Šestega aprila so do polnoči v Sloveniji opravili 1202 testa in potrdili 35 novih okužb. Skupno število hospitaliziranih posameznikov je 111, od tega jih je na intenzivni negi 31. Včeraj so iz bolnišnic odpustili 13 oseb, umrlo pa je 6 bolnikov. Prvotni današnji podatki so bili sicer sprva drugačni, na svojem Facebook profilu pa jih je objavil premier Janez Janša.
Vladni govorec Jelko Kacin je v izjavi za javnost dejal, da je krivulja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji trenutno na občutljivi meji, ko se lahko obrne navzgor ali navzdol. "Vsi si želimo, da bi šla navzdol in da okužb ne bi bilo več. Ukrepov se držimo in smo na dobri poti, da uspemo. Pomembno je, da se tega držimo tudi v času velike noči. Naj bo letošnja velika noč nov začetek, začetek vrnitve zdravja in padanja krivulje," je dejal.
Povedal je, da je bilo število mrtvih zaradi okužbe s koronavirusom v Sloveniji včeraj 30 in da nima podatka, da bi umrl še kdo. Kot pravi, ukrepi, ki smo jih sprejeli, delujejo, saj število bolnikov na intenzivni negi ne presega števila 30. "Trudimo se, da bi tak trend zadržali tudi čez velikonočne praznike. Pa cilj ni tak trend zadržati, število bolnikov mora začeti čim prej upadati." Če število bolnikov ne bo naraščalo, bi lahko po njegovih besedah po veliki noči lahko znova zagnali nekatere aktivnosti.
O podrobnostih, za katere ukrepe bo šlo, Kacin ni govoril, je pa napovedal, da bo o prihodnjem ukrepanju vlade in zagonu gospodarstva popoldne spregovoril premier Janša. Dogovarjanja o terminu izjave še potekajo, neuradno se omenja 19. uro. "Premier bo pojasnil pogled vlade in do kod smo prišli pri usklajevanju," je napovedal Kacin.
Ob svetovnem dnevu zdravja se je zahvalil vsem zdravstvenim delavcem. "Naš način življenja je odvisen od tega, kako uspešno bo naše zdravstvo v naslednjih dneh. Hvala vam," je dejal.
V šmarskem domu upokojencev se okužba še naprej širi
V šmarskem domu upokojencev je število okuženih stanovalcev in zaposlenih z novim koronavirusom v ponedeljek poraslo na 131, kar je 12 več kot v nedeljo. Kljub preventivnim ukrepom se okužba tako še naprej širi. Stanje večine okuženih je kljub številnim pridruženim obolenjem stabilno, trije stanovalci pa so se že vrnili iz celjske bolnišnice. Kot je sporočila direktorica doma Gordana Drimel, bodo 31 stanovalcem, ki ne kažejo več znakov okužbe, v treh dneh odvzeti ponovni brisi. Prav tako se v delovni proces vrača prva okužena oseba med zaposlenimi.
Za zdravstveno stanje stanovalcev doma skrbi zdravniška ekipa Zdravstvenega doma Šmarje pri Jelšah in osebno ali prek telefona specialisti iz celjske bolnišnice. V delovni proces so se v pomoč zaposlenim pridružili tudi zdravstveni delavci regionalnih zdravstvenih zavodov, prostovoljci, študenti in šmarska civilna zaščita.
V prihodnjih dneh bodo izvedli tudi čiščenje in razkuževanje prostorov, vzpostavili bodo ločene prostorske cone, oblikovali covid ekipe, oskrbovance pa razdelili glede na to, ali so okuženi z novim koronavirusom ali ne. Pomoč pri premeščanju opreme in dezinfekciji bodo nudili gasilci prostovoljnih gasilskih društev Celje in Steklarna Rogaška, so sporočili iz štaba Civilne zaščite zahodne Štajerske.
V Domu starejših občanov Ljutomer pet novih okužb
V ponedeljek so v Domu starejših občanov Ljutomer zaradi suma okužbe z novim koronavirusom testirali 15 ljudi, pozitivnih je bilo pet. Skupno število okuženih je 49, od tega 44 stanovalcev in pet zaposlenih. Trije, pri katerih je bil test pozitiven, so bili testirani že drugič in so bili ob prvem brisu negativni, dva pozitivna pa izhajata iz prvih krogov stikov. Pozitiven je tudi eden zaposleni v Domu starejših občanov Ljutomer.
