Mirjana Kozmi je svoji vnukinji vozila k ortodontu v bližnjo enoto Zdravstvenega doma Ljubljana. Nedavno pa ob naročanju na pregled pregled iz ambulante odgovor: "Ambulanta do nadaljnjega ne deluje, zato vam termina ne moremo dodeliti. Vodstvo zadevo ureja."
"Nismo bili niti obveščeni, da je ne bo, ko je hčera hotela naročiti pregled, so rekli, da je odšla. Nihče ne zna povedati, ali bo prišel nov ortodont ali kako se bodo stvari reševale," pojasnjuje Kozmi.
"Ker zaposlitve novega ortodonta po večkratnih poskusih nismo mogli zagotoviti, smo bili primorani ortodontski program prenesti nazaj na ministrstvo za zdravje," so kasneje zapisali na spletni strani zdravstvenega doma. Direktorica pa odgovarja le, da odhode obžaluje. "To je tako nehumana gesta, da nekdo ostane brez. Ampak tukaj razen tega, da poskušamo nadomeščat v zdravstvenem domu kot institucija, nimamo dodatnih vzvodov moči. Trg dela je odprt," pove direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič.
Vlada je pred kratkim potrdila razpis za dodatne ortodontske ambulante s koncesijo, vendar je končno odločitev prepustila naslednjemu ministru za zdravje. Dodatnih pojasnil o tem, kako bodo rešili težavo, pa z ministrstva nismo dobili.
Na Stomatološki kliniki čakalna doba več kot sedem let
Med tem vnukinji naše sogovornice iščeta novega ortodonta, posebej deklica z bolj zapletenim stanjem, ki je sredi obravnave. "To je največji problem, ker otrok dobi eno napotnico za celotno obravnavo, se pravi nima možnosti iti k drugemu ortodontu, ortodont nerad vzame otroka, ki je že v obravnavi. Hčera je zdaj klicala po celi Sloveniji, nikjer ne more dobit ortodonta," je zaskrbljena Kozmi.
Prejela je več zavrnitvenih odgovorov, zato bo odšla v samoplačniško ambulanto. Čakalne dobe v javnem zdravstvu so se med tem od časa pred epidemijo praktično podvojile. "Glavni razlog je razkorak med potrebami oziroma pravicami in razpoložljivostjo, v tem trenutku s številom ortodontov," stanje opiše strokovna direktorica Stomatološke klinike Martina Drevenšek .
Korak v pravo smer je nedavna sprememba: financiranje vseh ortodontskih storitev, neomejeno. Na mestu pa bi bil tudi razmislek o tem, ali naj zdravstveno zavarovanje še krije zobne aparate za tiste z bolj estetskimi napakami, pravi strokovna direktorica.
"Sigurno pa je treba uvrstiti nepravilnosti griza, ki pomenijo slabše ustno zdravje, ki pomenijo morebitno večje tveganje za težave kasneje v življenju," opozarja Drevenšek.
Med tem je povprečna čakalna doba za prvi ortodontski pregled z napotnico redno trenutno že več kot štiri leta, na Stomatološki kliniki pa na primer kar več kot sedem let.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.