V Ljubljani in nekaterih drugih slovenskih mestih so v petek znova potekali protesti, ki so bili že sedmi po vrsti. Protestniki, ki so tokrat sestopili s koles, so se začeli zbirati v okolici Prešernovega trga, nato pa so se nekaj po 19. uri pričeli v koloni pomikati proti Trgu republike. Tam se jih je po podatkih policije zbralo okoli 5000.
Policisti so na kraju dogodka opravljali naloge za varovanje državnega zbora, vzdrževali javni red in mir, zagotavljali varnost udeležencev protestnega shoda, urejali promet in izvajali nadzor nad upoštevanjem Odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji. Udeležence javnega zbiranja so opozarjali, naj upoštevajo ukrepe, določene z odlokom za preprečevanje in širjenje nalezljive bolezni. Dogodek je večinoma potekal mirno, so pa policisti zaprli več ulic v okolici, da bi zagotovili varnost, so sporočili s PU Ljubljana.
Okoli 20. ure je več protestnikov preskočilo varovalno ograjo, nekaj deset pa jo je pričelo podirati. Pri tem niso upoštevali ukazov policistov, naj kršitev prenehajo. Policisti so sedem oseb prijeli in jih pripeljali na policijsko postajo, vsem so izdali plačilne naloge zaradi kršitve 22. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru. Kasneje se je nekaj deset protestnikov zbralo pred Policijsko postajo Ljubljana Center, kamor so policisti odpeljali prijete osebe. Zaradi varnosti prometa in protestnikov so policisti zaprli Trdinovo ulico.
Pri varovanju shoda so policisti sicer opravili tudi osem postopkov ugotavljanja identitete in trenutno ugotovili še kršitev 7. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru.
Zbiranje obvestil v zvezi z dogodkom nadaljujejo in bodo v primeru dodatno zaznanih prekrškov ali kaznivih dejanj ukrepali v skladu z zakonodajo, so še zapisali na PU Ljubljana.
Med prijetimi tudi Jenull: 'Strokovni' prijemi s strani anonimnih policistov
Tokratni protest, na katerem se je neuradno zbralo vsaj 10.000 ljudi, je bil sicer osredotočen predvsem na nasprotovanje avtoritarnim in fašistoidnim politikam. Že drugi teden zapored se ga je udeležil tudi žvižgač Ivan Gale.
Protestniki so napolnili neograjeni del trga pred parlamentom, videti pa je bilo napise, kot so Ne politiki janšizma; Umetnosti ne damo; Zbudite se, ni planeta B; Odzvonilo vam je; Diktaturo na smetišče zgodovine in tudi takšne z neposrednimi pozivi k odstopu vlade.
Pred zaščitno ograjo je prišlo tudi do prerivanja med policijo in manjšo skupino protestnikov s prekritimi obrazi in rdeče-črnimi zastavami.
Med sedmimi osebami, ki jih je prijela policija, je bil tudi gledališki režiser Jaša Jenull, ki je na svojem Facebookovem profilu delil posnetek dogajanja. "5 minut "transportnih" in drugih "strokovnih" prijemov s strani anonimnih policistov (brez vidnih številk, z izklopljenimi telesnimi kamerami) v Janševi Sloveniji leta 2020. Če komu ni razumljivo, kaj se dogaja na posnetku: pri tovrstnem prijemu zapestja lahko s pritiskom navzdol diskretno nateguješ vezi v roki, kar je "policist" na moji levi z vidnim užitkom počel več minut brez vsake potrebe," je zapisal ob tem.
Premier Janez Janša je medtem objavil fotografijo protestnikov s plakati "smrt janšizmu, svoboda vsem" in pripisal, da gre za organizirano grožnjo s smrtjo, ki jo podpirajo določene stranke, mediji in državno tožilstvo.
Kakršnokoli nasilje in represijo je na Twitterju obsodila predsednica SD Tanja Fajon. "Pravica do mirnega protesta je naša ustavna pravica. Protestnike razumem in podpiram. Želim pa si, da bi v Sloveniji ohranili kulturo mirnih protestov. To je odgovornost vseh: policije in protestnikov," je zapisala.
Obrambni minister Matej Tonin je sporočil, da "nasilje vedno rodi nasilje". "Smrt Janezu Janši je žal stalni slogan petkovih protestov. V demokraciji se zmaguje z argumenti, ne z likvidacijo. Dialog je prihodnost, nasilje preteklost. Živela sprava, mir vsem!" je zapisal.
Da zavrača vse poskuse nasilja, pa je sporočil tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj. "Delajmo za mir in spravo," je sporočil prek Twitterja.
KOMENTARJI (3217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.