Slovenija

V morju v Simonovem zalivu našel izjemno nevarno bombo

Izola, 05. 08. 2019 13.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
83

Kopalci so morali na plaži v Simonovem zalivu za nekaj ur prekiniti morske užitke, saj je potapljač v morju našel ročno bombo bredo iz druge svetovne vojne. Ravnal je pravilno in takoj obvestil pristojne, ki so poskrbeli, da sta strokovnjaka zelo nevarno bredo varno uničila. O tem, kako se je odvijala akcija in kako pogoste so najdbe bomb v Sloveniji, smo se pogovarjali s pirotehnikom Igorjem Bohom.

Iz Centra za obveščanje uprave RS za zaščito in reševanje so nas obvestili, da so včeraj v občini Izola v Simonovem zalivu našli bombo, ki so jo odstranili pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodirnimi ubojnimi sredstvi (NUS). Ker bomba ni prav pogosta morska najdba, poleg tega pa bi lahko ogrozila kopalce, nas je zanimalo, kako se je znašla tam in kako resno nevarna je pravzaprav? Vse podrobnosti nam je pojasnil vodja ljubljanske ekipe pirotehnikov Igor Boh z Državne enote za varstvo pred neeksplodirnimi ubojnimi sredstvi (NUS) Uprave RS za zaščito in reševanje, ki sta jo skupaj s kolegom, pirotehnikom potapljačem Gregorjem Demšarjem, odstranila iz morja in jo v kamnolomu Črnotiče uničila.

Ročna bomba breda je bila zelo poškodovana, zato je bila še toliko bolj nevarna.
Ročna bomba breda je bila zelo poškodovana, zato je bila še toliko bolj nevarna. FOTO: Igor Boh in Gregor Demšar
Odstranjevanje in uničenje bomb lahko traja več ur, odvisno od situacije, oddaljenosti kraja, vrste bombe. Aktualna akcija v Simonovem zalivu je trajala štiri ure. Strošek tovrstnih intervencij znaša okrog 1000 evrov. Igor Boh, pirotehnik

Potapljač je z detektorjem kovin naletel na kovinski predmet

Predvideval je, da bi lahko bila bomba, zato jo je prinesel do obale in obvestil pristojne službe. Prva je prišla policija, ki je odredila izpraznitev plaže. Vzpostavili so varnostno območje, ki so ga označili s trakom, pomagala pa jim je tudi varnostna služba hotelov v Simonovem zalivu, je povedal Boh, kako se je vse skupaj začelo: "Potem so obvestili našo enoto za varstvo pred NUS. Ker nismo vedeli na kakšni globini in točno kje jo je našel, smo se odločili, da greva potapljač in pirotehnik na teren z dvema avtomobiloma. V enem je bila oprema za potapljača v drugem pa oprema, ki jo imamo za izvajanje ukrepov varstva pred NUS, tako da sva že s sabo peljala intervencijsko majhno količino razstreliva."

Ko sta prišla na plažo, sta potrdila, da je imel potapljač prav in je zares našel bombo. "V vodi je bila italijanska ročna bomba breda iz 2. svetovne vojne, ki med neeksplodirnimi ubojnimi sredstvi sodi med bolj nevarne, zato so tudi postopki s takimi sredstvi specifični. Če se le da, jih uničimo na kraju. Včeraj to ni bilo mogoče, ker smo bili na plaži. Zato sva se s kolegom odločila, da bombo prestaviva v posebno protieksplozijsko torbo, ki sva jo v spremstvu policije prepeljala na Črni Kal v kamnolom in jo dokončno uničila," je opisal dogajanje Boh.

Bombo je pirotehnik potapljač našel pri stopnicah.
Bombo je pirotehnik potapljač našel pri stopnicah. FOTO: Igor Boh in Gregor Demšar

Ročna bomba breda se aktivira tako, da se izvleče varovalo. Njena posebnost je, da nima zakasnitve. To pomeni, da takoj, ko pade na tla oziroma udari ob trd predmet, eksplodira. Običajne bombe sicer delujejo tako, da ko se izvleče njihovo varovalo in padejo na tla, eksplodirajo šele nekaj sekund kasneje, je pojasnil Boh. "Najdena breda je bila zelo poškodovana, vsa polomljena, brez varovala. Dejstvo je, da če je pri tej bombi izvlečena varovalka, potem sodi v najvišjo stopnjo nevarnega NUS. Ob tem nisva vedela, kolikokrat se jo je že premaknilo, kaj vse je delovalo na njo, kako je korozija vplivala na elemente proženja. V vsakem primeru, če se najde taka bomba v takem stanju, predstavlja veliko nevarnost za okolico in jo je treba ustrezno odstraniti," je poudaril.

