Slovenija

V Kranju so se zbrali tisti, ki so ZA, v Mariboru pa PROTI

Kranj/Maribor, 12. 03. 2016 12.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
M.M./STA/J.S.
Komentarji
184

Kranj: Žal je tako, da smo tisti, ki smo miroljubni in strpni, premalo glasni. Tisti, ki je toleranten, je vedno defenziven, kar je škoda. Maribor: Država mora najprej poskrbeti za svoje državljane, Evrope, kot smo jo poznali, ob zdajšnjem dogajanju kmalu ne bo več.

Protest
Protest FOTO: POP TV

Na Glavnem trgu v Kranju je ob 11. uri potekal shod za solidarno in svobodno Gorenjsko, ki ga je organizirala Protirasistična fronta Gorenjska. Na shodu so izrazili podporo nastanitvi beguncev.

Ob 15. uri pa se je na Trgu svobode v Mariboru zbrala skupina nasprotnikov nastanitve beguncev, ki je organizirala shod proti islamizaciji Slovenije.

Kaj se je dogajalo v Kranju? 

V Kranju je bilo slišati, da so begunci enaki kot mi, le da so se znašli v razmerah, ko potrebujejo našo pomoč. Poudarjali so, da se beguncev ne bojijo.

Je pa tam bil tudi Iranec Payman, ki Slovencem sporoča: "Dajte nam priložnost. Potrebujemo mir, hrano, nič drugega," je dejal.

V Kranju se je torej zbralo okoli 400 ljudi, in sicer z namenom pokazati, da to mesto ni ksenofobno in rasistično, na kar nakazujejo minuli protesti proti namestitvi beguncev in begunskih otrok. Shod z nagovori in glasbo je trajal eno uro.

Shod je odgovor na zavrnitev namestitve begunskih otrok v kranjski dijaški dom s strani staršev in učiteljev ter na množični protest proti namestitvi beguncev v nekdanji Baumax pri Šenčurju. Kot poudarjajo organizatorji, so dogodki v zadnjih tednih na mesto Kranj in celotno Gorenjsko vrgli temno senco.

"Potem, ko so si nekateri vzeli pravico in se v imenu vseh prebivalcev zoperstavili nastanitvi begunskih otrok, je v javnosti nastal vtis, da Kranj ne premore niti trohice sočutja in solidarnosti, celo do nemočnih otrok brez spremstva ali varnega zatočišča ne," so spomnili v Protirasistični fronti brez meja in dodali, da danes hočejo pokazati, da je resnica Kranja drugačna.

"Mislim, da je Kranj odprto mesto in da moramo prebivalci pokazati, da v Kranju lahko sprejmemo ljudi, ki so drugačne narodnosti in veroizpovedi ter da lahko skupaj živimo," je izpostavil Blaž Jelenc, ki je uvodoma nagovoril zbrane pred Prešernovim spomenikom.

Znana kranjska kulturnica Petra Puhar Kejžar upa, da nas je veliko takih, ki razmišljamo pozitivno, smo solidarni, tolerantni in pripravljeni pomagati ljudem v stiski. "Žal je tako, da smo tisti, ki smo miroljubni in strpni, premalo glasni. Tisti, ki je toleranten, je vedno defenziven, kar je škoda," je dejala.

Medtem ko se je na protestnem shodu proti beguncem februarja v Šenčurju zbralo okoli 3000 ljudi, jih je bilo na današnjem shodu okoli 400. Med zbranimi so bili predstavniki vseh generacij. Nekateri so prišli celo z drugih koncev Slovenije. Kot sta povedala udeleženca shoda iz Murske Sobote, želijo pokazati, "da smo še vedno ljudje in razumemo tiste iz kriznih območij, ki potrebujejo našo pomoč."

