
Pešci so v prometu najbolj izpostavljeni in ranljivi, najpogosteje pa so žrtve prometnih nesreč zaradi zaradi neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, ki jih ogrožajo predvsem na označenih prehodih, opozarja policija.
Zato je varnost pešcev ena izmed prioritet Javne agencije RS za varnost prometa (AVP), nosilke nacionalne preventivne akcije za večjo varnost pešcev "Bodi viden – bodi previden", ki se bo začela v ponedeljek in bo trajala do 16. oktobra.
V tem času bo poleg preventivno-vzgojnih akcij potekal tudi okrepljen nadzor policije in mestnih oziroma občinskih redarstev, ki bodo spremljali pravilno ravnanje voznikov in pešcev v cestnem prometu.
Akcija posveča posebno pozornost večji osveščenosti pešcev, še posebej starejših in otrok – šolarjev, in voznikov glede pravilnega ravnanja v cestnem prometu. Zaradi vse krajšega dneva pa bodo v agenciji za varnost prometa posvetili posebno pozornost tudi uporabi odsevnih teles, saj so pešci in tudi rekreativni tekači izpostavljeni večjim tveganjem prometnih nesreč in zmanjšani vidljivosti.
Letos umrlo že 17 pešcev
Delež umrlih pešcev se je v lanskem letu v primerjavi z letom 2014 povečal za 14 odstotkov, lani je umrlo 16 pešcev. Pešci so predstavljali 13 odstotkov vseh smrtnih žrtev prometnih nesreč. Letos je varnost pešcev očitno še slabša, saj je do zdaj umrlo že 17 pešcev, od tega kar pet na avtocesti.
"Vzadnjih letih je vse več prometnih nesreč z udeležbo pešcev v naselju, med drugim tudi na prehodih za pešce, kjer so letos umrli trije pešci. Žal pa so kar pri štirih izmed umrlih pešcev ugotovili visoko stopnjo alkohola v krvi," so pojasnili na agenciji.
Pogosto krivi tudi pešci sami
Največkrat so za prometne nesreče z najhujšimi posledimami za pešce krivi neupoštevanje in odvzem prednosti ter neprilagojena oz. prehitra vožnja voznikov. A krivda ni vedno na strani voznikov. Za veliko tragičnih nesreč so krivi tudi pešci sami, letos je pri nepravilnem prečkanju cestišča umrlo sedem oseb.
"Ni mogoče zanemariti nesreč, ki se zgodijo zaradi napak ali neustreznega ravnanja pešcev," opozarja tudi Miran Šadl, tiskovni predstavnik Policijske uprave (PU) Maribor. Gre predvsem za neosvetljene pešce ali pešce, ki izven naselij ne hodijo pravilo ali v naseljih nepravilno prečkajo cesto.
Zlasti starejši in otroci so vse pogostejše žrtve prometnih nesreč zaradi napak ali kršitev predpisov, ki jih povzročijo sami.
Največ prometnih nesreč, v katerih so udeleženi pešci, se zgodi v jesensko-zimskih mesecih. Pri tem posebej izstopa mesec november. Tudi zato so agencija in ostali vključeni deležniki preventivno-vzgojne aktivnosti v tem in prihodnjih mesecih še dodatno okrepili.
Še posebej so ogroženi starejši pešci. Lani je bilo med vsemi žrtvami kar deset starejših od 64 let. Letos je mrtvih že osem.
V Mariboru se je varnost pešcev bistveno poslabšala
V letošnjem letu se je stanje prometne varnosti pešcev na območju mariborske policijske uprave bistveno poslabšalo glede na enako obdobje lanskega leta, opozarja Šadl. V prometnih nesrečah je bilo udeleženih 82 (lani 75) oziroma devet odstotkov več pešcev, od teh pa so štirje umrli (lani eden), 12 je bilo hudo telesno poškodovanih (lani 10) in 62 lahko telesno poškodovanih (lani 59), je povedal Šadl.
Glavni vzroki prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi pešci, so bili: neupoštevanje pravil o prednosti, nepravilna stran ali smer vožnje, neprilagojena hitrost in nepravilnosti pešcev.
Pešci so zaradi lastnih nepravilnosti povzročili devet odstotkov prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi. A vseeno večino prometnih nesreč, v katerih so udeleženi pešci, povzročijo vozniki motornih vozil, največ nesreč pa se zgodi v naseljih, predvsem v naseljih z uličnim sistemom.
"Pešci so gotovo med najbolj ogroženimi skupinami udeležencev v cestnem prometu, saj je delež mrtvih na 100 poškodovanih med najvišjimi glede na druge skupine udeležencev. Večletne analize kažejo, da je na območju PU
Maribor varnost pešcev najbolj ogrožena v zgodnjih spomladanskih, jesenskih in zimskih dneh, ko so pešci v večjem obsegu udeleženi v prometu (med delavniki) v časovnih intervalih, ko je vidljivost slabša, predvsem v naseljih," je pojasnil Šadl.

Da bi varnost pešcev izboljšali, bodo na območju mariborske policijske uprave med 3. in 16. oktobrom, ko se že sicer po celi Sloveniji izvajajo aktivnosti za večjo varnost pešcev, izvajali poostrene aktivnosti s tega področja.
Z njimi bodo ugotavljali kršitve voznikov motornih vozil, ki ne bodo upoštevali prednosti pešcev na prehodih za pešce in ne bodo upoštevali omejitev hitrosti v naseljih ter odsekih cest, kjer je večja udeležba pešcev. Prav tako pa bodo pozorni tudi na kršitve pešcev, predvsem na nepravilno hojo po cesti, neustrezno osvetlitev in nepravilno prečkanje cest.
Obsežnejši poostren nadzor cestnega prometa s tega področja bodo na območju celotne PU Maribor izvajali v sredo od 6.00 do 13.00.
Kljub poostrenim nadzorom in akcijam pa lahko za svojo varnost največ storimo udeleženci prometa sami.
Policija zato svetuje:
VOZNIKI:
- upoštevajte, da so na cestah tudi pešci, odstopite jim prednost,
- hitrost prilagodite razmeram in dosledno upoštevajte omejitve,
- na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, vozite še posebej previdno (pred šolami, v naseljih),
- izven naselij vozite po sredini voznega pasu, da zmanjšate možnost trka s pešcem, ki hodi ob vozišču.
PEŠCI:
- poskrbite, da boste v prometu vidni: nosite svetla oblačila in predmete, ki izboljšajo vidnost pešca (odsevne trakove, kresničke),
- upoštevajte prometne predpise: prečkajte cesto na označenih prehodih za pešce, hodite po pločnikih (če obstajajo) oziroma ob levem robu ceste,
- poskusite predvideti ravnanje drugih udeležencev v prometu.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.