Slovenija

V Lizboni veliko optimizma

Lizbona, 18. 10. 2007 21.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Premier Janša je prepričan, da bodo evropski voditelji na vrhu v Lizboni dosegli dogovor o novi evropski pogodbi.

"Res je nekaj dodatnih predlogov, ki se zdijo kot ultimati, vendar si ne predstavljam, da bi kdor koli zaradi nekih pomembnih, a zagotovo ne usodnih vprašanj, postavljal pod vprašaj uspeh te medvladne konference, ki mora potrditi osnutek reformne pogodbe," je Janez Janša pojasnil po koncu vrha Evropske ljudske stranke (EPP) v Lizboni.

Janez Janša, Manuel Barroso in Jose Socrates
Janez Janša, Manuel Barroso in Jose Socrates FOTO: Reuters

"Najtežji del procesa je bil opravljen junija, sedaj je politični mandat prelit v pravni jezik, treba je le držati zavezo, ki je bila sprejeta pred nekaj meseci," je povedal. "Prepričan sem, da se bo to zgodilo," je zatrdil. "Pričakujem pozitiven rezultat in pospešeno ratifikacijo prihodnje leto," je dodal.

Nasprotno pa premier ni prepričan, da bo dosežen tudi dogovor o novi razdelitvi sedežev v prihodnjem mandatu Evropskega parlamenta, ko je v skladu z novo pogodbo predvideno zmanjšanje števila poslancev s 785 na 750.

Premier je prepričan, da "dodatni predlogi, ki se zdijo kot ultimati", ne bodo ogrozili dogovora, saj "bi bilo tveganje preveliko". "Po razpravah na junijskem svetu je prevladalo spoznanje, da je sedaj skrajni čas za korak naprej," je poudaril premier po koncu tradicionalnega vrha EPP pred začetkom neformalnega vrha EU.

Tudi portugalski premier optimističen

Predsedujoči EU, portugalski premier Jose Socrates je v četrtek v Lizboni pred pričetkom dvodnevnega neformalnega vrha EU, na katerem naj bi Unija dosegla dogovor o svoji novi, reformni pogodbi, dejal, da je povezava "resnično zelo zelo blizu" dogovoru. Pogodba se bo, kot je dodal, imenovala "lizbonska". Ob tem je Socrates povedal, da nekateri problemi še ostajajo.

Parlament proti kompromisu Joanina

Bolje pogodba z izjemo ali dvema, kot pa nobene pogodbe, je prepričan predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso
Bolje pogodba z izjemo ali dvema, kot pa nobene pogodbe, je prepričan predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso FOTO: Reuters

Evropski parlament je proti vključevanju kompromisa Joanina v pogodbe Evropske unije, ker bi to oslabilo sposobnost odločanja Unije, je poudaril predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering v stališčih, ki jih je predstavil ob začetku medvladne konference, na kateri naj bi evropski voditelji na neformalnem srečanju v Lizboni dosegli dogovor o novi, reformni pogodbi EU. To je sicer eno od petih stališč, ki jih je predstavil predsednik parlamenta.

Evropski voditelji, ki se v Lizboni srečujejo na dvodnevnem neformalnem evropskem vrhu, bodo za darilo od portugalskega predsedstva prejeli napravo GPS, ki jo lahko namestijo v avtomobil.

V stališčih je omenil tudi vprašanje nove razdelitve sedežev v prihodnjem mandatu Evropskega parlamenta. Ta razdelitev bo veljala le, če bo uveljavljena nova pogodba, je zapisal predsednik. "Ti odločitvi sta neločljivo povezani," je poudaril.

V povezavi s sedeži Evropski parlament tudi poziva, naj se do leta 2014 preuči možnost, da se sedanja metoda preračunavanja, ki upošteva število prebivalstva posamezne države, nadomesti z metodo, ki bi upoštevala število evropskih državljanov.

Protestni napis ob vrhu EU: <i>Hočemo referendum o novi evropski ustavi!</i>
Protestni napis ob vrhu EU: <i>Hočemo referendum o novi evropski ustavi!</i> FOTO: Reuters

V tretjem stališču se Pöttering dotakne imenovanja visokega predstavnika za zunanje odnose in hkrati podpredsednika Evropske komisije. To imenovanje naj steče hkrati z novim mandatom nove Evropske komisije, torej po naslednjih volitvah v Evropski parlament junija 2009.

Na ulicah okrog kraja srečanja Portugalci množično protestirajo proti prožni varnosti. "Ni napredka s prožno varnostjo," piše na transparentih, ki jih je bilo opaziti v množici več sto ljudi. Portugalski delavci želijo biti enaki drugim evropskim državljanom, tudi po plačah, ter "Socrates vlada, Portugalska tone", še piše na transparentih, ki jih nosijo protestniki.

Predhodno imenovanje bi lahko ogrozilo medinstitucionalno ravnovesje, upoštevajoč pristojnost predsednika komisije, da sodeluje pri izbiri komisarjev in pristojnost parlamenta, da potrdi nove komisarje, je opozoril predsednik parlamenta.

Četrto stališče se nanaša na zaščito osebnih podatkov v okviru skupne zunanje in varnostne politike. "Evropski parlament je proti temu, da zaščita državljanov ne bi bila zagotovljena z nacionalnimi ali evropskimi pravosodnimi procesi," je poudaril v stališčih.

Glede listine o temeljnih pravicah pa Evropski parlament ponavlja, da je to besedilo, ki služi interesom državljanov in ga morajo formalno sprejeti predsedniki vseh treh institucij decembra, pred podpisom nove pogodbe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.