Energetika Ljubljana, ki s sistemom daljinskega ogrevanja oskrbuje okoli 60 tisoč gospodinjstev, kot razlog za zvišanje variabilnega dela cene toplote navaja izredne rasti cen energentov in emisijskih kuponov. Ob tem zagotavlja, da do konca ogrevalne sezone ne bo več dodatno višala cen toplote. Prav tako ne namerava zvišati cen zemeljskega plina in električne energije.
Primož Škerl iz Energetike Ljubljana pravi, da je ta podražitev "zadnja do konca meseca marca ali aprila, odvisno do kdaj bo trajala ogrevalna sezona, stanovanje v velikosti 70 kvadratnih metrov bo tako plačalo v letnem merilu približno 124 evrov več za ogrevanje".
Še precej bolj bo nov cenik po žepu udaril tiste, ki ogrevajo hiše. Če so še v lanski kurilni sezoni skupni stroški znašali dobrih 1750 evrov - bodo letos položnice skupaj dražje za več kot 300 evrov. "Trenutno podražitve električne energije in zemeljskega plina ne predvidevamo, kaj bo pa v prihodnje, je pa težko zdej napovedat," je še povedal Škerl.
Petrol pa bo z današnjim dnem podražil električno energijo in zemeljski plin. Električna energija po rednem ceniku se bo za gospodinjstva podražila za okoli 30 odstotkov, končni račun za povprečnega gospodinjskega porabnika elektrike pa bo višji za okoli sedem evrov na mesec oz. nekaj več kot 10 odstotkov. Zemeljski plin se bo podražil za 12 odstotkov. Petrol je imel lani po podatkih agencije za energijo pri električni energiji 11,6-odstotni tržni delež in pri zemeljskem plinu 9,2-odstotnega.
Ostali ponudniki letos ne nameravajo zvišati cen električne energije, tako so namreč pojasnili v podjetjih Ece, Elektro energija, Energija plus, E3 in Gen-I. V slednjemu so se sicer zavezali, da vsaj do poletja 2022 ne bodo zvišali cen elektrike in zemeljskega plina.
Zaradi visokih cen razrešen direktor Energetike Maribor
13.000 gospodinjstev ali 40.000 ljudi je priključenih na Energetiko Maribor. Že položnice za oktober so dražje, mnogi pa s strahom pričakujejo novembrske in decembrske.
Mariborski župan Saša Arsenovič je v torek popoldne sklical sestanek vodij svetniških skupin, s katerimi so govorili o možnih ukrepih zaradi visokih cen ogrevanja v mestni občini, ki so trenutno celo najvišje v Sloveniji. Zaradi nastalih razmer je nadzorni svet Energetike Maribor razrešil dolgoletnega direktorja Energetike Maribor Alana Perca.
Kot je po sestanku v Mariboru povedal Arsenovič, je do srečanja svetniških skupin prišlo zaradi težav v poslovanju Energetike Maribor, na katere mestna politika ni imela vpliva. Po njegovih besedah je prišlo do bistvenih sprememb pri pričakovanih poslovnih rezultatih podjetja, glede na to, kar je vodstvo predstavilo na septembrski in pozneje na novembrski seji nadzornega sveta.
Minister Jernej Vrtovec se je po Arsenovičevih besedah odzval na način, da se bo država na trenutno problematiko glede višanja cen energentov in s tem vse dražjega ogrevanja odzvala ne le zaradi Maribora, pač pa na ravni vse države. To naj bi storili s t. i. energetskim vavčerjem.
Ker se v Mariboru zavedajo, da to ne bo dovolj, so na današnjem sestanku iskali možne rešitve za Energetiko Maribor, saj si glede na sicer dobro poslovanje vseh ostalih podjetij znotraj mestnega holdinga ne želijo rdečih številk. Kot je povedal župan, bo zato holding tistim, ki bodo to želeli, omogočil obročno odplačevanje razlike med lansko in letošnjo ceno ogrevanja v mesecih zunaj kurilne sezone.
"Če je bila lani položnica za ogrevanje 40 evrov in bi bila letos 100, bodo uporabniki 120 evrov za meseca december in januar lahko obročno plačali v času med aprilom in septembrom. S tem bo cena za ogrevanje v zimskem času celo nižja kot v večini slovenskih mest," je dejal Arsenovič. Ta bo na seji mestnega sveta predlagal delitev vavčerjev z denarjem iz mestnega proračuna.
Glede razrešitve Perca je župan še povedal, da rešitve za znosnejše cene ogrevanja, ki jih je dal na mizo slednji, ne bi reševale poslovanja podjetja. Ob tem je Percu očital, da klub uspešnem 12-letnem vodenju tega javnega podjetja ni poskrbel za različne energetske vire, tako da je ogrevanje odvisno skoraj izključno od plina.
Minister za delo Janez Cigler Kralj pa je povedal, da spremljajo vsakodnevno gibanje cen teh energetnov, če bo potrebno poseči z energetskimi boni. "Zaenkrat te potrebe še ni bilo zaznati". V kolikor se bo - tako Cigler Kralj - rast cen nadaljevala, bo vlada posredovala in z interventnim zakonom skušala najti rešitev za najšibkejše.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.