Breda je bila dlje časa v morju

Zgodovinsko najdbo so izmaličili morski tokovi, ki so jo nenehno premetavali, ali pa je bila poškodovana že od prej, je ugibal Boh. Ob tem je izpostavil, da lahko tudi temperaturne razlike povzročijo, da se začnejo dogajati določeni kemični procesi, ki povečajo nevarnost, da se bo sprožila.

Najdbe bomb v našem morju so na srečo redkost. Boh meni, da so se jih ljudje bali. Da ne bi prišle v roke otrokom, so se jih želeli kar najhitreje znebiti in najbolj varno se jim je zdelo, če jih preprosto odvržejo v kraške jame, reke, jezera, morje. Nekateri pa niti vedeli niso, da so to, kar mečejo v naravo, bombe. "Ta bomba je imela najbrž podobno zgodbo. Nekdo jo je našel. Dvomim pa, da je bila ves čas tako plitko v morju. Mislim, da so jih običajno ljudje metali dlje od obale," je dejal Boh.

Ker bi bilo bombo prenevarno uničiti na plaži, so jo odpeljali v kamnolom.
Ker bi bilo bombo prenevarno uničiti na plaži, so jo odpeljali v kamnolom. FOTO: Igor Boh in Gregor Demšar

'Če je bomba stara, še ne pomeni, da ne dela!' Kaj storiti, če jo najdemo?

Če jo najdemo ali sumimo, da je predmet, ki smo ga našli NUS, se ga ne dotikamo, je prvo pravilo, ki ga svetuje Igor Boh. Najbolje je, da ga fotografiramo, saj bomo na ta način strokovnjakom zelo olajšali postopek prve prepoznave in odločitve, kako naj ravnajo naprej. "Mnogo ljudi meni, da če je nekaj staro, potem ne deluje ali da kvaliteta pade. V našem primeru to ni res, ravno obratno. Eksplozivi so kemične spojine, ki s starostjo postajajo čedalje bolj občutljive. Prihaja do kemičnih sprememb in ravno to povzroča dodatno nevarnost. Nenazadnje so tudi sprožilni mehanizmi izpostavljeni zunanjim vplivom in temperaturnim razlikam ter tudi pri njih prihaja do sprememb," je razložil Boh.

Ob tem je še enkrat poudaril, da se jih ne dotikamo in pokličemo številko 112 ali 113. Pri tem je tudi pomembno, da se umaknemo nazaj po isti poti, kot smo do nje prišli. Možno je namreč, da je blizu še kakšna druga. Nikakor pa je ne zažigamo, tolčemo po njej ali jo mečemo, kajti to lahko povzroči eksplozijo in seveda od blagih do težkih telesnih poškodb ali celo smrti, je še opozoril.

Mesto v kamnolomu Črnotiče, kjer so bredo uničili.
Mesto v kamnolomu Črnotiče, kjer so bredo uničili. FOTO: Igor Boh in Gregor Demšar

V Sloveniji odstranimo 24 kilogramov neeksplodirnih ubojnih sredstev na dan

Največ nevarnih ostankov vojne je sicer na severnem Primorskem. Nobena redkost ne bi bila, če bi zgodovinsko bombo zares našli. Po besedah Boha jih je v Sloveniji še veliko, čeprav z enote za varstvo pred NUS ne morejo govoriti o konkretnih številkah, kajti nemogoče je predvidevati, koliko jih je še ostalo v naravi.

Da najti bombo res ni čudež, je Boh navedel statistiko. "Državna enota za varstvo pred NUS posreduje več kot enkrat dnevno. V letnem povprečju imamo od 450 do 500 intervencij. Če to prevedemo v statistiko najdb na dan: kot sem že rekel, več kot ena intervencija na dan, 17 kosov na dan – če to prevedemo v težo – več kot 24 kilogramov NUS se povprečno odstrani v Sloveniji na dan," je izračunal.

