V coni 1 (ožje središče) bi lastniki vozil po novem namesto 1,20 evra na uro plačali 10 centov več. Ura parkiranja v coni 2 bi stala 80 centov, v coni 3 pa 50 centov. Cene parkirnih dovolilnic za stanovalce se medtem ne spreminjajo. Ob tem pa predlagajo tudi, da bi ob sobotah parkirnino po novem plačevali vse do 19. ure. Nedelje bi še naprej ostale brezplačne.
Predlog bo na seji ljubljanskega mestnega sveta obravnavan 29. maja, če bodo spremembe potrjene, pa bodo v veljavo stopile 5. junija.
Kako so rasle cene?
Cena ure parkiranja v coni 1 (ožje mestno središče) se je po letu 2013, ko je znašala 70 centov, prvič spremenila leta 2019. Takrat se je dvignila za 10 centov in taka ostala do leta 2022, ko se je dvignila na 1,20 evra na uro. Zdaj bi se torej znova povečala za 10 centov. V coni 2 (širše območje centra) prvič spremenila leta 2014, s 40 na 50 centov. Leta 2019 se je dvignila na 60 centov, lani pa na 70. Predlog zdaj predvideva 80 centov na uro.
Še bolj oddaljeno cono 3 so uvedli leta 2014, doslej se cena 40 centov za uro parkiranja še ni spremenila, po novem pa bi bilo odšteti pol evra.
O junija bi bilo dražje tudi parkiranje na urejenih parkiriščih. Parkirišča (P2) v neposredni bližini ožjega mestnega središča (Gospodarsko razstavišče, Mirje, Trg mladinskih delovnih brigad, Tivoli) se s 70 centov dvigujejo na 80 centov na uro. Celonočno parkiranje tam pa vas bi po novem stalo dva evra. Nekoliko bolj oddaljena parkirišča (ob Žalah, Trg prekomorskih brigad, Kranjčeva, Štembalova, Gosarjeva I in II, Povšetova, Slovenčeva, Dolenjska, Tacen, Polje, Komanova), kjer je bilo za prvi dve uri treba odšteti 60 centov in nato prav toliko za vsako naslednjo uro, bi se te številke zdaj dvignile za 10 centov. Nočna tarifa bi tudi na območju teh parkirišč (P3) zvišala iz 1,80 evra na dva evra na noč.
Za abonente na parkiriščih P1 se bo cena zvišala s 40 na 45 evrov na mesec, na območju P2 pa s 36 na 40 evrov na mesec. Na območju P3 bi se mesečna cena dvignila s 25 na 28 evrov na mesec, za letno parkiranje pa bi bilo tam treba odšteti 200 evrov.
Podražitve zaradi ostalih podražitev
Dražijo se tudi nekatere parkirne hiše. V parkirni hiši Kongresni trg bi bilo po novem treba plačati 1,70 evra na uro za do tri ure parkiranja in 2,50 evra ob parkiranju nad tremi urami. Spreminja se tudi cena parkiranja na noč, in sicer iz 1,80 evra na dva evra. Na toliko se bo zvišala tudi nočna parkirnina v parkirni hiši Kozolec, cena dnevne tarife pa ostaja 1,5 evra na uro. Mesečno parkiranje za abonente stanovalce v omenjenih parkirnih hišah pa se dviguje s 60 na 70 evrov. "Lahko primerjate cene v zasebnih garažnih hišah, še vedno smo daleč najcenejši," je ob tem zatrdil župan Zoran Janković.
Kot so pojasnili na novinarski konferenci, so pri pripravi nove ga odloka upoštevali predvsem dvig cen stroškov materiala in storitev zunanjih izvajalcev ter povečanja stroškov dela. "Stroški se vsa ta leta višajo, pri nas se cna ni spreminjala. Stroški zaposlenih, zunanjih izvajalcev, vzdrževanja. V garažnih hišah že če pogledamo samo elektriko kot tako. Čeprav moram priznati, da sem s težkim srcem to sprejel, je to del te prometne politike. Veliko raje vidim avtomobil pod zemljo kot na kakšnem pločniku," je dodal.
V garažni hiši pod Kongresnim trgom je mogoče tudi brezplačno parkirati kolo: "Potrebujete samo Urbano, da odprete, nič se ne zaračuna. Tako imate kolo v varovanem prostoru in potem se lahko v miru udeležite denimo Odprte kuhinje in podobnih dogodkov, ki se bodo dogajali v centru Ljubljane," je dejal v. d. direktorja javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) Bojan Babič.
