Policisti PU Murska Sobota so predstavili dosedanje ugotovitve dalj časa trajajoče kriminalistične preiskave s področja prepovedanih drog. Kot so sporočili, so v torek, 13. aprila 2021, izvedli zaključno akcijo in zasegli večjo količino prepovedanih drog, pri čemer gre za enega izmed največjih zasegov prepovedanih drog v Sloveniji.
Bojan Rous, vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Murska Sobota, je povedal, da je kriminalistična preiskava potekala v sodelovanju z avstrijsko in nemško policijo. Kot je pojasnil so na sled združbi prišli tako, da so na območju Estonije zasegli pet kilogramov droge, ki je imela sled na našem območju.
V 15-mesečni policijski preiskavi, ki je potekala v Sloveniji, so kriminalisti začeli preiskovati kazniva dejanja s klasičnimi oblikami policijskega dela, tj. z zbiranjem obvestil, kasneje pa so v preiskavo vključili tudi izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov. V tem času je bilo v sodelovanju s policisti iz Nemčije, Avstrije in Estonije v tujini zaseženih okoli pet kilogramov različnih prepovedanih drog in preko 4500 kosov tabletk ecstasy (MDMA), so pojasnili.
Kriminalistična preiskava je pokazala, da je imela kriminalna združba zelo dobro organizirano mrežo preprodaje prepovedanih drog po celem svetu, ki je potekala izključno prek črnih tržnic na temnem spletu (darknetu). Plačila za nakupe prepovedanih drog pa so se vršila izključno z uporabo kriptovalut.
Nato so po 15-mesečni intenzivni kriminalistični preiskavi pri hišni preiskavi zasegli rekordno količino drog v Sloveniji, in sicer 400 kilogramov snovi, ki je bila poslana v analizo. Del vzorcev je ekstazi, poleg tega je bila zaznana tudi nova sintetična driga, ki pri nas še ni na seznamu drog. Ocenjujejo, da bi osumljeni pridobili najmanj tri milijone evrov protipravne koristi, je še povedal.
Z uspešnim kriminalističnim preiskovanjem preprodaje prepovedanih drog prek temnega spleta je bil tudi v slovenski policiji narejen velik korak naprej, so poudarili. Pomurski kriminalisti so se namreč prvič srečali s preiskovanjem prodaje velikih količin prepovedanih drog, na način, ki se je še do pred kratkim mnogim zdel nepredstavljiv. Nakup drog praviloma ni potekal osebno in tako ni bilo fizičnega stika med prodajalcem in kupcem, kar je še dodatno oteževalo preiskavo.

Med preiskavo so ugotovili, da je imela kriminalna združba zelo dobro razvejano mrežo, nakupi so potekali preko temnega spleta in izkjučno s kriptovalutami. Nakup drog ni potekal osebno, vsak posameznik združbe je imel posebej določeno vlogo. Vodja je preko temnega spleta ponujal droge, pripravljal je tudi pakete droge, je pojasnil. Skrbel je tudi za nabavo sestavin za izdelavo amfetamina. Združba je bila zelo pazljiva. Drogo so pošiljali v embalaži prehranskih izdelkov, ki je izgledala kot originalna. Vse prodane droge so bile izjemne kakovosti in čistosti, tako da si je lahko kupec še naprej razredčeval drogo. Kot je pojasnil, je imela združba na temnem spletu izjemne referece. Ponujali so heroin, kokain, afetamine, konopljo ...
Cena posameznih vrst prepovedanih drog je bila različna, odvisna od količine, kraja dostave, pogostosti odkupa in preteklih nabav. Dobavljena prepovedana droga je bila izjemne kakovosti in čistosti, kar pomeni, da je lahko kupec drogo še dodatno redčil za nadaljnjo preprodajo. Cena kokaina je bila 40.000 evrov za kg, heroina 9000 evrov za kg, metamfetamina 16.000 evrov za kg, cena tabletke ecstasy (MDMA) se je gibala od enega do dveh evrov, odvisno od količine nakupa. Cena speed paste je bila 1300 evrov za kg.
Med preiskavo je bilo ugotovljeno, da je kriminalna združba v zadnjih treh letih prodala več kot 82 kilogramov speed paste, več kot 65 kilogramov MDMA kristalov in večje količine ostalih prepovedanih drog, ki jih je ponujala, kot so: MDMA-tabletke, MDMA-kristali, heroin, mefedron, prepovedana konoplja, kokain, amfetamin v pasti. Med preiskovanjem in pregledovanjem profila vodje združbe na temnem spletu je bilo ugotovljeno, da je med aprilom 2018 in julijem 2020 samo na eni izmed tržnic temnega spleta prodal za več kot 600.000 evrov prepovedanih drog. Preprodajali so tudi na drugih tržnicah temnega spleta, končni podatki pa bodo znani po zaključku zbiranja obvestil.
Štirim osebam, starim od 28-43 let, je bila zato odvzeta prostost. Noben od osumljenih doslej ni bil kaznovan za podobna dejanja.

