V Italiji okoljevarstveniki svarijo pred smogom. V številnih mestih, še posebej na severu države, je vsebnost zdravju nevarnih snovi že tedne precej nad dovoljenimi vrednostmi, ta trend pa se nadaljuje tudi zadnje letošnje dni, zato so ponekod oblasti omejile ali celo prepovedale promet. V Milanu bodo prihodnji teden za tri dni omejili dnevni promet. Od ponedeljka do srede med 10. in 16. uro bo prepovedana vožnja z avtomobili, motorji in motornimi kolesi. So pa včeraj milanske mestne oblasti uvedle "anti-smog" vozovnico, ki omogoča dnevno uporabo javnih prevoznih sredstev za 1,5 evra. V Rimu bo promet prepovedan v ponedeljek in torek med 10. in 16. uro.
V Sarajevu so danes šole ostale zaprte, saj je zrak tako onesnažen, da predstavlja tveganje za zdravje ljudi. Ljudi so zdravstvene ustanove pozvale, naj nosijo maske. Že več dni se namreč v Sarajevu in nekaterih drugih bosansko-hercegovskih mestih ljudje utapljajo v smogu. Sarajevo je bilo zaradi števila delcev v zraku minuli teden celo eno od najbolj onesnaženih mest na svetu, stanje pa se bo v prihodnje le še stopnjevalo, pravijo v tamkajšnjem hidrometeorološkem zavodu, saj ne pričakujejo sprememb vremena.
O nevarnem smogu poročajo tudi iz indijskega New Delhija, kjer so imeli v sredo najbolj onesnažen zrak letos. Vse merilne postaje v 17-milijonskem mestu so izmerile presežene vrednosti, zato bodo mestne oblasti v petek prvikrat sprejele ukrepe za izboljšanje zraka. Vrednosti najbolj nevarnih delcev PM2,5, ki prodrejo globoko v pljuča, so v več mestih dosegle vrednosti med 400 in 500 mikrogramov na kubični meter, meja, ki ne ogroža zdravja, pa je pri 25 mikrogramih.
Kako je s smogom pri nas?
Letošnja jesen in zima sta neverjetno suhi in topli. Dnevi z meglo so nekaj že povsem običajnega. Žal pa je v ozračju tudi zelo veliko smoga. Vrednosti zdravju škodljivih snovi so marsikje presegle dovoljene vrednosti, onesnaženje pa je trenutno največje v Zasavju in na Goriškem. Za Novo Gorico in Zagorje je tudi za danes napovedana velika verjetnost za preseganje mejne vrednosti PM10, to pa so delci, ki resno škodujejo našemu zdravju, saj prodrejo v zgornja dihala, na mestu stika z dihali pa delci povzročijo vnetno reakcijo, kar lahko dodatno poslabša obstoječo bolezen dihal. Seveda je učinek PM10 na zdravje odvisen od koncentracije in časa izpostavljenosti. Dolgotrajna stalna izpostavljenost ima neprimerno večji vpliv na zdravje kot občasna kratkotrajna izpostavljenost večjim koncentracijam PM10.
Nevarnemu smogu so že več tednov zapored izpostavljeni prebivalci Nove Gorice, Vipavske doline in tudi Furlanije. Tam so trenutno razmere najslabše, opozarjajo na Agenciji za okolje (Arso), saj so v decembru že 16-krat presegli predpisano 24-urno mejno koncentracijo delcev PM10 v ozračju, ki je 50 mikrogramov na kubični meter. Včeraj so bile dnevne vrednosti delcev PM10 presežene v treh mestih – Zagorju (60 µg/m³), Kopru (51 µg/m³) in Novi Gorici (72 µg/m³). V Murski Soboti so v sredo izmerili mejno vrednost 50 µg/m³.
Za daljše obdobje smoga so krive specifične vremenske razmere. Zadnje tedne je bolj malo vetra, prav tako ni dežja, ki bi 'spral' trdne delce iz zraka. Prav tako je kurilna sezona na višku, največ pa k onesnaženju pripomorejo prav individualna kurišča, kjer ljudje običajno kurijo na drva.
Za kakršnokoli ukrepanje, kot so ga predvideli v nekaterih italijanskih mestih, je v Sloveniji potrebno določeno število dni, ko so dnevne vrednosti teh nevarnih delcev presežene. Tako onesnažen zrak je v posameznem koledarskem letu v določenem naselju dovoljeno imeti 35 dni, šele potem lahko država sprejme razne omejitve.
Ko so vrednosti nevarnih delcev presežene, upoštevajte naslednje ukrepe:
Onesnaženost zraka z delci ima lahko pomembne vplive na zdravje ljudi. Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi, ko se prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, priključijo še dodatni viri - kurišča in neugodni klimatski pogoji, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (Nijz). Najvišje ravni onesnaženosti zraka z delci so običajno v večjih urbanih središčih, kjer je prisotnih veliko virov onesnaževanja zraka (promet, industrija, kurišča). To so predvsem Celje, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto, Zagorje, Trbovlje in Hrastnik.
Za navedena območja mestnih občin in Zasavja je vlada v obdobju 2013-2014 sprejela odloke o načrtih za kakovost zunanjega zraka, ki vključujejo ukrepe za izboljšanje stanja. Arso je tako za območja, kjer so sprejeti odloki, zadolžena za obveščanje javnosti o verjetnosti, da bo mejna vrednost delcev PM10 v tekočem ali v naslednjem dnevu presežena.
Priporočila, ki naj jih prebivalci, zlasti pa ranljive skupine (dojenčki, otroci, starejši, srčni in pljučni ter sladkorni bolniki), ob povišani onesnaženosti zraka z delci upoštevajo so:
- redno spremljanje obvestil in napovedi Arsa o kakovosti zraka
- bivalne prostore učinkovito prezračimo, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja (običajno v zgodnjih jutranjih urah, pred prometno konico)
- omejimo fizične aktivnosti, zlasti na prostem
- bivanje na prostem omejimo na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja. Pri tem se izogibajmo bližini prometnic, izberimo park ali gozd, ne izvajajmo napornejših fizičnih aktivnosti, omejimo se na sprehod
- v zaprtih prostorih ne kadimo in ne prižigamo sveč
- če imamo vgrajene ventilacijske sisteme, moramo v njih uporabljati za delce visoko učinkovite HEPA filtre
- bodimo pozorni na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape. To so opozorila, da je treba napore zmanjšati.
- kronični pljučni (astma, KOPB) in srčni bolniki naj redno jemljejo predpisano terapijo, pri roki pa naj imajo tudi zdravila za hitro lajšanje napadov oziroma poslabšanj. Pospešen srčni utrip, pomanjkanje sape ali neobičajna utrujenost lahko napovedujejo resno poslabšanje osnovne bolezni. V takih primerih naj hitro poiščejo zdravniško pomoč, še navajajo na Nijz.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.