Po prvem sporazumu o zaščiti in sodelovanju pri razvoju manjšin na obeh straneh meje, podpisanem pred slabimi 30 leti, bo po besedah Janše danes podpisani sporazum to nadgradil z zelo konkretnim dokumentom, saj bo v prihodnjih petih letih za razvoj manjšin na obeh straneh meje namenjenih po pet milijonov evrov.
Slovenskega predsednika vlade je naprej sprejel lendavski župan Janez Magyar, s katerim sta opravila tudi krajši pogovor o aktualnih temah. Janša in Magyar sta nato sprejela predsednika madžarske vlade Viktorja Orbana. Premierja sta na delovnem srečanju spregovorila o stanju dvostranskih odnosov.
Janša je po srečanju poudaril, da je rast blagovne menjave med državama je v zadnjem letu glede na prejšnje skoraj 20-odstotna, kar kaže, da so gospodarstveniki na obeh straneh meje odkrili potenciale, ki še niso bili izkoriščeni. "Lahko rečem, da so ti potenciali še bistveno večji in da jih bomo v prihodnosti tudi z velikim veseljem nadgradili in izkoristili," je dodal.
Posebej je omenil dosežene konkretne korake pri povezljivosti energetskih sistemov obeh držav, pri infrastrukturnih projektih, okrepilo se je gospodarsko in trgovinsko sodelovanje med državama.
Madžarska je trenutno sedmi slovenski zunanjetrgovinski partner Slovenije, Janša pa napoveduje, da se lahko gospodarsko in siceršnje sodelovanje še okrepi, saj gre za sosednjo državo, in ker so gospodarske vezi med sosedi dvojno koristne.
Da je sporazum zelo konkreten, je dejal Janša. "Na podlagi tega bo v naslednjih petih letih za razvoj manjšin na obeh straneh meje investiranih pet milijonov evrov na osnovi programov, ki bodo predstavljeni, kar bo bistveno pomagalo pri razvoju manjšin in njihovih organizacij," je dejal in dodal: "Naredili smo pomembne korake naprej, ko gre za povezljivost energetskih sistemov in pri infrastrukturnih projektih, okrepilo se je tudi gospodarsko sodelovanje med državama".
Podpis sporazuma se zdi zelo pomemben tudi Orbanu. "Ne koristi le tukaj živečim, ampak vsem Madžarom in Slovencem. Krepi tudi prijateljstvo in zavezništvo med državama," je dejal. Izpostavil je, da je pandemija prizadela vse in da smo v tem času marsikoga in marsikaj izgubili. "Toda ugotovimo lahko, da sta se obe državi dobro ubranili pred to krizo. Naši gospodarstvi bosta iz te krize izstopili še močnejši," je še pripomnil.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec ter namestnik madžarskega ministra za zunanje zadeve in trgovino Levente Magyar sta medtem podpisala program sodelovanja v izobraževanju, kulturi in znanosti med slovensko in madžarsko vlado za obdobje 2022–2025.
"Namen države ni postati hotelir"
Srečanje Janše in Orbana, ki sta v EU trdna zaveznika, sicer prihaja pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami, ki bodo na Madžarskem tri tedne pred volitvami v Sloveniji. Orban v Slovenijo prihaja v času, ko se država odloča, ali bo uveljavila predkupno pravico države pri prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi, ki ga sklad prodaja madžarskemu investitorju.
"Namen države ni, da bi postala hotelir, ampak da se lastništvo konsolidira, potem pa poišče strateškega partnerja, ki bo v turistične komplekse tudi vlagal," je dogajanje danes komentiral Janša.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.