Cene parkirišč P+R in letnih dovolilnic se ne spreminjajo
1,3 evra na dan pa bo še naprej treba odšteti za dnevno parkiranje na šestih parkiriščih P+R, nespremenjene ostajajo tudi cene letnih dovolilnic. V parkirni coni 1 ta tako ostaja 100 evrov, pridobiti pa je možno le eno dovolilnico na posamezno stanovanje: "Morate vedeti tudi, da je ta vrednost sestavljena iz davka, ki odpade na državo in ne pritiče blagajni Mestne občine Ljubljana. Občini gre točno 81,97 evrov, 18,03 pa državi," je pojasnila Maja Žitnik, vodja sektorja za gospodarske dejavnosti in promet.
V coni 2 (npr. Prule, Zupančičeva jama) stanovalec lahko dobi dve dovolilnici: dovolilnica za prvo vozilo znaša 100, za drugo 200 evrov. V coni 3 pa lahko imajo stanovalci tri avtomobile, dovolilnica za prvega znaša 60, za drugega 120 in za tretjega 180 evrov. "Namen sobotnega podaljšanja in urne postavke do 19. ure je tudi, da stanovalci, ki tam živijo, dobijo več možnosti za parkiranje tam, kjer je prosto, s svojo dovolilnico," je dejal župan.
Težava še naprej ostajajo stanovanjske soseske, ki so bile grajene pred 40 ali 50 leti. "Takrat je bil en avtomobil na dve stanovanji, zdaj ima vsako po dva ali tri avtomobile. To zdaj rešujemo s tem, da če nekdo nima parkirišča pred svojim blokom, bo lahko iskal dovolilnico ali abonma na bližnjem parkirišču."
Z novim odlokom se ukinja parkirišče na Petkovškovem nabrežju: "To je novo območje za pešce, dela bodo zaključena prihodnji mesec. Prišli bomo do Rozmanove ulice in potem se čaka otvoritev Roga, ki bo konec avgusta ali začetek septembra," je pojasnil Jaković. Vzpostaviti pa nameravajo dve novi parkirišči: eno bo pod Rogom, kjer bo prostora za 88 vozil, drugo pa pri bazenu Ilirija, kjer se že dela temeljna plošča.
Janković: Taksa bi bila pri nas zadnji ukrep
Dotaknil se je tudi ideje, ki je v zadnjih dneh razdelila javnost: taksa, ki bi jo zaračunali za vstop v Ljubljano. Janković meni, da se v Londonu ni izkazala za pravo rešitev: "Pojavile so se pripombe, koliko pa mora biti visoka, da se lahko pripelješ v center mesta. Za Ljubljano rečemo, da je čez obvoznico. Kako ločiti tiste, ki so v Zalogu, Polju, Šentvidu? Če daš visoko takso, je to segregacija. Je to samo za tiste, ki imajo denar in dober avto, ti lahko plačajo takso, drugi je ne morejo."
Pravi, da ne ve, kdo je dal predlog v javnost: "Taksa bo pri nas, če se bo o tem razmišljalo, zadnji ukrep," je zagotovil, da na ljubljanski občini o taksi za zdaj ne razmišljajo.
Črna točka je podhod pri Ortobaru
Prestolnico sicer čaka tudi obsežen infrastrukturni projekt - Potniški center Ljubljana, v okviru katerega se bo preuredila železniška postaja in zgradila nova glavna avtobusna. Gradilo se bo tudi na okoliških cestah. Dela že potekajo na Vilharjevi, Jankovič je začetek del na Linhartovi napovedal za konec junija ali začetek julija, prihaja še Masarykova.
"Gneča bo, to je dejstvo. Predvsem nas muči podhod pri Ortobaru, ker se širi za 32 metrov. Ko se bo to delalo, bo dejansko tam res problem," je priznal. Gradbeni stroji bodo brneli tudi na Šmartinski cesti: "Kjer je tisti trikotnik, združevanje s Savsko cesto, se Petrolova črpalka ruši in tam postaja krožišče. Smisel tega je čimprej spraviti vozila na obvoznico," je dejal.
Vsaka cesta, ki se dela na novo, dobi kolesarsko stezo, je dejal Janković, ki pričakuje še večji porast mestnega kolesarjenja. V teh dneh bo ljubljanska občina sicer objavila razpis za pripravo potovalnih navad, ki so ga izvedli že v letih 2003 in 2013. Poleti pa bodo v vseh četrtnih skupnostih začeli zbirati pobude, kaj si prebivalci želijo glede kolesarjenja in drugih oblik prometa.
Janković je napovedal tudi nakup novih 60 avtobusov - tretjina jih bo na stisnjen zemeljski plin, tretjina na vodik, tretjina pa na elektriko.
KOMENTARJI (410)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.