Med 17. julijem in 24. avgustom Zemlja potuje skozi oblak delcev, ki ga za seboj pušča komet Swift-Tuttle. Ko ta veliki komet s premerom okoli 26 kilometrov pride v bližino Sonca, začnejo z njega odpadati delci, ki pozneje povzročajo utrinke na Zemlji. Meteorski roj Perzeidov imenujemo tudi Solze svetega Lovrenca, saj se v največjem številu pojavljajo okoli 10. avgusta, ko goduje sveti Lovrenc.
Kako utrinek nastane?
Meteorji so majhni delci v velikosti od nekaj milimetrov do nekaj centimetrov, sestavljeni so iz železa, niklja in raznoraznih kamnin. V Zemljino atmosfero vstopajo z izjemno veliko hitrostjo, tipično okoli dvesto tisoč kilometrov na uro, pri tem se zaradi trenja z molekulami zraka zelo hitro in močno ogrejejo, nato zgorijo. Vse se zgodi na višini okoli sto kilometrov, na Zemlji vidimo to kot "zvezdni" utrinek.
Meteorji nam na Zemlji niso nevarni, pogosto pa poškodujejo satelite, ki so višje kot sto kilometrov nad površjem. Večji je delec, močneje in dlje časa sveti. Največji kamni se imenujejo bolidi, za seboj puščajo svetle sledi modrih in zelenih odtenkov, ki na nočnem nebu ostanejo vidne še nekaj časa.
Kdaj je najboljši čas za opazovanje meteorskega dežja?
Največja aktivnost meteorskega roja Perzeidov je v zgodnjih jutranjih urah in letos bodo ure pred sončnim vzhodom najugodnejše za opazovanje. Prvi del noči bo namreč na nebu luna, ki bo vse svetlejša in bo zahajala vse kasneje, saj ščip nastopi v četrtek 15. avgusta.
Največ meteorjev bo v našo atmosfero letos vstopilo v nočeh na 11., 12. in 13. avgust, verjetno pa bo največ utrinkov vidnih v nedeljo, 11. avgusta, zjutraj med 3. in 4. uro, v časovnem oknu po zahodu lune in pred vzhodom sonca. V tem času boste lahko ujeli nekje 20 ali malce več utrinkov. Vremenska napoved za noči od petka do torka je zelo dobra, večinoma bo jasno in toplo, proti jutru bo okoli 20 °C.
Perzeidi navidezno izhajajo iz ozvezdja Perzej, po katerem so dobili tudi ime. Ozvezdje leži na severovzhodnem nebu, zato je priporočljivo, da svoj pogled usmerite tja. Za opazovanje Perzeidov ne potrebujemo posebne opreme, vidni so s prostim očesom. Treba se je le odmakniti daleč vstran od luči in na mesto, kjer vidimo velik del neba. Najbolje se je uleči na hrbet in počakati dobrih 20 minut, da se naše oči navadijo na popolno temo.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.