Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so skupaj s kriminalisti in policisti policijskih uprav Maribor in Celje danes izvajali preiskovalne ukrepe v okviru obsežne mednarodne kriminalistične preiskave gospodarske kriminalitete.
Kot so sporočili iz Generalne policijske uprave (GPU), so aktivnosti del obsežne kriminalistične preiskave, ki jo že od začetka leta izvajajo preiskovalci NPU. Preiskava, ki jo usmerja specializirano državno tožilstvo, poteka v smeri utemeljitve več sumov storitve kaznivih dejanj, in sicer zlorabe položaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti, zlorabe položaja ali pravic in kaznivega dejanja pranja denarja. Zagrožena kazen za ta kazniva dejanja je do osem let zapora.
Kot je poudaril vodja preiskave na NPU Robert Slodej, je predmet preiskave finančna institucija, kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete pa je po njegovih besedah osumljeno bivše vodstvo tako v upravi kot v nadzoru. Po prvih ocenah v okviru preiskave je materialna škoda oz. materialna korist ocenjena na prek 30 milijonov evrov.
Preiskave potekajo pri pravnih in fizičnih osebah iz Slovenije in Hrvaške, pri čemer gre tudi za slamnata podjetja, je popoldne dodal Slodej. Preiskovalci zbirajo dokaze o domnevnih nepravilnostih pri "kreditiranju tako finančnih družb kot kreditiranje za nakup poslovnih subjektov z njihovimi deleži".
NKBM: Uprava sodeluje s preiskovalci
Na NKBM so potrdili, da preiskava poteka pri njih. Kot so sporočili, sedanja uprava banke, ki jo vodi Aleš Hauc, "konstruktivno sodeluje s preiskovalci". "Z željo, da se morebitne nepravilnosti preteklega poslovanja prejšnje uprave banke ustrezno obravnavajo in da se preteklo poslovanje razišče čim bolj podrobno, sedanja uprava banke verjame v strokovno in zakonito delo pristojnih organov, s katerimi bo banka tudi v prihodnje konstruktivno sodelovala," je dejal.
Povedal je, da preiskovalci pregledujejo dokumentacijo in opravljajo razgovore z zaposlenimi. Banka pa sicer posluje normalno, prav tako je po njegovih besedah nemoteno poslovanje s strankami v vseh bančnih poslovalnicah.
85 kriminalistov na 12 naslovov
Policisti in kriminalisti so hišne preiskave od 6. ure zjutraj izvajali na 12 naslovih na območju mariborske policijske uprave, pri čemer so preiskovali tako poslovne kot zasebne prostore. Zasegli so obsežno poslovno dokumentacijo, računalniške podatke in podatke, ki so shranjeni na nosilcih elektronskih podatkov. Zaradi zavarovanja večje količine elektronskih podatkov so jim pomagali tudi strokovnjaki za računalniško forenziko.
Preiskovalci so na podlagi pooblastil zakona o kazenskem postopku zaradi razlogov zbiranja obvestil in dokaznih predmetov o obravnavanih kaznivih dejanjih trem osebam odvzeli prostost in jih začasno pridržali. Do 18. ure so vse pridržane osebe izpustili. Slodej je napovedal, da se bo preiskava nadaljevala. Ali bo obsegala tudi nove hišne preiskave, za zdaj ni znano.
Pri izvajanju današnjih aktivnosti v Sloveniji je sodelovalo 85 kriminalistov in policistov. "Policija v predkazenskem postopku izvaja vse potrebne postopke v skladu s svojimi zakonskimi pooblastili, ki jih ima za preiskovanje gospodarske kriminalitete in korupcije," so še sporočili iz GPU.
Matjaža Kovačiča začasno pridržali
Kriminalisti so se oglasili tudi na domu nekdanjega predsednika uprave NKBM Matjaža Kovačiča in ga začasno pridržali. Prav tako so pridržali direktorja Pom Investa Ivana Vizjaka in nekdanjo članico uprave banke Manjo Skernišak, ki je bila v pridržanju najdlje. V preiskavi naj bi bila sicer tudi nekdanji prvi nadzornik Dušan Jovanovič in direktor KBM Leasinga Igor Šujica, a sta trenutno na dopustu.
Teh pet osumljencev naj bi domnevno omogočalo odobritev večjih kreditov, mimo legalnih postopkov in finančnega kritja, ob plačilu 10-odstotne provizije tistemu, ki je kredit uredil.
Hišne preiskave tudi na Hrvaškem
Istočasno so v isti zadevi potekale tudi preiskave na območju Hrvaške, kjer so slovenski in hrvaški preiskovalci na območju Zagreba in Zadra pri petih osumljencih opravljali šest hišnih preiskav.
Na hrvaškem notranjem ministrstvu so za 24ur.com potrdili, da so jih slovenski kolegi zaprosili za pomoč pri preiskavi.
Kaj so preiskovali kriminalisti?
Kot so poročali v oddaji 24UR OB ENIH, so posli v Zagrebu potekali po dodelanem scenariju NKBM in hčerinske družbe KBM Projekt na način, da se je hčerinsko družbo izčrpalo. Matična banka je kreditirala hrvaška podjetja Vlatke Matić, ki so nato s tem denarjem v okolici Zagreba kupila številna zemljišča. Ta podjetja je nato odkupil KBM Projekt, a jih ob tem preplačal z dvakratno vrednostjo.
V zadrskih poslih pa so podjetja iz skupine NKBM skupaj s propadlim mariborskim podjetjem MTB na 30.000 kvadratnih metrih zemljišč nameravali graditi stanovanja, toda Zadar projekt, ki ga je mariborska banka financirala z 20 milijoni, je pred propadom, zemljišča pa so vredna le še slabih 10 milijonov evrov. Na ta način je bila NKBM na Hrvaškem oškodovana za približno 30 milijonov evrov.
Ministrstvo za finance: To so pozitivni premiki
Na ministrstvu za finance so ob tem poudarili, da je odkrivanje nepravilnosti v bankah ključnega pomena pri vzpostavitvi ponovnega zaupanja javnosti v bančni sistem, tokratne aktivnosti preiskovalnih organov pa kažejo na pozitivne premike pri odkrivanju in razčiščevanju odgovornosti za slabo stanje bank.
Minister Janez Šušteršič tako pričakuje, da bodo tokrat končno raziskane in razčiščene nepravilnosti, saj bo le tako mogoče upravičeno verjeti, da "se bodo razmere v bankah začele izboljševati in da se bo spremenil način dela, ki smo mu bili priča v preteklosti".
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.