Na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so preiskave po neuradnih informacijah potekale na ginekološki, interni in kirurški kliniki. Točno število zdravnikov, ki so se znašli pod drobnogledom policistov, še ni znano, bilo pa naj bi jih med pet in deset.
Na onkološkem inštitutu naj bi kriminalisti preiskovali dva zdravnika. Šlo naj bi za omogočanje preskoka čakalne vrste eni bolnici.
Ena oseba v pridržanju
Ljubljanski policisti so potrdili, da je v preiskavi sodelovalo skupaj 45 kriminalistov in policistov ljubljanske policijske uprave, opravljenih je bilo 18 hišnih preiskav in večje število razgovorov in zaslišanj. Med preiskavo je bilo eni osebi odrejeno pridržanje do 48 ur.
Novinarji oddaje SVET poročajo, da je eden izmed zaposlenih od soproga obolele prejel 20.000 evrov, da bi posredoval prek svojih zvez in da bi ženska prišla hitreje na vrsto za poseg pri kirurgu na Onkološkem inštitutu.
Sam kirurg naj o tem posredovanju ne bi vedel nič, ko pa je izvedel, kaj se dogaja, je zadevo nemudoma prijavil policiji, poroča SVET. Dodaja, da naj bi šlo za kirurga Erika Breclja, ki naj bi prijavil, da zlorabljajo njegovo ime. Slednji je novinarjem oddaje SVET dejal, da do nadaljnjega ne more komentirati ničesar, ker preiskava še traja.
In naj ne bi šlo za osamljen primer: obstajal naj bi celo seznam zdravnikov, na katere se je posrednik skliceval, saj naj bi pri njih lahko dogovoril poseg mimo vrste.
Policija naj bi ugotavljala, kateri zdravniki so vedeli, kaj se dogaja in kateri niso.
Policisti naj bi namig o delovanju posrednika prejeli že prej, tako da so mu nekaj časa prisluškovali in zbirali dokaze o njegovem početju.
24UR: Razkrivamo, kdo naj bi bil posrednik
Novinarji informativne oddaje 24UR poročajo, da naj bi bil posrednik Uroš Smiljič, ki so ga "več let srečevali v družbi nekaterih zdravnikov, nekdanjega direktorja Simona Vrhunca in celo nekdanjega ministra Boruta Miklavčiča". Srečevali naj bi ga na hodnikih oddelkov, in čeprav tam ni bil zaposlen, se je izdajal za uslužbenca UKC. Nato pa ga je, po neuradnih informacijah 24UR, tam zaposlil prav Vrhunec. Slednji je novinarjem 24UR dejal, da ni ne v policijskem pridržanju ne na zaslišanju pri preiskovalnem sodniku. Pravzaprav policisti pri njem menda sploh niso bili.
Neuradno so novinarji 24UR izvedeli, da naj bi kriminalisti danes zasegli točno določene kartoteke, poimensko za posamezne bolnike. "Dobili smo tudi neuradno potrditev, da so bila koruptivna dejanja realizirana, torej da je bil bolnik pregledan oziroma operiran pri določenih zdravnikih," je še poročala novinarka Urška Šestan.
"Ni pa še jasno, ali so drugi zdravstveni delavci, ko so pristali, da pregledajo osebo, ki jo je posrednik pripeljal, vedeli, da je ta od obolele osebe za to prejel denar. In ali so za to denar prejeli tudi sami," je poročala Šestanova, ki dodaja, da se je pogovarjala z osebo, ki je dejala, da se je na kliniki govorilo: "če kdo kaj potrebuje, Smiljič uredi vse". "Poznal naj bi veliko zdravnikov, se družil z njimi in nekdanjim direktorjem Vrhuncem, ki pa je danes zanikal, da bi ga obiskali kriminalisti. Ali je Smiljič lahko tako deloval, ne da bi vodilni za to vedeli, pa še ni jasno," je še poročala omenjena novinarka.
UKC Ljubljana: S kriminalisti korektno sodelujemo
Na UKC Ljubljana so v sporočilu medijem zapisali, da s kriminalisti korektno sodelujejo in da jim bodo izročili vso zahtevano dokumentacijo, kar zadeva problematiko čakalnih vrst. V tem trenutku pa ne morejo dati podrobnejših informacij.
Ministrica: Ničelna toleranca do korupcije
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc že ves mandat zagovarja ničelno toleranco do korupcije in podpira vse preiskave v zvezi s tem, so glede današnjih kriminalističnih preiskav zapisali na ministrstvu za zdravje.
Po informacijah, ki jih imajo na ministrstvu za zdravje o kriminalističnih preiskavah v UKC Ljubljana in na Onkološkem inštitutu, sklepajo, da gre za preiskavo posameznikov, ki so za obljubljene materialne nagrade obljubljali ali omogočali preskakovanje čakalnih vrst. "Še tako dober sistem tega ne more preprečiti, prav pa je, da se takšna dejanja preganjajo," so zapisali.
Nadzore nad čakalnimi seznami sicer redno opravljata Zdravstveni inšpektorat RS in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, lahko tudi zastopniki pacientovih pravic. Pravico do vpogleda v čakalni seznam pa ima tudi bolnik.
Pri tem pa je treba upoštevati, da ima zdravnik skladno z zakonom pri določanju datuma konkretne zdravstvene storitve za posameznega pacienta, glede na zdravstveno stanje posameznega bolnika, avtonomno pravico o tem odločiti v skladu s strokovno doktrino, opozarjajo na ministrstvu.
Dodajajo, da bo k transparentnosti bistveno prispevalo eNaročanje, ki bo v celoti zaživelo januarja prihodnje leto. Prav tako pričakujejo izboljšanje s spremembami zakona o pacientovih pravicah in pravilnika o najdaljših dopustnih čakalnih dobah in vodenju čakalnih seznamov.
KOMENTARJI (600)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.