Na ljubljanski občini pojasnjujejo, da so bile na območju mesta izvedene številne intervencije, zaradi poplavljenih podvozov na Celovški, Dunajski, Drenikovi in Tacenski cesti so tako postavljali cestne zapore.
Koncesionar Komunalno podjetje Ljubljana (KPL) je v četrtek začel čiščenje nanosov na voziščih na številnih lokacijah: Vodnikovem trgu, Študentovski ulici, Ulici na grad, Karlovški cesti, Drenikovi ulici, Vodnikovi in Tržni ulici, Litijski cesti pri Kajuhovi, Poti na Orle, Rožni ulici, Poti v hrib, Šentviški ulici, Šmarnogorski poti, Gameljnah in Toškem čelu. Na Rožni ulici je poškodovano približno 20 kvadratnih metrov tlakovane površine, saj so se dvignile granitne kocke.
Na hribih okoli Ljubljane so poškodovane številne makadamske ceste. Poleg makadamskih vozišč so poškodovane tudi bankine, ogromno je nanosov peska in zemlje z brežin. Delovne skupine na terenu intenzivno čistijo nanose in odpravljajo nastalo škodo. Groba ocena nastale škode cestne infrastrukture je 100.000 evrov, navajajo na MOL.
Prav tako je javno podjetje Voka Snaga na področju kanalizacije do zdaj zabeležila 65 prošenj za intervencijo, večinoma gre za samostojne hiše in bloke. Njihove dežurne ekipe so z intervencijami začele že v sredo pozno zvečer.
Poškodovanih 11 šol in osem vrtcev
Po v četrtek zbranih podatkih oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje je škodo na objektih doslej prijavilo 11 šol (osnovne šole Hinka Smrekarja, Miška Kranjca, Toneta Čufarja, Milana Šuštaršiča, Dravlje, Poljane, Prežihovega Voranca, Franca Rozmana Staneta, Vide Pregarc, Danile Kumar in Center Janeza Levca) in osem vrtcev (Vodmat, Najdihojca, Galjevica, Ledina, Zelena jama, Mojca, Pod Gradom in Mladi rod). Z določenimi so že pristopili k oceni in predlogom nujnih del za sanacijo škode. Proces tako v šolah kot vrtcih poteka nemoteno.
Prav tako so pri 14 mestnih kulturnih javnih zavodih že opravili preglede. V muzeju in galerijah mesta so se prav tako soočili s škodo, ki pa ni primerljiva s tisto v nacionalnih inštitucijah. Bilo je nekaj manjših luž v notranjem atriju, v Mestni galeriji prav tako, vse so že sanirali. V Kinodvoru so imeli manjši vdor meteorne vode v galeriji, a so stanje sanirali in ne bo vplivalo na delovanje.
Na ljubljanski občini navajajo, da je bilo ponoči v Mestni knjižnici Ljubljana pestro, a so do jutra vse sanirali tako, da so se vse enote knjižnice zjutraj že odprle. Prizadetih je bilo okoli 20 lokacij, v enoti Šiška je zalilo klet in čitalnico, namočenega pa je kar nekaj gradiva v kletnem skladišču, v enotah Oton Zupančič in Bežigrad je prišlo do vdora fekalne vode, enota Poljane pa je ostala brez elektrike.
Za vse poškodovane objekte se že pripravlja popis škode in dokumentacija za zavarovalnico. Poplavilo je tudi klet Vodnikove domačije, kjer so vodo že izčrpali. Vsi ostali so neurje preživeli brez posledic ali pa so le-te bile do jutra oz. zgodnjega dopoldneva sanirane in delo ni bilo moteno.
Ocenjujejo, da bi bilo mogoče v prihodnje preprečiti takšne dogodke z ukrepi, kot so redno čiščenje odtokov meteorne vode stavb, obcestnih odtokov, žlebov in cestnih rozet ter nakup protipoplavnih elementov pri dovozih v garaže in hiše, vgraditev povratnih ventilov v stavbe in ustrezen dvig električne napeljave ter njenih elementov.
Ob tem na občini navajajo, da je ob takšni količini padavin v tako kratkem času nemogoče zgraditi ustrezno infrastrukturo za odvajanje meteornih voda.
