Pred dnevom Civilne zaščite je danes na Brdu pri Kranju potekala osrednja slovesnost, na kateri so podelili priznanja na področju zaščite in reševanja. Minister za obrambo Janko Veber je poudaril, da je sistem zaščite in reševanja, kot ga imamo v Sloveniji, ena najboljših rešitev za zmanjšanje ogroženosti zaradi naravnih in drugih nesreč.
Slovesnosti sta se udeležila tudi predsednik države Borut Pahor in predsednik vlade Miro Cerar. Sledenji je že pred podelitvijo skupaj s poveljnikom Civilne zaščite Srečkom Šestanom sprejel regijske poveljnike Civilne zaščite in poveljnike gasilcev.
V svojem nagovoru je Cerar izpostavil, kakšen zgled so pripadniki Civilne zaščite, gasilci, policisti, vojaki in vsi drugi, ki s svojo požrtvovalnostjo in nesebično pomočjo rešujejo življenja in preprečujejo hujšo premoženjsko škodo ob naravnih in drugih nesrečah, so zapisali v premierjevem kabinetu.
Minister za obrambo Janko Veber pa je v svojem govoru poudaril, da je dan Civilne zaščite dan vseh, ki ob naravnih in drugih nesrečah skrbijo za varstvo državljanov Slovenije, ter čestital vsem, ki so se v zadnjem obdobju še posebno izkazali s svojim delom. Ob tem je dodal, da je ta dan obenem tudi nekakšna vsakoletna prelomnica, ob kateri je še bolj kot sicer po vsaki večji nesreči in intervenciji treba razmisliti, kaj je treba še narediti, da bo sistem zaščite in reševanja tudi v prihodnje uspešno deloval ob izzivih, ki nam jih prinaša narava s svojimi vse bolj nepredvidljivimi pojavi.
V zvezi z izzivi in nalogami, ki jih je treba uresničiti oziroma dokončati, je Veber omenil predvsem pripravo nacionalnega programa varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami med letoma 2016 in 2022, ki je bistven za nadaljnji razvoj sistema, ter nakup posebne opreme za uvedbo sistema eCall, ki bo omogočal hitrejši prihod reševalcev na kraj prometne nesreče.
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan in generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Darko But sta na prireditvi zaslužnim posameznikom in ustanovam podelila priznanja za pomembne prispevke k zaščiti in reševanju. Kipec Civilne zaščite za življenjsko delo na področju zaščite in reševanja je letos prejel Joško Berlec.
Podelili so tudi priznanja v zahvalo organizacijam iz držav, ki so ob žledu februarja 2014 na zaprosilo Slovenije poslale reševalno pomoč v obliki električnih agregatov in reševalnih ekip.
V Kranju prvi postroj nove zmogljivosti SV za pomoč v naravnih nesreč
Pred dnevom civilne zaščite je bil v kranjski vojašnici prvi postroj nove modularne zmogljivosti Slovenske vojske (SV), namenjene sodelovanju v zaščiti, reševanju in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Veber je dejal, da so z uvedbo nove zmogljivosti naredili še korak naprej k zagotavljanju večje varnosti državljanov.
Glede na to, da so naravne nesreče v povezavi s spremenjenimi klimatskimi in okoljskimi razmerami med največjimi grožnjami v državi, pa je bil utemeljen razmislek, kako bi usklajenost delovanja sil za zaščito, reševanje in pomoč ter SV ob takšnih nesrečah dvignili na še višjo raven ter se še hitreje in učinkoviteje odzivali na potrebe prebivalstva.
Z oblikovanjem nove zmogljivosti so po Vebrovih besedah to dosegli. Z njeno uvedbo so namreč naredili še korak naprej k zagotavljanju večje varnosti državljanov ter tesneje povezali vojsko s sistemom varstva pred naravnimi nesrečami. Veber tudi poudarja, da so uresničili enega prednostnih ciljev obrambnega resorja v tem mandatu.
Novo modularno zmogljivost trenutno sestavlja 740 pripadnikov SV, ki se lahko aktivirajo v 24 urah, je pojasnil Veber in napovedal, da bodo vanjo vključili še več vojakov. Po njegovih besedah so njeni pripadniki že dokazali, da so visoko usposobljeni in pripravljeni na zahtevne naloge, ki jih čakajo. Sestavo bodo sicer angažirali ob dogodkih, kot so naravne in druge nesreče večjega obsega.
Obrambni minister je spregovoril tudi o nakupu dvonamenske opreme, ki je namenjena tako ukrepanju ob naravnih nesrečah kot tudi značilnim vojaškim dejavnostim. Prepričan je, da je nakup takšne opreme, kot so vojaški helikopterji in montažni mostovi, najustreznejša in najracionalnejša rešitev. S takšnim pristopom želijo upravičiti zaupanje državljanov, da premišljeno in smotrno načrtujejo porabo javnih sredstev, poleg tega pa večnamenska raba opreme bistveno pripomore k hitremu odzivu na naravne nesreče.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.