Bombo so na območju tirov novogoriške železniške postaje našli 23. septembra. Pirotehniki so na mestu najdbe bombe pripravili vse potrebno za onesposobitev bombe, ki je sicer dobro ohranjena in ima mehanski vžigalnik, je povedal poveljnik Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič.
Od 8. ure je na območju evakuacije v 400-metrskem pasu veljala prepoved vstopa, do 9. ure pa je potekala evakuacija. Med 9. in 10. uro so pristojni preverjali, ali je na območju evakuacije morebiti še kdo. Ob 10. uri pa se je po sprožitvi zvočne sirene za nevarnost začela onesposobitev letalskih bomb, ki so jo izvedli člani Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, so sporočili z novogoriške občine.
Na slovenski strani so vzpostavili dve varnostni območji. Za prvo, rdeče območje, na katerem živi 961 ljudi, je bila zapovedana popolna evakuacija. To območje sega na slovenski strani meje do 400 metrov oddaljenosti od mesta najdbe bomb. Za drugo, rumeno območje, na katerem živi 2064 oseb, pa je veljal ukrep zaklanjanja, kar pomeni, da se bodo te osebe po sprožitvi zvočne sirene in do končanja nevarnosti morale zadrževati v notranjih prostorih in ne bodo smele na prosto. To območje sega na slovenski strani meje med 400 in 600 metri oddaljenosti od mesta najdbe bombe. Na italijanski strani meje bodo vzpostavili le območje evakuacije, in sicer v pasu 600 metrov oddaljenosti od mesta najdbe bomb.

Pirotehniki so sicer na območju novogoriške železniške postaje preživeli kar 130 dni in opravili več kot 1000 ur dela. Odstranili so okoli 49 neeskplodiranih ubojnih sredstev v skupni teži tone in 800 kilogramov, odkrili pa so tudi prek 16 ton raznih železnih ostankov, je dejal Zonjič.
Novogoriški župan Samo Turel je pojasnil, da je bilo to območje tako strateško, da so ga zavezniki močno bombardirali.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.