Na marčevski seji državnega zbora, ki se začenja danes, poskuša vlada sprejeti novelo Zakona o izvrševanju proračunov (ZIPRS), s katerim bi si zagotovila podlago za sklepanje pogodb o nabavah orožja prek že sprejetih proračunov in celo prek mandata te vlade, pravijo v Levici. Po njihovem mnenju je to nadomestek zakona o 780-milijonski nabavi orožja, ki so ga z zahtevo skoraj 30.000 državljank in državljanov po referendumu ustavili jeseni.
Kot pravijo v Levici, je novela ZIPRS škodljiva za razvoj te države, protiustavna ter ruši temelje demokratične ureditve. "Škodljiva za razvoj, ker bo vladi omogočila, da bo lahko v tem in naslednjem letu podpisovala pogodbe o nakupu orožja v neomejenih zneskih, ki sploh niso še opredeljeni v proračunih, in za leta, ki presegajo mandat te vlade. Koliko bomo plačali za '780-milijonsko posodobitev slovenske vojske', kot ji pravijo, je razvidno že iz prve nabave, ki jo skušajo izvršiti," pravijo v Levici.
T. i. taktično transportno letalo se je v pičlih treh mesecih podražilo s 50 na 72 milijonov evrov, pojasnjujejo in dodajajo, da bodo stroške teh nabav, ki bodo lahko presegli milijardo evrov, morale odplačevati naslednje vlade, brez obzira na proračunska sredstva ali javnofinančni položaj države. Vse to se bo seveda zažiralo v prepotrebne investicije v zdravstvo, domove za starejše, stanovanja za mlade in podobno.
Na protiustavnost novele, tako v Levici, opozarja tudi zakonodajno-pravna: vlada je z njo v potencialnem konfliktu s kar petimi členi ustave: 1., 2., 3., 44. in 90. Drugače povedano, vlada krši določbe ustave, ki pravijo, da je Slovenija demokratična država, da je pravna država, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo in člene, ki ljudstvu zagotavljajo pravico do referenduma. "Vlada namreč z novelo izigrava Ustavno sodišče (US), ki je zadržalo izvajanje zakona o 780 milijonih, pogodbe pa se do razsodbe US (ki je še ni) ne smejo sklepati. Ob tem izigrava pravico do referenduma, saj če bo US sklenilo, da je referendum o 780 milijonih dopusten (o tem trenutno odloča), bo ta v primeru sprejetja ZIPRS brezpredmeten - tudi če bi se ljudstvo na referendumu izreklo proti nabavam orožja, bi jih vlada izvršila prek ZIPRS. In s tem vlada, nenazadnje, krši načelo, da je Slovenija demokratična država, v kateri ima oblast ljudstvo," poudarjajo v Levici.
"Ta referendum je vlada Janeza Janše najprej nezakonito prepovedala, zdaj pa po desni prehiteva odločitev ustavnega sodišča. Z zakonom o izvrševanju proračuna daje vlada obrambnemu ministru Mateju Toninu in ministrstvu za obrambo bianco menico za sklepanje orožarskih poslov, pa četudi ti presegajo že sprejete proračune in celo mandat te vlade," so zapisali v Levici. Da vlada na ta način poskuša prehiteti referendum in ustavno sodišče, po njihovem prepričanju "ni samo nedopustno, ampak je tudi nelegalno, kajti dokler obravnava zakona na ustavnem sodišču ni zaključena, državni zbor ne sme obravnavati zakona o isti materiji". Prepričani so, da najnovejši manevri vlade "ne spreminjajo dejstva, da tri četrtine prebivalstva nasprotuje nakupu nepotrebnega orožja". Zato napovedujejo nov referendum, na katerem bodo "zahtevali pravico, da državljani odločimo, ali bo ta denar šel za orožje ali za zdravstvo, domove za starejše, stanovanja in razvoj".
Kot dodajajo v Levici, pa si je vlada ob tem v ZIPRS vzela še talca - računovodske servise in podjetja. Ti vlado že več mesecev pozivajo, naj jim letos zaradi izrednih razmer podaljša roke za oddajo zaključnih poročil. Tega vlada doslej v protikoronskih paketih ni storila, je pa to določbo naknadno (ko je zaslutila, da bomo v Levici morda šli v zbiranje podpisov za zahtevo sklica referenduma) vtaknila v ZIPRS. Namen tega manevra ni nič drugega kot računovodske servise ter podjetja obrniti proti pobudnikom referenduma, pravijo v Levici in dodajajo, da bodo zato - še pred začetkom zbiranja podpisov za referendum - vsem poslanskim skupinam poslali v sopodpis zakon, ki bi podaljšal roke za oddajo zaključnih poročil računovodskim servisom in podjetjem do konca maja. "V obrambo demokracije in pravice ljudstva do odločanja pa napovedujemo, da bomo Janšo in Tonina ustavili tudi tokrat."
Spomnimo
Levica je namreč skupaj s SD po sprejetju zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v SV, ki predvideva za 780 milijonov evrov investicij do leta 2026, v DZ vložila več kot 28.000 podpisov za začetek postopkov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, a je koalicija nato potrdila sklep o nedopustnosti referenduma. Opozicija se je zato na ustavno sodišče obrnila z zahtevo za presojo ustavnosti omenjenega sklepa. Ustavno sodišče je do končne odločitve o dopustnosti referenduma izvajanje zakona zadržalo.
Na finančnem ministrstvu pa so nato pripravili predlog sprememb zakona o izvrševanju državnega proračuna za leti 2021 in 2022 v delu, ki določa največji dovoljeni obseg prevzetih obveznosti v breme proračunov. Namesto da kot izjema od omejitev prevzemanja obveznosti iz proračuna veljajo pogodbe za investicije v SV na podlagi posebnega zakona, bi po predlogu, ki je na matičnem odboru DZ prejšnji teden dobil zeleno luč, to veljalo za pogodbe za investicije v vojski, predvidene s splošnim dolgoročnim programom opremljanja in razvoja SV ter srednjeročnim obrambnim programom za njegovo izvedbo.
Predstavniki finančnega in obrambnega ministrstva so na seji odbora DZ pojasnili, da so dobavni roki pri tovrstnih naročilih dolgi in zato investicij ni mogoče izvesti v enem proračunskem letu. Zatrjujejo tudi, da ne gre za obvod ustavnega sodišča.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.