Hamdija Blekić, ki je v imenu slovenskega predsednika Janeza Drnovška posredoval pri sudanskih oblasteh za izpustitev Toma Križnarja, je v El Fašerju, kjer se je srečal z guvernerjem Severnega Darfurja Jusefom Osmanom Kibirjem in obiskal Križnarja. Blekić bo v El Fašerju vse do Križnarjeve izpustitve, kar naj bi se po informacijah urada predsednika države zgodilo v "najkrajšem času".
Po informacijah, ki jih ima urad predsednika, se postopki ugodno odvijajo, tako da v najkrajšem času pričakujejo izpustitev Križnarja iz zapora.
Sodišče v El Fašerju je Križnarja, ki je v Sudan vstopil brez vizuma, 14. avgusta obsodilo na dve leti zapora zaradi obtožb nelegalnega vstopa v državo, vohunjenja in lažnih navedb o sudanski vladi in sudanskem ljudstvu. Odredilo je tudi zaplembo premoženja, ki ga je imel Križnar pri sebi, in plačilo denarne kazni v znesku okoli 2000 evrov. Križnar je bil v priporu v Sudanu od 20. julija.
Zaprt tudi ameriški novinar
V El Faširju je zaprt tudi ameriški novinar Paul Salopek, ki so ga, podobno kot Križnarja, na sodišču v El Fašerju v soboto obtožili vohunjenja. Sudanski predsednik Omar al Bašir je izjavil, da bo preučil tudi primer Salopeka.
Bašir je slednje dejal na srečanju z odposlansko ameriškega predsednika Georgea Busha, Jendayi Frazer. Kot je povedal, bo primer novinarja časnika Chicago Tribune in dvakratnega dobitnika Pulitzerjeve nagrade preučil "s humanitarnega stališča".
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.