Po tem, ko je bila večina oktobra topla in mila, nas je ponoči prešla izrazita hladna fronta, nevihte pa so povzročile številne težave.
Meteorolog Brane Gregorčič je povedal, da nas je preplavil polarni zrak. Povedal je, da so padavine, ki so padle na območju Ljubljane in zahodno od nje, dosegle na nekaterih postajah rekordno oktobrsko meritev. Rekorde so padavine "postavile" v borih osmih urah. Tako je za Bežigradom padlo 137 milimetrov padavin, v Borštu pri Gorenji Vasi pa čez 200 milimetrov padavin, kar je več kot običajno pade v enem mesecu, je povedal hidrolog Janez Polajnar.
Polajnar pravi, da imamo tri žarišča: dolino Poljanske Sore, porečje Gradaščice ter območje ob Glinščici. V dolini Poljanske Sore se voda postopno umika. To območje je po besedah Polajnarja še nedostopno, zato škode še ne morejo ocenjevati, bo pa zagotovo največja.
V porečju Gradaščice so ponoči izdatno narasli manjši vodotoki, sprožilo se je več plazov, ponoči so imeli na tem območju največje težave. Voda se tudi tu umika v svojem zgornjem toku, a se seli v zahodni del Ljubljane, na širše območje Viča in območje, kjer se stekajo vode iz Polhograjskega hribovja, to je območje Glinščice, pravi Polajnar.
Na območju Glinščice so zjutraj že imeli poplave, podobne tistim iz leta 2010. Zlasti na območju Podutika so poplavljene mnoge ceste in hiše. Mali Graben je začel upadati, kar omogoča tudi umikanje tudi teh voda.
Razlog za tokratne poplave so bile po besedah vodje oddelka za območje zgornje Save pri Arsu Urbana Ilca kratkotrajne izjemno intenzivne padavine na relativno zelo majhnem območju. Vodotoki so po njegovih besedah v eni ali dveh urah narasli za tri oziroma štiri metre. Na vodomerni postaji na Poljanski Sori pred Škofjo Loko so izmerili pretok vode 335 kubičnih metrov na sekundo, kar presega stoletni pretok v višini 320 kubičnih metrov na sekundo.
Kot je pojasnil Ilc, so bili vodotoki v Poljanski dolini po letošnjem žledolomu očiščeni, nekateri pred kratkim, tako da to ni vplivalo na poplavljenost. Prav tako po njegovih besedah ne beležijo močno povečane količine plavja kot pri ostalih poplavah.
Že tretje večje poplave v tem letu
Polajnar je dejal, da so bile tokratne poplave že tretje večje poplave v tem letu. Poleti smo imeli poplave v porečju Gradaščice, septembra pa poplave v porečju Krke in vzhodni Sloveniji. "Prihaja pa še november, mesec, ko so se že večkrat pojavljale poplave," je še opomnil Polajnar.
Gregorčič je pritrdil, da se pogostnost "izrednih vremenskih pojavov" v zadnjem času povečuje. "Vtis je tak, da bomo s tem morali živeti, kajti manj jih ne bo, kvečjemu več," je dodal.
Kaj nas čaka v naslednjih dneh?
Hidrološke razmere po državi se bodo pričele umirjati v noči na četrtek. Gregorčič pravi, da v prihodnjih dneh ne bo večjih vremenskih posebnosti. "Najbolj burno vremensko dogajanje je mimo," je povedal. Na agenciji za okolje so sicer izdali opozorilo zaradi vetra. "Jutri popoldne se bo spet krepil severni veter in bo jutri popoldne do petka dopoldne predvsem v Severni Sloveniji, pod Karavankami, ob avstrijski meji preko Koroške do Prekmurja in Štajerske v sunkih lahko presegel hitrost 70 kilometrov na uro. Nekaj težav bo povzročal," je dodal Gregorčič.
Konec tedna se bo po napovedih vreme umirilo, vreme bo suho, veter bo šibak, temperature pa primerne letnemu času.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.