Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes v Bruslju dejal, da v prihodnjih tednih iskreno pričakuje napredek v pogovorih o reševanju vprašanja meje in zastoja Hrvaške na poti v EU. "V minulih tednih smo napredovali in te pogovore bomo v konstruktivnem duhu nadaljevali prihodnji teden v Bruslju," je dejal.
Tako je komisar Rehn odgovoril na vprašanja o težavah v pogovorih s Slovenijo in Hrvaško glede pogojev za evropsko posredovanje pri reševanju vprašanja meje in zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU ob prihodu na mednarodni forum v Bruslju, ki se ga udeležuje tudi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar.
"V minulih tednih je nekaj napredka bilo in zagotovo je vredno nadaljevati prizadevanja," je odgovoril na vprašanje, kako težavni so pogovori in če pričakuje preboj pred lokalnimi volitvami na Hrvaškem, ki naj bi bile maja. "Verjamem, da lahko nadaljujemo v konstruktivnem duhu, in iskreno pričakujem napredek v prihodnjih tednih," je poudaril.
Komisar ni želel govoriti o podrobnostih. Na koncu je poudaril le, da se bodo pogovori nadaljevali prihodnji teden. "Poskušamo določiti datum za srečanje prihodnji teden," je dejal. Rehn ter oba ministra se bodo sicer v soboto na Češkem udeležili neformalnega srečanja zunanjih ministrov EU, a sestanek naj bi bil že prej v Bruslju.
Minister Žbogar se je ob robu foruma pogovarjal tudi s predsednico hrvaškega nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU Vesno Pusić. "Z gospo Pusić sva imela lep pogovor o naših odnosih in o tem, kako jih razbremeniti. Pojasnjevala sva, kakšna je situacija na eni in drugi strani, kakšno je razpoloženje v javnosti," je pojasnil minister.
Žbogar in Pusićeva sta se pogovarjala tudi o tem, v kateri smeri bi veljalo iskati rešitev. "Nisva pa šla v podrobnosti, ker se o tem pogovarjamo s hrvaško vlado s pomočjo Rehna," je poudaril minister in ob tem prav tako potrdil novo srečanje s komisarjem prihodnji teden, najverjetneje v Bruslju.
Minister je še povedal, da se s predvidenim vodjo evropskega posredovanja, Nobelovim nagrajencem za mir Marttijem Ahtisaarijem doslej ni pogovarjal in se verjetno niti ne bo. "Če bo on mediator, ne bi bilo primerno, da iščemo stik z njim, ker bi se to razumelo, da poskušamo nanj vplivati," je pojasnil.
Pusićeva pa je po pogovorih z Žbogarjem menila, da tako slovenska kot hrvaška stran občutita potrebo, da se problem reši. "Za zdaj je ključno predvsem to, da se pogovarjamo," je poudarila. Nakazala je tudi, da je Hrvaška pri reševanju vprašanja meje pripravljena razmišljati o več institucijah, a ne zunaj mednarodnega prava.
Po njenem mnenju reševanje vprašanja meje ne bo zelo vplivalo na hrvaške lokalne volitve, češ da na izid volitev vplivajo druge teme. "A zelo pomembno bi bilo, da se ta problem reši to pomlad, da vsaj teoretično obstaja možnost, da se pogajanja Hrvaške končajo, če ne do konca leta, vsaj v začetku leta 2010," je menila.
Pusićeva je tudi poudarila, da imajo politične elite na eni in drugi strani pri tem pomembno dodatno odgovornost - da preprečijo ali vsaj ustavijo ustvarjanje slabih odnosov med hrvaškimi in slovenskimi državljani. "To je celo pomembneje od dobrih političnih odnosov, ker politika se menja, odnos med državljani pa se težko popravi," je dejala.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.