Občina je v skrbi za zaščito občanov ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja seznanila s težavami, minister pa jim je, kot so spomnili v sporočilu, zaradi izjemne obremenjenosti in bojazni pred izgorelostjo obljubil pomoč pri zagotovitvi zdravstvenega kadra za potrebe DSO iz Pomurja ali od drugod. Prav tako pri preskrbi z zaščitno opremo, maskami in oblekami za zaposlene v ljutomerskem zdravstvenem domu, saj brez nje ne morejo varno skrbeti za občane.
Minister je napovedal tudi strokovno podporo ter podporo s hrano tistim zaposlenim v DSO in zdravstvenem domu, ki se po delu ne vračajo domov, ampak začasno bivajo drugod, da ne bi okužili družinskih članov. Podprli naj bi tudi lokalne ponudnike hrane in prenočišč, ki pomagajo ljutomerskemu DSO, a tudi sami rabijo podporo pri zaščitni opremi, varnem prevozu in drugih nalogah.
Na občini so še zapisali, da so na sestanku opozorili na tveganje zaradi možnosti širitve okužbe, ker hrano iz DSO vozijo v Bioterme Mala Nedelja, kjer je 16 varovancev doma, vendar so stroka in minister pojasnili, da je tako v redu.
Ministru pa so znova zagotovili, da so skupaj s civilno zaščito na razpolago za reševanje krize ter da sproti obravnavajo in sprejemajo potrebne ukrepe.
V domu starejših v Naklem potrdili okužbo pri drugem stanovalcu
V domu starejših občanov v Naklem je že kazalo, da so uspešno preprečili širitev okužb z novim koronavirusom, vendar so 12 dni po prvi okužbi stanovalca zdaj ugotovili okužbo še drugega stanovalca.
Kot je pojasnil nakelski župan Ivan Meglič, so stanovalca odpeljali na Kliniko Golnik, kjer je od četrtka tudi prvi okuženi oskrbovanec njihovega doma, testiranje pa je pokazalo, da je pozitiven na okužbo z novim koronavirusom. "Tako se nam žal po 12 dneh zadeva ponavlja," je izpostavil in pojasnil, da so nameravali izolacijo že zaključiti, zdaj pa se praktično začenja od začetka, tako da bodo potencialni nosilci virusa ostali v izolaciji.
Ker je bil na novo odkriti bolnik s covidom-19 sicer tudi že sam predhodno v izolaciji, vodstvo doma ocenjuje, da ni nevarnosti, da bi se okužili tudi drugi stanovalci. Kot so poudarili, se ostali oskrbovanci počutijo dobro, video komunikacija s svojci pa jim je popestrila dolge dni.
V karanteni v Postojni trenutno 27 oseb
Medtem je karanteno v postojnskem hotelu Epic zapustila ena oseba, prišle pa so štiri nove, tako da imajo trenutno v karanteni 27 oseb, je povedal poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk. Testa na oba v ponedeljek odvzeta brisa sta bila negativna. Tako sta bili do zdaj v postojnski karanteni potrjeni dve okužbi z novim koronavirusom.
Konec tedna se bo sicer iztekla 14-dnevna karantena za prve osebe, ki so bile nameščene v Postojno po prihodu iz tujine, tako da Curk pričakuje, da se bo hotel Epic takrat precej izpraznil.
Kar se tiče razmer v regiji, ki jo pokriva regijski štab civilne zaščite za Notranjsko, je postregel s spodbudnimi podatki. Tako so po nekaterih občinah vsa gospodinjstva prejela zaščitne maske. Prebivalci so optimisti in si želijo postopnega "odprtja" gospodarstva, da bodo šli nazaj na delo. Odkar so postavili fizične prepreke, prav tako ne beležijo več prehodov italijanskih državljanov prek gozdnih poti čez mejo.
Je pa Curk opozoril, da nekateri še vedno ne upoštevajo prepovedi kurjenja v naravi. Ob trenutnih ukrepih je že tako težko gasiti požare, kršitelji pa bi se morali zavedati, da s svojim početjem "ogrožajo ne samo požarno varnost, ampak tudi vse tiste, ki sodelujejo pri gašenju".
KOMENTARJI (1338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.