"Vozniki, veliko malih otrok bo na poteh, pazite nanje!" pred začetkom novega šolskega leta znova svari ljubljanski župan Zoran Janković. Lansko leto je bilo kljub vsem naporom občine, policije, redarjev, vseh pristojnih organizacij in prostovoljcev v prometnih nesrečah v Ljubljani udeleženih okoli 50 otrok. Številka je sicer po besedah koordinatorja prostovoljcev Staneta Žirovnika manjša kot leto prej, ko je bilo udeleženih 85 otrok, kar kaže na to, da trud ni zaman. Pristojni so tako danes predstavili aktivnosti občine pred začetkom novega šolskega leta ter postregli s podatki o vpisih v ljubljanske vrtce in šole.
2. septembra bo na šolskih poteh mrgolelo razigranih otrok
V ponedeljek, 2. septembra, bo Ljubljana znova polna otroškega smeha. V javnih vrtcih so do zdaj na novo sprejeli 3352 otrok, medtem ko je na čakalni listi še več kot tisoč otrok. Število ljubljanskih osnovnošolcev se bo letos po podatkih občine povečalo za 572 učencev, tako se bo v javnih šolah šolalo 20.850 učencev, od tega bo 2754 prvošolčkov. Ker se otroci vračajo s počitnic, bodo gotovo razigrani in neprevidni, zato Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu znova pripravlja prometno-preventivno akcijo Varna pot v šolo. Ta bo potekala vse do 14. septembra, v njej pa bodo pozornost namenili tako začetnikom, ki prvič stopajo na šolske poti, kot tudi drugim osnovnošolcem, ki se po dolgih počitnicah vračajo v šole razigrani in morajo ponoviti pravila varnega ravnanja v prometu.
Namestili bodo 25 preventivnih radarjev
Voznike bodo svarili plakati, transparenti in obešanki na avtobusnih postajališčih in številnih oglasnih mestih. Poleg tega bodo na 25 lokacijah v Ljubljani postavljeni preventivni radarji, ki bodo opozarjali na hitrost vožnje, umirjali promet in merili hitrost ter ugotavljali število avtomobilov na najbolj izpostavljenih nevarnih mestih pred šolami.
Vodja Mestnega redarstva MOL Andrej Orač pravi, da so vodje četrtnih okolišev v okolici šol in vrtcev identificirali pomanjkljivosti in nepravilnosti cestnoprometne ureditve in signalizacije ter o tem že obvestili pristojne. Redarji imajo že od polovice avgusta nalogo, da v okolici ljubljanskih šol in vrtcev intenzivno umirjajo promet, s tem pa bodo nadaljevali vse do konca septembra.
"Mestni redarji staršem in vodstvom šol ter vrtcev, predvsem pa voznikom svetujejo, da se v prvih šolskih dneh na pot po ljubljanskih cestah odpravijo pravočasno in z veliko mero strpnosti ter zavedanjem, da so se na ceste vrnili razigrani najmlajši, ki jim vsi skupaj želimo varno pot v šolo. Na voznike pa ob tem apeliramo, da upoštevajo vse cestnoprometne predpise in opozorila tistih, ki bodo skrbeli za varnost," še pravijo predstavniki občine.
V javnih vrtcih sprejeli 3352 otrok, na čakalni listi še več kot tisoč otrok
Ljubljanski javni vrtci so za šolsko leto 2013/14 do 26. 8. 2013 sprejeli 3352 otrok, in sicer 2691 otrok prvega starostnega obdobja in 661 otrok drugega starostnega obdobja. Skupaj je v ljubljanske javne vrtce vpisanih 13.369 otrok. S tem so povečali vključenost otrok v vrtce na 87,5 odstotka, medtem ko je podatek za Republiko Slovenijo 75,4 odstotka.
