Nova Ljubljanska banka je bila tarča javnih kritik, ker je svojim zaposlenim tudi letos izplačala regres. Do regresa je upravičen vsak redno zaposleni delavec, ki ima pravico do letnega dopusta. Delodajalec mu mora do 1. julija izplačati regres, ki ne sme biti nižji od minimalne plače. Letos ta znesek znaša 783,66 evra bruto.
Pravnik Rajko Pirnat je včeraj v oddaji SVET poudaril, da je regres pravica delavcev. Višino lahko določa kolektivna pogodba, v letošnjem primeru NLB pa je bil izplačan v skladu z že omenjenim zakonom o dodatnih interventnih ukrepih.
V NLB so pojasnili, da so zaposleni dobili regres prav v tej višini, saj to zahteva zakon o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012. Konec lanskega leta je bilo v banki zaposlenih 3572 delavcev. To pomeni, da je banka za izplačilo regresa porabila nekaj manj kot 2,8 milijona evrov.
Ker pa leta 2011 interventnega zakona ni bilo, je NLB takrat svojim zaposlenim v povprečju izplačal 1565 evrov bruto regresa.
Lahko pa se vprašamo, kaj pomenijo izjave predsednika Državljanske liste in ministra za notranje zadeve in javno upravo Gregorja Viranta. Ta pravi, da ni smiselno, da imajo zaposleni v NLB višje regrese kot medicinske sestre ali policisti. "Po mojem bi bilo pravično, da bi bili regresi v družbah, ki so v posredni ali neposredni državni lasti, takšni, kot so v javnem sektorju," je prepričan Virant. Morda s takšnimi izjavami napoveduje spremembe zakonodaje v tej smeri.
Petrol izplačal 900 evrov bruto
Petrol, v katerem ima država prek Slovenske odškodninske družbe (Sod) in Kapitalska družba (Kad) več kot četrtinski delež, pa je 15. marca izplačal regres v višini 900 evrov bruto. Regres v tej višini so izplačali vsem zaposlenim, hkrati pa gre za znesek, ki so ga Petrolovi uslužbenci prejeli tudi v letih 2010, 2011 in 2012.
Sod državnim družbam "priporoča" minimalen regres
Lani so tudi druge družbe, ki so v lasti države, izplačevale precej visoke regrese in to navkljub zakonu o interventnih ukrepih. Tako so v Elektru Maribor zaposlenim izplačali 763 evrov bruto regresa, prav toliko pa je izplačal tudi Elektro Slovenija.
Z družbami, ki so sicer v lasti države od ukinitve AUKN, zdaj upravlja Slovenska odškodninska družba (Sod). Ta je letos izdala priporočila družbam, ki so v delni ali popolni lasti države, v njih pa zapisala, da naj družbe regres izplačujejo v višini že omenjene minimalne plače.
Iz Soda so danes dodatno sporočili, da od odgovornih oseb "Sod pričakuje tudi, da se bodo v primerih, ko sedanje ekonomsko stanje ni bilo upoštevano pri poslovnih načrtih in drugih zavezujočih dokumentih, proaktivno vključili v postopke ustrezne prilagoditve novi tržni situaciji in poskušali narediti vse kar lahko v skladu s svojimi pristojnostmi in odgovornostmi, da se poslovanje družbe in obveznosti družbe prilagodi novim razmeram na trgu in razmeram v konkretni družbi."
Izpopolnjevanje priporočil pa bo Sod "redno preverjala in ocenjevala na rednih letnih skupščinah družb."
KOMENTARJI (375)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.