Manj kot leto dni po zadnji splošni stavki v javnem sektorju se nam jutri obeta nova. V odločitev za stavko je sindikate vodilo predvsem predvideno znižanje mase za plače v javnem sektorju, ki bi imelo za posledico tudi odpuščanje zaposlenih. Sindikati opozarjajo, da se vlada o tem z njimi sploh ni pogajala.
Kako bo potekala stavka?
V javnem sektorju ni mogoče, da bi med stavko popolnoma nehali delati. Stavkajoči morajo upoštevati omejitve, ki izhajajo iz predpisov, in morajo vrsto nalog, ko gre na primer za zagotavljanje varnosti ljudi in premoženja ali mednarodne obveznosti, opravljati tudi med stavko. Tako bo potek stavke verjetno precej podoben tistemu iz aprila lani.
Obenem bodo na dan stavke pet minut čez poldne potekali tudi protestni shodi v večjih slovenskih mestih. V Ljubljani so shod sprva načrtovali na Gregorčičevi ulici pred poslopjem vlade, ki ta dan odhaja na delovni obisk v notranjsko-kraško regijo. A so shod nato zaradi postavljenih zahtev glede intervencijskih poti in s tem povezanih prostorskih omejitev prestavili v sosednjo, Prešernovo ulico. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj ocenjuje, da bo v stavki sodelovalo več kot 100.000 zaposlenih.
Kako bodo stavkali v vrtcih in šolah?
Vrtci in šole bodo na dan stavke zaprti. V vrtce bodo starši v izrednih primerih in po predhodnem dogovoru z zaposlenimi otroke lahko pripeljali, a le v tisto skupino, v kateri se bo tisti dan zagotavljajo nujno varstvo. Delovanje vrtcev bo izrazito okrnjeno, ne bodo delovale podružnice, prav tako ne bodo izvajali pedagoških procesov, ki sicer potekajo v vrtcih. Sindikalisti starše naprošajo, da jih pri stavki podprejo s tem, da ta dan poskrbijo za varstvo svojih otrok.
Varstvo otrok bo sicer potekalo v centralnih vrtcih, je pojasnil Štrukelj in dodal, da se lahko starši za prijavo dogovorijo še danes. Ob aprilski stavki je bilo v vrtcih nekaj čez dva odstotka otrok, kar so sindikati dojeli, kot podporo staršev.
Zaprte bodo tudi šole. Če se bo kakšen otrok ta dan vseeno znašel pred njihovimi vrati, imajo sindikati na šolah navodila, kako ravnati. Sindikalisti podrobnosti še niso razkrili.
Zdravniki ne stavkajo, a stavkajo vsi drugi v zdravstvu
Sindikat zdravstva in socialnega varstva je vodstva zavodov pozval, da delo organizirajo tako, da se bo opravljalo le nujne storitve in na način, kot je običajen v času dežurstva oziroma ob nedeljah. Zagotavljali bodo vse, kar po zakonu morajo, torej nujno medicinsko pomoč, zdravstveno varstvo otrok, nosečnic in porodnic. Hospitalizirani bolniki stavke praviloma ne bodo občutili, razen morda izjemoma pri kakšnem načrtovanem posegu.
V centrih za socialno delo le nujne zadeve
Centri za socialno delo bodo izvajali le nujne zadeve. Tako bodo izvajali prvo socialno pomoč, pomoč na domu ter programe, v katerih izvajajo namestitveno dejavnost, kot so krizni centri, materinski domovi, varne hiše. Nemoteno bo delovala tudi interventna služba socialnega varstva. Odpadla pa bodo vsa svetovanja in dejavnosti, pri katerih ne gre za nujne zadeve.
Na upravnih enotah brez posebnih stavkovnih aktivnosti
Na upravnih enotah za zdaj posebne stavkovne aktivnosti niso predvidene. Stavka bo potekala na delovnih mestih, kar pomeni, da se delo lahko "opravlja v počasnejšem ritmu". Ponekod v državnih organih se bodo zaposleni zbrali na zborih delavcev, del pa se jih bo nato priključil protestnim shodom, ki bodo po Sloveniji.
Del policistov že stavka, kljub omejitvam stavka tudi v zaporih
Policijski sindikat Slovenije (PSS) stavkovne aktivnosti izvaja že dober teden dni. Nadaljujejo namreč lani prekinjeno stavko, ob čemer potekajo pogajanja s predstavniki notranjega ministrstva. Med stavkovnimi zahtevami je ključna izvajanje lanskega stavkovnega sporazuma. Policijski sindikat pa se je pridružil tudi splošni stavki javnega sektorja.
V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) se za nadaljevanje stavke niso odločili, saj ocenjujejo, da se stavkovni sporazum izvaja. Glede sodelovanja v splošni stavki javnega sektorja pa pravijo, da jo načeloma podpirajo. Če aktivnosti ne bodo šle v smeri ureditve in izboljšanja statusa policistov, pa se bodo stavki pridružili.
Stavkali pa bodo v zaporih, a pri tem bodo upoštevali vse omejitve, ki jih imajo. Opravljali bodo naloge, ki so potrebne za varovanje, najnujnejšo strokovno obravnavo in materialno ter zdravstveno oskrbo zapornikov. Ne bodo pa se opravljale oblike skupinskega dela, izobraževanje in prostočasne aktivnosti zapornikov.
Pričakovana gneča na meji
Stavki se bodo pridružili tudi cariniki, ki pa o tem, kako bodo ta dan izražali svoj protest, še ne želijo govoriti. Leta 2010 se je stavka na zunaj najbolj poznala prav pri njih, saj je na nekaterih mejnih prihodih zaradi temeljitega dela carinikov in policistov prihajalo do daljših kolon vozil.
KOMENTARJI (433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.