Na centralnem čakalnem seznamu za šolsko leto 2013/14 je bilo na dan 26. 8. 2013 še 1053 otrok prvega starostnega obdobja, in sicer 179 otrok s stalnim prebivališčem v MOL in z maksimalno stalnostjo bivanja, 551 otrok s stalnim prebivališčem v MOL z obema ali vsaj z enim od staršev, vendar brez stalnosti bivanja, ter 323 otrok iz drugih občin. Na omenjeni dan je bilo na centralnem čakalnem seznamu za šolsko leto 2013/14 še 42 otrok drugega starostnega obdobja. Poleg skupno 85 zavrnitev ponujenih prostih mest so vrtci sprejeli tudi 159 odpovedi vlog. Zaradi odpovedi ponujenega mesta in preoblikovanja skupin se prosta mesta še pojavljajo, zato vrtci staršem dnevno pošiljajo vabila k podpisu pogodbe.
Od leta 2006 do danes je Mestna občina Ljubljana z adaptacijami, rekonstrukcijami, prizidavami in novogradnjami sicer odprla 84 novih oddelkov, trenutno je tako odprtih 771 oddelkov. S temi aktivnostmi bodo nadaljevali tudi v naslednjem letu.
V osnovnih šolah 572 učencev več kot lani
Število ljubljanskih osnovnošolcev se bo letos povečalo za 572 učencev, tako se bo v javnih šolah šolalo 20.850 učencev v 969 oddelkih. V primerjavi z lanskim letom se je število prvošolčkov povečalo za 194, in sicer na 2754 prvošolčkov, ki se bodo šolali v 118 oddelkih ljubljanskih javnih šol. Povprečno število učencev v enem razredu se je v primerjavi z lanskim letom povečalo z 21,3 na 21,6, povprečno število učencev v oddelku 1. razreda pa z 22,5 na 23,4 učenca na oddelek.
Mestna občina razpisuje 90 štipendij za nadarjene dijake in študente za šolsko oziroma študijsko leto 2013/14, in sicer 16 štipendij za dijake, 40 štipendij za študente dodiplomskega izobraževanja in enovitega magistrskega študija v Sloveniji, 21 štipendij za študente podiplomskega izobraževanja v Sloveniji, 4 štipendije za dodiplomski študij v tujini in 9 štipendij za podiplomski študij v tujini. Prijave z vsemi potrebnimi dokazili morajo dijaki oddati do 5. septembra, študenti pa do 5. oktobra 2013. Razpisna dokumentacija je objavljena na spletnih straneh MOL. Letos sicer mineva že 15 let od podelitve prvih štipendij nadarjenim dijakom in študentom in 10 let od ustanovitve kluba štipendistov.
Raziskava zadovoljstva v vrtcih in šolah
Mestna občina Ljubljana je v sodelovanju z agencijo Ninamedia maja 2013 izvedla raziskavo med starši otrok, ki obiskujejo 23 javnih vrtcev. Skupno število vrnjenih in izpolnjenih anket je 5195. Raziskava je pokazala, da je večina anketiranih z vrtcem v celoti zadovoljna (91,6 odstotka). Nekoliko nižji, vendar še vedno visok delež (88,5 odstotka) anketirancev ob spremljanju in opazovanju otroka sklepa, da so z vrtcem kot celoto zadovoljni tudi otroci. Raziskava je še pokazala, da je pri izbiri vrtca najbolj pomemben dejavnik predstavitev vrtca, nato obisk vrtca pred vpisom otroka in razgovori s strokovnimi delavci in prijatelji.
Podobno raziskavo so izvedli tudi na šestih osnovnih šolah iz različnih delov Ljubljane. Osnovno množico so predstavljali vsi starši učencev od 1. do 9. razreda v posamezni osnovni šoli. Anketiranci so visoko zadovoljni s šolskim uspehom ter intelektualnim in čustvenim razvojem otrok, ki za učenje in opravljanje šolskih obveznosti v povprečju porabijo eno uro dnevno, pri čemer največ učencev potrebuje malo ali srednje veliko pomoči domačih pri opravljanju šolskega dela. Na področju vključenosti staršev v proces dela šole so anketiranci najbolj zadovoljni z možnostjo sodelovanja pri prireditvah, najmanj pa so zadovoljni z upoštevanjem predlogov staršev pri načrtovanju dela šole, s čimer je zadovoljna ali zelo zadovoljna polovica. Večina anketirancev odnose med učenci na šoli ocenjuje kot primerne, prav takšne ocene smo zabeležili za odnose med učenci v posameznem razredu. Kot primerno so anketiranci ocenili tudi spoštovanje šolskega reda.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.