Konec obvezne nošnje mask v zaprtih prostorih že v četrtek?
Kot je na novinarski konferenci povedal minister Janez Poklukar, v zadnjih dneh sledimo močnemu trendu upadanja okužb in zasedenosti bolnišnic, zato verjame, da bo o odpravi nošnje mask danes resno razpravljala posvetovalna skupina, morda se lahko prve spremembe obetajo že v četrtek, je napovedal. Opozoril je, da so priporočila za ranljive skupine še vedno enaka kot prej ter da se za te skupine še vedno priporočajo nošnja mask in ostali ukrepi. Na vprašanja, zakaj odprava ukrepa, če so v bolnišnicah še vedno covidni bolniki – celo več jih je kot poleti, ko je bil ukrep obvezen – je poudaril, da k temu, da bi maske postale naša nova normalnost, kot družba ne moremo stremeti in da imamo danes vendarle učinkovito cepivo, virus, s katerim se soočamo danes, pa je drugačen kot tisti, s katerim smo se soočali lani poleti. Da odprava ukrepa ni posledica političnih pritiskov pred volitvami, zatrjuje tudi vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar.
Ta je sicer že v soboto potrdila, da je svetovalna skupina podala predlog, da bi se obveza nošenja zaščitnih mask v notranjosti ob upadu števila covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih spremenila le v priporočilo. Kot je povedala na današnji novinarski konferenci, se bo svetovalna skupina danes znova pogovorila o tem, a hkrati je tudi ona opozorila, da je, četudi bi se to zgodilo še pred veliko nočjo, zaradi ranljivih skupin v zaprtih prostorih še vedno smiselno uporabljati maske, da se virus ob večjem številu druženj ne bi prenašal.
Kot so sicer napovedovali ta vikend, bi se lahko to zgodilo šele, ko na intenzivnih oddelkih vsaj teden dni ne bo več kot 35 covidnih bolnikov – tako bolnikov, ki se tam zdravijo zaradi covida-19, kot tistih, ki se zdravijo s covidom. Na intenzivnih oddelkih so namreč tudi ljudje, ki se zdravijo zaradi drugega zdravstvenega stanja, vendar pa so ob tem tudi okuženi z novim virusom. Zadnjič je bilo število covidnih bolnikov na oddelkih intenzivne terapije v Sloveniji od 35 manjše konec avgusta lani, ko je bolnišnično oskrbo z intenzivno terapijo potrebovalo 30 ljudi. O tej meji se bodo danes še pogovarjali na posvetovalni skupini.
Logarjeva je izrazila željo, da bi ljudje priporočila stroke upoštevali, brez da bi bila zapisana v odlokih in zakonih. "Tudi če nekaj ni zapovedano, nas je epidemija covida-19 naučila, kako pomembna so priporočila stroke," je dodal minister.
Predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc je pojasnila, da so kljub večinskemu blažjemu poteku bolezni posameznikov pri okužbi z različico omikron še vedno so ogroženi imunsko oslabeli bolniki, "ki večkrat potrebujejo bolnišnično zdravljenje in aplikacijo monoklonskih protiteles".
Ob tem je napovedala, da v Slovenijo v kratkem prihaja novo zdravilo na osnovi monoklonskih protiteles, ki bo delovalo podobno kot cepivo in bo posamezniku preventivno zaščito nudilo v obdobju več mesecev. Po njenih besedah bo novo zdravilo skoraj izključno namenjeno bolnikom z motnjo imunskega sistema, med njimi posameznikom, ki prejemajo biološka zdravila in posameznikom po prestali transplantaciji organov.
Potrdili 528 okužb z novim koronavirusom
V nedeljo so ob 580 PCR-testih in 3210 hitrih antigenskih testih potrdili 528 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno aktivnih 29.677 primerov okužbe, kar je 411 manj kot dan prej. V primerjavi z dnevom prej je bilo v nedeljo potrjenih 257 okužb manj, glede na prejšnjo nedeljo pa 274 manj. Še naprej upada tudi sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki znaša 1830 oziroma 39 manj kot dan prej. Število potrjenih primerov okužb v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je v primerjavi z dnevom prej nižje za 19 in znaša 1406. Po podatkih NIJZ je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.264.899 ljudi, z vsemi potrebnimi odmerki pa 1.220.669. V bolnišnici se zdravi 135 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 22.
Zaradi covida-19 je na navadnih oddelkih hospitaliziranih 16 bolnikov več kot dan prej, en bolnik manj potrebuje intenzivno nego. Skupno je hospitaliziranih 353 oseb s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19. To je sedem manj kot prejšnji dan. Na intenzivnih oddelkih jih je skupno 42 s potrjeno okužbo, število ostaja enako kot dan prej.
Slovenija bo novo infekcijsko kliniko predvidoma dobila do začetka leta 2026
Minister Poklukar je napovedal izboljšanje razmer v infektologiji. Načrtujejo novo infekcijsko kliniko, je spomnil. Tako bi pridobili več kot sto sodobno opremljenih novih postelj. Načrtovana je tako, da bo lahko kužen bolnik v celoti obravnavan na infekcijski kliniki: "Če želimo biti v vrhu svetovne medicine, je to nujen korak, ki ga je treba narediti v naslednjih letih."
KOMENTARJI (503)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.