Slovenska policija uspešna pri novem načinu preiskovanja preprodaje prepovedanih drog na temnem spletu
Rezultat preiskave pomurskih kriminalistov je eden izmed največjih zasegov prepovedanih drog v Sloveniji in je pomemben še posebej zato, ker je organizirana kriminalna združba za organizacijo in prodajo drog uporabljala temni splet, so poudarili policisti.
"Slovenska policija se pri preiskovanju organizirane kriminalitete vse bolj pogosto sooča s preiskovanjem in odkrivanjem novih, sofisticiranih metod, ki jih organizirane kriminalne združbe uporabljajo za izvrševanje svojih ilegalnih dejavnosti. Prav temni splet pa je v sedanjem času eno izmed ključnih orodij mednarodnih kriminalih združb za ilegalno trgovanje z drogami in orožjem ter za ostale nezakonite dejavnosti. Tudi ta preiskava potrjuje, da v kriminaliteti v slovenskem prostoru prihaja do očitnih sprememb, saj se kriminalne dejavnosti vedno bolj izvršujejo v kibernetskem prostoru. Slovenska policija za učinkovito izvajanje kriminalističnih preiskav prilagaja svoje delovanje, saj kriminalne združbe vse bolj uporabljajo sodobne tehnološke rešitve", poudarjajo.
V zadnjih letih je slovenska policija zaključila več mednarodnih kriminalističnih preiskav, v katerih so storilci za ilegalno trgovino s prepovedano drogo, orožjem in eksplozivi uporabljali temni splet. Pri tem se policija sooča z novim načinom preiskovanja, saj je celotno omrežje tehnično zasnovano z namenom zagotavljanja anonimnosti vseh udeležencev in tajnosti komunikacij ter transakcij. Sooča se z izzivi, kako z zakonskimi pooblastili zaznavati tovrstno kriminaliteto, identificirati komunikacijska sredstva, identificirati storilce in zavarovati dokazno gradivo, so izpostavili.
Kriminalne organizacije vsako leto z izvrševanjem svojih ilegalnih dejavnosti zaslužijo 140 milijard evrov. Prav tihotapljenje in prodaja prepovedanih drog pa je še vedno ena izmed ključnih ilegalnih dejavnosti mednarodnih organiziranih kriminalih združb, ki jim prinaša ogromne dobičke. Denar, pridobljen s prodajo drog, "operejo" in ga vlagajo v legalne posle. Mednarodne kriminalne združbe delujejo tudi v Sloveniji, zato slovenska policija, skupaj z Europolom in Interpolom ter ostalimi državami, vlaga napore v preiskovanje organiziranih oblik kriminalitete, predvsem z identifikacijo sofisticiranih metod, ki jih združbe uporabljajo, kakor tudi s sledenjem finančnih tokov z vzporednimi finančnimi preiskavami in z zasegom protipravno pridobljenega premoženja, še poudarjajo v Policiji.

KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.