Na shod je prišla tudi direktorica Dijaškega in študentskega doma Kranj Judita Nahtigal, ki se je v javnosti odločno zavzela za pomoč begunskim otrokom. "Prišla sem izrazit podporo tej ideji oziroma vrednotam, ki jih tudi sama zastopam, da nas prihodnosti ni strah, da smo pripravljeni na sožitje in solidarnost ter da je treba te ideje posredovati tudi naprej našim otrokom," je poudarila.

Tudi sindikalist David Švarc je dejal, da se je shoda udeležil, ker je treba pokazati podporo beguncem, ki bežijo pred vojno. "Oni ne ogrožajo Evrope, slovenskega naroda ali slovenskega delavca," je izpostavil. Prepričan je, da so nasprotniki beguncev, ki se zaradi strahu odzivajo nestrpno, vendarle v manjšini: "Oni niso odraz Kranja in Slovenije."

Nekaj provokatorjev

Med zbranimi na današnjem shodu, ki je minil mirno, pa je bilo opaziti tudi nekaj provokatorjev. Tako je ženska s slovensko zastavo poudarila, da ima Slovenija dovolj svojih težav in ne potrebuje beguncev. "Vzamejo naj jih v Katarju ali Savdski Arabiji, kjer imajo dovolj bogastva. Te probleme naj rešijo drugi, mi imamo dovolj svojih. Slovenija je zadolžena za 30 milijard evrov," je dejala.

"Pravi sovražniki so kapital, elita, bankirji. Proti njim se moramo obrniti in ne proti beguncem," pa je pojasnil eden od udeležencev shoda, ki je bil poleg izraza solidarnosti namenjen tudi opozorilu na svetovne probleme družbe.

KAKO PA JE BILO V MARIBORU?

Mariborski shod se je začel ob 15. uri.

Na mariborskem Trgu svobode se je zbralo okoli 50 ljudi. S transparenti, vzkliki in govorom so izražali domoljubna stališča in nestrinjanje z odločitvami slovenske vlade in Evrope glede beguncev. Med drugim so menili, da mora država najprej poskrbeti za svoje državljane, in poudarjali, da ima v Sloveniji po ustavi oblast ljudstvo.

Zbrane na mirnem shodu je po zapeti Zdravljici nagovoril Franc Donko, ki se, kot je povedal novinarjem, kot aktivni državljan udeležuje tudi drugih podobnih shodov. Z govorom, kot ga je imel danes v Mariboru, je nedavno nagovoril tudi zbrane v Lenartu, kjer so nasprotovali namestitvi migrantov tam.

Udeležencem današnjega shoda je med drugim dejal, da Evropa in Slovenija potrebujeta "šok terapijo normalnosti" in opozoril, da Evrope, kot smo jo poznali, ob zdajšnjem dogajanju kmalu ne bo več. Donko, ki je v izjavi novinarjem pojasnil, da ni član kakšne stranke, je bil kritičen do slovenske vlade in njenih odločitev glede beguncev, izražal je tudi nestrinjanja do poročanja medijev.

Njegov nagovor so z vzkliki odobravanja podkrepili udeleženci, ki so med drugim poleg različnih transparentov z napisi nosili kopije fotografij predsednika vlade Mira Cerarja, ministrice za notranje zadeve Vesne Györkös Žnidar in državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Boštjana Šefica z dodanim napisom znanega mariborskega slogana iz časa protestov proti nekdanjemu županu Francu Kanglerju "Gotof je".

Udeleženka shoda Alenka, ki je nosila transparent z napisom "Stop islamizaciji Slovenije," se je shoda udeležila zato, ker se boji, kot je dejala, da bi se v Sloveniji dogajalo to, kar se po Evropi. "Imamo končno svojo državo in zdaj nam jo zapravljajo," je dejala. Ob tem je med drugim izpostavila, da se v Sloveniji ljudje soočajo z revščino, država pa pomaga tujcem.

Miren shod so v bližini spremljali policisti, shod pa po podatkih Policijske uprave Maribor ni bil prijavljen. Udeleženci so povedali, da so za shod izvedeli prek družbenega omrežja Facebook.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta