akcije in celoten potek dela pa da lahko pripišejo celotni ekipi, ki je ves teden delovala kot družina, je poudaril poveljnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič, ki je bil tudi vodja intervencije. "Upam, da se bomo v takšni sestavi v bodoče čim manjkrat srečevali, če pa se bomo, da bo akcija tako uspešno koordinirana in tudi izpeljana, kot je bila današnja," je dejal Turel.
Udeleženci so se ob tem zahvalili občankam in občanom Nove Gorice in Gorice, ki so upoštevali navodila pristojnih služb, s čimer so zagotovili, da je bilo do 10. ure evakuirano celotno območje ter da sta lahko pirotehnika začela z delom.
"Če bi s šolskimi ocenami ocenjeval potek evakuacije, bi dal oceno odlično pet," je dejal poveljnik Javne gasilske službe v Novi Gorici Simon Vendramin. Ob tem je dodatno pohvalil gasilske in ostale enote, ki so pomagale pri evakuaciji, prav tako pa tudi prebivalce, ki so ustrezno upoštevali navodila pristojnih. Nekaj je bilo negodovanja, vendar pa smo skozi pogovor rešili vse zaplete.
V akciji je delovalo 109 gasilcev in pripadnikov civilne zaščite, med evakuacijo pa so pomoč nudili tudi devetim starejšim osebam, ki so jih prepeljali do evakuacijskega mesta. V občini Nova Gorica so v prostorih, ki so jih pripravili za evakuirance, ki niso imeli kam iti, sprejeli 15 oseb, ki so jih oskrbeli pripadniki Rdečega Križa.
"Že včeraj smo pripravili prostore in zagotovili okrepčilo, danes zjutraj pa smo pomagali pri evakuaciji. Skupaj smo imeli 15 oseb v prostorih. Nekateri so prišli sami, tiste, ki so jih pripeljali, pa so nato tudi odpeljali do doma. Neke vrste prisilno družabno srečanje, se je pošalila ena od njih," so povedali pri Rdečem Križu.
Bombo bodo uničili v treh mesecih: 'Vesel sem, da smo bombo onesposobili v prvi fazi'
"V roku treh mesecev bo bomba uničena. Na Trnovski planoti jo bomo skladiščili do roka treh mesecev," je povedal vodja intervencije Zonjić, ki je vesel, da so uspeli bombo deaktivirati že v prvi fazi. "Če bi morali začeti z drugo fazo, ne bi imeli 100-odstotnega zagotovila, da se bo vse izteklo dobro."
Ob tem je dodal, da so pregledali tudi del območja v bližini bombe. "Zaznali smo, da se v zemlji skrivajo kovinski delci. Lahko bi šlo za ostanke iz časa vojne ali pa le za navadne kose železa," je dodal.
Začetek aktivnosti je v Novi Gorici ob 10. uri naznanila sirena za nevarnost. Slabo uro pozneje se je ta oglasila znova, ko so onesposobitev bombe zaključili. 30-sekundna sirena je naznanila preklic nevarnosti.
"Javni del intervencije onesposobitve letalske bombe je končan, pirotehnika Benjamin Kreševec in Aljaž Leban sta uspela varno odstraniti oba mehanska vžigalnika," so sporočili z Mestne občine Nova Gorica. Tako je bila intervencija zaključena že v prvi fazi. Če ne bi bili uspešni, bi se v drugi fazi lotili rezanja bombe na daljavo.
Območje so sicer v tem času pristojni nadzorovali tudi z brezpilotnimi letalniki. Zaradi onesposobitve bombe so bile v okolici zaprte nekatere mestne ulice in ceste. Začasno je bil popolnoma ustavljen železniški promet.
Akcija je potekala usklajeno tudi na italijanski strani državne meje, saj neeksplodirana bomba angleške izdelave leži tik med državama. Po novogoriških ulicah so gasilci in civilna zaščita prebivalce pred tem pozivali k zapustitvi območja: "Pozor, pozor. Odrejena je evakuacija. Prosimo, da do 9. ure zapustite območje."
V 400-metrskem varnostnem pasu na slovenski strani meje in 600-metrskem na italijanski je bila odrejena popolna evakuacija prebivalcev. V dodatnih 200 metrih v Novi Gorici pa je bilo v času onesposobitve bombe prepovedano gibanje na prostem.
Na območju evakuacije v 400-metrskem pasu na slovenski strani živi okrog 1100 ljudi, na italijanski strani pa 600-metrski pas za evakuacijo zajema okoli 2200 prebivalcev.
Evakuacija je potekala od 7. ure, prebivalci so bili o njej obveščeni s posebnimi letaki, ki so jih prejeli v nabiralnike, prav tako pa pristojne službe na terenu ljudi opozarjajo na evakuacijo. Za vse, ki se v času deaktivacije bombe niso imeli kam umakniti, so v veliki dvorani mestne hiše pripravili prostor, kjer so zanje poskrbeli prostovoljci območne enote Rdečega križa Nova Gorica. Ti so poskrbeli tudi za starejše in nemobilne osebe, ki so jih prepeljali do skupnih prostorov.
Poveljnik Javne gasilske službe v Novi Gorici Simon Vendramin je na četrtkovi novinarski konferenci občanom, ki bodo morali zapustiti svoje domove, svetoval, naj pred odhodom zaprejo vsa okna in vrata, izključijo naprave ter poskrbijo za domače živali. Vozila naj parkirajo v garaži ali pa zunaj 600-metrskega varnostnega pasu.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.