Ljubljanski mestni svetniki bodo v ponedeljek na seji odločali, ali bodo prekrškarji še lahko kaznovani s priklenitvijo lisic na vozilo. Čaka jih namreč obravnava predloga odloka o urejanju prometa, ki je v primerjavi z že potrjenim osnutkom odloka v nekaterih delih spremenjen.
Črtali bi visoke globe za pravne osebe

Predlog odloka o urejanju prometa vsebuje nekaj sprememb v primerjavi z osnutkom, ki so ga mestni svetniki potrdili decembra lani. Med drugi so sedaj črtali visoke globe za pravne osebe, samostojne podjetnike in posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost. Za omenjene pravne osebe bi globa za različne kršitve po odloku znašala 500 evrov, za odgovorno osebo pravne osebe pa 200 evrov, pri nekaterih členih pa še višje. Globe tako ostajajo enako visoke kot za posameznike. Izjema je le parkiranje tovornih vozil in priklopnih vozil ter ustavljanje avtobusov na postajališčih, kjer se je globa s 500 znižala na 300 evrov.
Predlog poleg tega na novo določa upravičenost do parkirne dovolilnice pri osebah, ki imajo stalno bivališče na območju parkirnih površin na vozišču občinske ceste, kjer se plačuje parkirnina. Če prosilec biva v stavbi, ki ima določeno pripadajoče zemljišče, na katerem lahko parkira eno vozilo na stanovanje, do dovolilnice ni upravičen.
S predlogom je odpravljena tudi omejitev trajanja parkiranja osebnih avtomobilov s parkirno dovolilnico ob cestiščih. V osnutku predlagana omejitev je bila 48 ur. Na MOL so v odlok dodali še, da je pri izdaji parkirne dovolilnice prosilec dolžan plačati materialne stroške njene izdelave.
Pri členu o parkiranju na parkirnih prostorih za invalide so na MOL v odlok dodali, da je to parkiranje z veljavno parkirno karto brezplačno. Odpravljena je v osnutku predlagana omejitev brezplačnega parkiranja invalidov na njim namenjenih parkirnih prostorih na štiri ure, črtana pa je tudi določba, da morajo na preostalih parkirnih mestih invalidi plačati parkirnino.
Ukinili bi lisičenje
Na MOL želijo z odlokom odpraviti tudi ukrep priklenitve lisic na nepravilno parkirana vozila, saj po njihovih navedbah prinaša več negativnih kot pozitivnih učinkov. Ljubljanski župan Zoran Janković je novembra lani pojasnil, da so se po opravljeni analizi za odpravo lisic odločili, saj so bile te včasih za prekrškarje "hujše kot kazen", še posebej iz oddaljenih predelov mesta, in predvsem ponoči so namreč zahtevale veliko časa, da je voznik lahko odpeljal avtomobil. Na MOL so povedali tudi, da je prihodek javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice od lisic majhen, zato je ukrep nerentabilen.

Da se število odrejenih priklenitev z lisicami zmanjšuje, kaže poročilo o delu mestnega redarstva za leto 2012, ki je prav tako na dnevnem redu ponedeljkove seje mestnega sveta. Ta kaže tudi, da so mestni redarji lansko leto izrekli 36.474 represivnih ukrepov, kar je najmanj od leta 2008. Leta 2009 so jih namreč izrekli več kot 90.000, leta 2011 pa več kot 52.000. "Izboljšanje problematike pripisujemo dosedanjemu delu mestnega redarstva in tudi ureditvi območij v smislu sprememb prometnih ureditev," so pojasnili na redarstvu.
Redarji ujeli skoraj 24.000 prehitrih voznikov
Redarji so lani z meritvami hitrosti z radarji ujeli 23.979 prehitrih voznikov, večina pa je dovoljeno hitrost prekoračila za deset kilometrov na uro ali manj. Glede na leto 2011 je bilo ujetih kršiteljev več za kar 122 odstotkov, kar na mestnem redarstvu pripisujejo omogočenemu merjenju hitrosti v obeh smereh vožnje ter uspešnosti merjenja zaradi ugodnih vremenskih razmer.
Mestno redarstvo je lani izdalo 18.575 plačilnih nalogov zaradi kršitev s področja mirujočega prometa ter javnega reda in miru, zaradi prekoračitev hitrosti vožnje pa so izdali 22.251 plačilnih nalogov. Iz naslova glob je mestno redarstvo lani dobilo nekaj več kot štiri milijone evrov, še piše v poročilu o delu redarstva.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.