V kulturnih ustanovah postopoma odpravljajo posledice nevihte
V SNG Drama Ljubljana pravijo, da ocene škode še ne morejo podati, saj preverjanje stanja električnih vodov in trajnih poškodb v kletnih prostorih še poteka, prav tako zbiranje ponudb za krovska in ostala sanacijska dela. Hkrati tudi še zbirajo informacije o tem, v kolikšni meri je nevihta dodatno oslabila in načela konstrukcijo in izolacijo deloma steklene strehe nad Arhivom Drame, ki je poplavno ogrožen že ob vsakem bolj izdatnem dežju ali močnejši nevihti. V Arhivu je zbrana obsežna in zgodovinsko pomembna dokumentacija umetniške produkcije Drame. Predvidevajo sicer, da bo Drama s ponedeljkom pripravljena na ponovno normalno obratovanje.
Kot so še pojasnili, je bilo odpravljanje posledic poplave še dodatno zahtevno v kletnih prostorih, "kjer se tudi v manj katastrofičnih razmerah zaradi slabih temeljev pojavlja veliko vlage, ta pa povzroča tudi nastajanje zdravju škodljive plesni". "Ob sredinem vdoru meteorne vode je ta preprosto prebila dotrajano obstoječo izolacijo kletnih prostorov, v katerih delujejo snemalni studio Drame, blagajna gledališča in depo gledaliških listov in ostalih publikacij Drame. V kletnih prostorih so bili pod vodo celo nekateri za naše dnevno delovanje zelo pomembni računalniki," so zapisali.
Dodali so, da sušenje prostorov okoli odra zaradi izjemno hitrega odziva in predanega dela tehnične in drugih ekip Drame na vseh prizadetih točkah stavbe na srečo poteka hitro. V kleteh, kamor se je stekala meteorna voda, pa bodo potrebni daljši postopki.
V SMG prednostno sanirali in za obiskovalce pripravili spodnjo dvorano
Pod vodo je bila spodnja dvorana Slovenskega mladinskega gledališča in mizarska delavnica, opravljajo tudi popis škode in pripravljajo dokumentacijo za zavarovalnico. V SMG so dejali, da je meteorna voda v približno desetih minutah zalila dvorano, v kateri naj bi bila v četrtek ponovitev predstave Gejm v režiji Žige Divjaka, letošnjega zmagovalca festivala Borštnikovo srečanje, pod vodo so bili sanitarije, rekvizitarna, del garderob, mizarska in ključavničarska delavnica.
Voda je med drugim zajela del scene za predstavo Gejm, "a je ta k sreči iz plastike". "Dve leti star pianino je tako rekoč plaval v vodi. Voda je tekla tudi skozi zidove, pričakujemo, da se bo omet vsak čas napihnil in začel odpadati," so zapisali. Na pomoč pri črpanju vode iz zalitih prostorov so jim priskočili gasilci. Odpravljanje posledic in reševanje tega, kar se je dalo rešiti so v četrtek od zgodnjih jutranjih ur nadaljevali sami.
Škoda je, kot so zapisali, ogromna, sploh če se bo pokazalo, da stroji iz delavnic, ki so zelo dragi, ne delujejo. Škodni dogodek so tudi že prijavili zavarovalnici.
Prednostno so sanirali in za obiskovalce pripravili spodnjo dvorano, tako da bodo načrtovane ponovitve predstave Gejm lahko na sporedu v soboto in nedeljo. Kot so spomnili, bodo to prve ponovitve predstave po letošnjem Borštnikovem srečanju.
Iz Moderne galerije podrobnejših podatkov o škodi in ponovnem odprtju še ne morejo podati. V četrtek so sporočili, da je bilo zaradi vdora vode še posebej prizadeto desno krilo, kjer so ravno postavili razstavo Picassovih grafik. Slednje so uspeli nepoškodovane pravočasno odstraniti, a stavba trenutno ne omogoča ponovne postavitve razstave.
Zaradi poškodovane strehe, notranjih prostorov in električne napeljave je Moderna galerija začasno zaprta, oceno celotne škode pa bodo opravili v naslednjih dneh, so še zapisali. Muzej sodobne umetnosti Metelkova (MSUM) v nevihti ni bil prizadet in deluje po običajnem urniku.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.