"Dvig cen se bo seveda poznal, a če vemo, da do tega prihaja v največji meri zaradi dviga minimalnih plač, mislim, da je to prav, ker so to ljudje, ki tukaj živijo in si za svoje dobro delo zaslužijo tudi več kot minimalno plačo. Za to pa vemo, da ob vseh drugih dvigih cen ne zadostuje za spodobno življenje," je na današnji novinarski konferenci povedal župan Saša Arsenovič.
Poudaril je, da je najprej kazalo na nujen skupen dvig cen v višini osmih evrov, a so z optimizacijo izvajanja komunalnih storitev uspeli doseči predlagano podražitev za 4,5 evra mesečno, "kar je štiri kave na mesec ali dva soka". "Če želimo ohraniti kakovostno storitev, moramo v to vlagati," je dodal.
![V večstanovanjskih stavbah se bo cena spremenila za 28 odstotkov, kar pri 1100-litrski posodi za mešane odpadke pomeni zvišanje cene z 250 na 320 evrov.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2019/c256ed9316_62259237.jpg?v=d41d)
Poleg dviga minimalne plače so k podražitvi po besedah direktorjev javnih podjetij prispevala tudi posledična nujna napredovanja ostalih zaposlenih, višje cene odvzema odpadkov, nujna vlaganja v posodobitev voznega parka Snage, podražitve energentov ter širjenje obsega storitev, na primer pri Marpromu zaradi skorajšnje pridobitve drugega vozila za brezplačne prevoze po mestu Maister in daljših voženj avtobusov zaradi obvozov zaradi del na cestah. "Naše cene se niso spremenile že 19 let, obseg dela in stroškov pa se stalno veča," je izpostavil direktor Marproma Bernard Majhenič.
Cena avtobusne vozovnice za enkratno vožnjo, kupljena v predprodaji, naj bi se podražila s sedanjih 0,8 evra na en evro, medtem ko cena vožnje, plačane neposredno pri vozniku avtobusa, ostaja dva evra. Dnevna vozovnica bi se podražila za en evro, mesečna osnovna vozovnica za tri evre, dijaška za dva evra.
Za pitno vodo naj bi povprečno gospodinjstvo plačevalo nekaj več kot evro več na mesec vključno z omrežnino, pol evra več ga bo stalo odvajanje komunalnih vod.
Odvoz odpadkov v individualnih hišah se bo, če bodo mestni svetniki to potrdili, podražil za evro na mesec. V večstanovanjskih stavbah se bo cena spremenila za 28 odstotkov, kar pri 1100-litrski posodi za mešane odpadke pomeni zvišanje cene z 250 na 320 evrov.
![V Mariboru se obeta občutna podražitev komunalnih storitev.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2020/729f558d2c_62383891.jpg?v=92e1&fop=fp:0.56:0.40)
Dodatno bodo občani dobili na položnicah za ravnanje z odpadki še poračun za lansko leto v višini enega evra, kar je po besedah direktorja mariborske Snage Janeza Letnika posledica dejstva, da je mestni svet lani sprejel nove cene šele maja. Bo pa po novem cena ravnanja z odpadki v Mariboru enaka kot v okoliških občinah. Nove cene naj bi začele veljati s 1. marcem.
Podražile se bodo tudi storitve Pogrebnega podjetja Maribor, a bodo kljub temu najemnine grobnega mesta po besedah direktorice Lidije Pliberšek še vedno med najnižjimi v Sloveniji. Po novem naj bi bile dražje za dva evra na leto.
Na seji mestnega sveta v četrtek bodo med drugim tudi obravnavali rebalans občinskega proračuna za letošnje leto. Ta se s 136 milijonov zvišuje na 154 milijonov evrov. "Ob tem, da od države dobimo vsako leto manj denarja, glede na dejstvo, da stroški naraščajo, je sestavljanje proračuna vsako leto bolj zahtevno," je dejala vršilka dolžnosti direktorice mestne uprave Mateja Cekić.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.