
Različnim akcijam ob evropskem dnevu brez avtomobila, ki ga bodo aktivno obeležili v več kot 1500 evropskih mestih, se bo letos pridružilo tudi 25 slovenskih mest. Z akcijo evropski dan brez avtomobila želijo prebivalce evropskih mest sicer ozavestiti o problemih, povezanih z onesnaževanjem zraka, s hrupom, pomanjkanjem parkirnih mest in z nepravilnim parkiranjem ter drugimi posledicami, ki jih povzroča preveliko število avtomobilov v mestih. Koordinator projekta v Sloveniji je ministrstvo za okolje in prostor. Projekt so tako občani kot politiki očitno vzeli zelo resno.
"V Ljubljani je prometni režim težko urediti, županja ima dobre ideje, vprašanje je le, če ji bo mestni svet šel na roko," je dejal Milan Kučan, predsednik Slovenije, ki se je v petek udeležil svečanega zajtrka v Mestni hiši ob evropskem dnevu brez avtomobila.V Ljubljani, kjer akcija poteka drugič zapored, je središče mesta zaprto za ves promet, razen za taksije, mestni promet, interventna vozila in vozila z dovolilnicami. Izjema je tudi priljubljeni turistični vlakec, ki na območju popolne zapore v ožjem središču mesta nemoteno vozi na Ljubljanski grad. Ljubljanska kolesarska mreža pa ob evropskem dnevu brez avtomobila v prestolnici pripravlja akcijo vožnje po "kolesarjem prepovedanih" ulicah.
"Prepričana sem, da je še vedno velik nejevolje in hude krvi: vse več pa je tudi tistih, ki so me – če ne drugega – včeraj potrepljali po ramenu – in napovedali, da pridejo peš ali pa s kolesom," je sprejem dneva brez avtomobila med meščani in zaposlenimi v upravi komentirala ljubljanska županja Viktorija Potočnik. Zapora, ki bo veljala tudi jutri, in sicer do šeste ure popoldan, poteka po Dalmatinovi ulici, po Slovenski cesti mimo Kongresnega trga, do Aškerčeve in po Cojzovi cesti, pod Gradom do Male ulice. Popolna zapora pa bo na cesti, ki pelje mimo Prešernovega trga do Poljanske. Večjega kaosa v samem središču mesta danes ni bilo, rumeni pas na Slovenski cesti pa je ta dva dni namenjen kolesarjem in pešcem.
Tudi v središče Maribora je bilo mogoče v petek priti samo peš ali s kolesom, saj so za avtomobile zaprli vse glavne prometnice, organiziran pa je bil avtobusni promet. Meščani naj bi po zagotovilih odgovornih udobneje in hitreje kot z osebnim avtomobilom prišli do delovnih mest in v središče mesta, saj bodo avtobusi hitrejši, ker so zanje uredili posebne vozne pasove, poleg tega pa bodo v največjih križiščih promet usmerjali policisti, ki bodo avtobusom dajali prednost. Poleg tega so v Mariboru odprli tudi izposojevalnico koles, ki naj bi jih v svoj vozni park uvrstile nekatere mestne ustanove, na primer mestna uprava. V Murski Soboti pa so ob dnevu brez avtomobila odprli novo mrežo kolesarskih stez. V obalnih mestih pa je bila gneča na cestah povsem enaka kot druge dni. V Piranu, mestu prometnega kaosa, so ob dnevu brez avtomobila otrokom podarili 18 koles.

Delna zapora prometa je bila tudi v Brežicah, kjer so v sodelovanju s šolami potekale različne aktivnosti, od risanja, nastopov, uličnih predstav do skečev na temo okolja in prometa, organizirano pa je bilo tudi kolesarjenje po mestu. Že v četrtek so enodnevno popolno zaporo dela mestnih ulic izvedli v Gornji Radgoni, na Ptuju pa so pripravili okroglo mizo o prometni ureditvi mesta, možnosti uvedbe javnega mestnega prometa in viziji prometne ureditve mesta. V sredo so okroglo mizo o idejnem projektu kolesarskih poti in stez pripravili v Novi Gorici, v Rušah so isti dan organizirali kolesarjenje po občinskih mejah, dan pred tem pa so predstavili tudi prometne študije.
Vse informacije v zvezi z akcijo lahko dobite na brezplačni telefonski številki 080-11-29.