Da bi si zares predstavljali, kako nevarne so lahko stare bombe, je Boh za konec izpostavil, da jih pirotehniki vse pogosteje oziroma če se le da, uničijo takoj na mestu, saj premiki dotrajanih materialov lahko povzročijo najhujše.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (83)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
06. 08. 2019 15.18
+4
Če je po tolikih letih plavnja v morju ta italijanska ofenzivna bomba gre za Berret-o imenovana tudi pradajzerico zaradi barve in oblike konzervice , med našimi partizani še nevarna se pa vse neha . Že za čas njene polne moči jo je komot prežival vsak z malo močnejšo zimsko obleko vsebovala je le dve jekleni šibri in seveda trotil. Je pa zelo udarna kot bum novica kajnede rumeni tisk . Ko bi vedeli turisti kaj vse "plava po dnu in mulju ali je na dnu Tržaškega in Hrvaškega zaliva naš Piranski ne obstaja več, bi se res križali. Od časa do časa kaj takega privlečejo ribiči z mrežami ki razdirajo morsko dno za belo ribao pravijo. Tu govorimo o nevarnih morskih minah s 600 ali več librami še danes nevarnega eksploziva, da o avijonskih neexplodiranih granatah niti ne govorimo. Ja, no , a bodo tudi tole bombico vzeli kot tisti "nikoli več , to se ne sme ponoviti" bomo šele videli, meni se zdi, da ne! Drugače pa kar lepo uživajte na tem koščku mora dokler je še pod Slovensko jurisdikcijo! In seveda ne odplakne teh odplak iz Đusterne tako imenovane. Ja eni pri nas se gredo kar drek turizem.
KrTakoNeki
06. 08. 2019 14.20
+8
...oni pri Ptuju je bil pa car...granto, ki vrže v zrak celo vas, je lepo naložil na lesen voz pa veselo po makadamu...
KrTakoNeki
06. 08. 2019 14.19
+8
KAKO JE KAJ STANJE V SIMONOVEM ZALIVU???....bomba...
Von_Clausewitz
06. 08. 2019 10.57
+24
Imamo zelo muljasto morje, kaj vse je pod muljem v severnem jadranu...raje nebi ugibal. Ribiči pravijo, da sploh več nočejo prijavit najdbe bomb. Razlog ? Zaradi neumnih postopkov policije morejo ostat privezani 2 dni. Hvala birokratom...in neumni zakonodaji jih ribiči mečejo nazaj v morje😂😂😂
Supervillain
06. 08. 2019 10.38
+0
Prej izjemno nenevarno bombo po toliko letih bo prej držalo,da je tako haha.Lp
Nejimverjet
06. 08. 2019 09.55
+9
Mislim, da je to navadna italijanska paradajzarca. Po vojni si jih našel povsod. Je ofenzivna in ima manjši krog radius učinkovanja. Nevarna pa itak od blizu ubija, na daleč povzroča poškodbe.
JoniBravo
06. 08. 2019 09.37
-4
Hmmm, a veste, obstajajo varne in nevarne bombe.
Blallka
06. 08. 2019 09.17
-3
A to so alge na sliki? A tolk je to onesnaženo pri nas?
fairplayy
06. 08. 2019 09.10
-9
Baje je bomba smrdela po dreku da je bilo vsem slabo na plazi razen izkusenemu potapljacu ki deluje po vseh zamasenih kanalih sirom primorske
Feldmarschall
06. 08. 2019 09.02
+13
Branko iz Vurberka je zgleda na morju, pa še na dopustu je aktiven
hotchilipoper
06. 08. 2019 08.55
+8
Turizem bo poletel v nebo
Aijn Prenn
06. 08. 2019 08.53
+22
A ni tole povsem enaka zadeva kot pred časom tisto na štajerskem. Najdeš bombo in jo prineseš v naseljen kraj, tokrat celo v s turisti naseljen kraj, na kopališče.
Intimnanega3
06. 08. 2019 07.39
+14
predvidevam, da je bil potapljač italjan in je mislil na kakšne bisere bo naletel pri nas
Intimnanega3
06. 08. 2019 07.36
+19
če niso fekalije je pa bomba. turizem laufa
Intimnanega3
06. 08. 2019 07.36
+13
bog ne daj napisat kok daleč in na keri globini je bila najdena
Lazar Trivunovi?
22. 08. 2019 18.49
Ker jim nismo povedali - enostaven razlog. Bila je pa 5 m od tistih stopnic, lp
stajerc2024
06. 08. 2019 07.26
-1
In kak je zgledala detonacija te bombe, vrjetno tak kot v Vurbergu....sam fuffffffff....če je takrat ni razneslo ko jo je Musolini vrgo iz Trsta do izole potem, pa po 70 letih prebivanja v morju, pol še zaj nekih čudežev nebo naredla.
Supervillain
05. 08. 2019 20.44
-10
Neumni 200 na uro.Lp
Supervillain
05. 08. 2019 20.43
-19
To je tako,če bi bil avto v morju 70 ali 80 let pa bi potem vžal,ko bi ga ven potegnili haha res ste brihte vsaka čast.Lp
tarzan13
05. 08. 2019 20.12
+3
nič lažjega in sta od pujsala...ššššššššš
John_Gotti
05. 08. 2019 19.34
+12
Pokličite Brankota, ne pa da trošite geld, za amaterske porotehnike!
John_Gotti
05. 08. 2019 19.35
+0
FIGEC
06. 08. 2019 07.58
+1