Pravilnik o poklicni maturi je začel veljati 8. decembra, dejansko pa je bil v rabi že od šolskega leta 2000, ko so v nekaterih šolah že izvajali poskusno poklicno maturo. Poklicna matura je oblika zaključnega izpita, s katero se pridobi srednja strokovna izobrazba, vendar pa omogoča tudi nadaljevanje študija. Z dodatnim maturitetnim izpitom lahko namreč kandidat opravi tudi "navadno" maturo in se tako lahko vpiše na določeni univerzitetni študij.
Svetovalka vlade Irene Bahovec, je omenjeni pravilnik predstavila na nedavnem posvetu o poklicni maturi. Povedala je tudi, da imajo posamezniki s poklicno maturo ki si želijo študirati, še vedno manj možnosti za uspeh kot kolegi z "navadno" maturo. Univerza ima namreč svojo avtonomijo in na študijske programe raje uvršča kandidate z opravljano klasično maturo.
Poklicno maturo bodo lahko opravljajo dijaki oz. kandidati, ki so uspešno opravili zaključni letnik izobraževanja za pridobitev srednje strokovne izobrazbe (izobraževalni programi srednjega tehniškega in drugega strokovnega izobraževanja, poklicno-tehniškega izobraževanja in poklicnega tečaja). V letu 2002 se bodo kandidati na poklicno maturo lahko prijavili do 2. aprila in opravljali spomladanski rok, ki se bo pričel 1. junija. Prijavili pa se bodo lahko tudi na jesenski in zimski rok.
Matura bo sestavljena iz obveznega dela, tj. materinega jezika, iz temeljnega strokovnega-teoretičnega predmeta, iz izbirnega dela, t.j. iz matematike ali tujega jezika, ter iz izpitne enote, ki bo sestavljena iz izdelka ali storitve, seminarske naloge in iz zagovora. Materinščina, matematika in tuji jezik bodo sestavljeni iz ustnega in pisnega dela, pri strokovno-teoretičnih predmetih se bodo kandidati lahko odločili med ustnim in pisnim delom.
Poklicna matura bo tudi bolj fleksibilna kot navadna matura. Kandidati jo bodo lahko opravljali tudi po delih, po vnaprej vloženi prošnji. Zbrali bodo lahko največ 100 točk, tako iz pisnih kot ustnih izpitov. Tisti, ki bodo zbrali vse maturitetne točke, bodo dobili spričevalo s pohvalo. Neuspešeni pa bodo dobili obvestilo o izpitih, ki so jih opravili in jim jih ne bo potrebno opravljati ponovno.
Država bo v kratkem imenovala državno izpitno komisijo, ter predmetne izpitne komisije, ki bodo pripravljale pisne izpite za posamezno izobraževalno enoto. Na šolah pa bodo morali imenovati izpitne odbore in šolske predmetne komisije.