Shoda pri Golobivnci sta se poleg približno 50 pripadnikov Unije Istranov pod vodstvom Massimiliana Lacote udeležila tudi državni sekretar na italijanskem ministrstvu za okolje Roberto Menia in italijanski konzul v Kopru Carlo Gambacurta. Lacota je v govoru ob Golobivnici poudaril, da naj bi se v jami nahajali posmrtni ostanki številnih Italijanov, tudi civilistov, ki naj bi jih tja prepeljali v času 40-dnevne jugoslovanske "okupacije" Trsta.

Po besedah Lacote je sicer zanimanje za današnjo slovesnost izrazilo več kot 300 ljudi. O domačinih, ki jih danes pred jamo ni bilo, pa je dejal, da se očitno "bojijo deliti zgodovinsko resnico". Lacota je še zanikal, da bi imel kar koli skupnega s fašizmom.
Do jame, ki se nahaja na zasebnem zemljišču, člani Unije niti danes niso prišli, dostop je bil namreč ograjen, so pa na travnik pred jamo položili cvetje in opravili molitev za mrtve. Potek komemoracije je spremljala enota policistov. Domačini shoda tokrat niso ovirali, napovedujejo pa, da bodo udeležencem iz Italije, če bodo znova prišli, tako kot prvič ponovno preprečili dostop do jame.
'Gre za provokacijo'
Žalna slovesnost pa je potekala tudi ob spomeniku padlim v NOB, ki jo je organiziralo tržaško društvo Promemoria. Zbrali so se kilometer stran od jame Golobivnica. Predstavniki društva Promemoria so sporočili, da "gre za provokacijo, ki ni le žalitev, izziv in grožnja za krajane, ki so upravičeno prizadeti, ogorčeni in jezni, ampak je nekaj, kar zadeva tudi in predvsem protifašiste iz Italije, v prvi vrsti tiste italijanske narodnosti“. Celoten tekst je objavljen na spletni strani organizacije Fronta za svobodo sveta.


Odločitev domačinov, da protestov ne bodo pripravili, je predsednik Civilne iniciative za Primorsko Božo Novak na novinarski konferenci pojasnil, da niso hoteli "dati priložnosti, da bi jih prikazali kot genociden narod". Novak je še povedal, da so pri vprašanju optantske komemoracije s strani vlade naleteli na ignoranco. Od vlade pričakujejo, da bo v prihodnje zaščitila čustva ljudi na Krasu, zato bodo zahtevali, naj zakonsko prepove organizacijo shodov s podobno vsebino. "Takih gostov si več ne želimo niti jih ne potrebujemo," je bil jasen Novak.
V odgovor na shod pri Golobivnici pa je približno 30 članov tržaške protifašistične organizacije Promemoria Trst ob podpori antifašistov iz Ljubljane pripravilo žalno komemoracijo ob spomeniku padlim v NOB v Lokvah. "Današnji shod pri Golobivnici je del širše kampanje rehabilitacije fašizma, ki se dogaja tako v Sloveniji kot v Italiji," je povedal predsednik društva Sandi Vovk.
Vovk je poudaril, da "vsi Italijani niso Lacote", med njihovimi člani pa je tudi nekaj nekdanjih optantov. Ker se bodo podobni dogodki po njegovem mnenju ponavljali, je Vovk izrazil upanje, da je današnji skupni nastop slovenskih in italijanskih civilnih gibanj prvi korak na poti k boljšemu čezmejnemu sodelovanju "vseh protifašistov".
Igralec Ivo Godnič je za 24ur.com povedal, da "je policija ščitila fašiste in ne Slovencev. Briga jih za žrtve. Oni (Unija Istranov, op. p.) so prišli, da bi pokazali, da je ta zemlja njihova. Naši pa so jim žal to omogočili, ker je tukajšnja policija ščitila njih, fašiste, namesto nas, Slovencev in domoljubov,“ je še dejal.
Policisti so bili pripravljeni
Na kraju dogodka so bili tudi policisti, ki so poskrbeli za varnost vseh udeležencev, tako italijanskih kot slovenskih.
Unija Istranov je svoj prihod napovedala. "Tako je. Prejeli smo njihovo prijavo, v kateri so navedli, da bodo organizirali žalno slovesnost pred jamo Golobivnica. V njihovem programu je zapisano, da se bodo zbrali v kraju Lokev ob 9.30. Moram poudariti, da po zakonu o javnih zbiranjih ni treba prijaviti žalne seje – ni treba pridobiti dovoljenja upravne enote, niti ni treba dogodka prijaviti na policiji. To so nam tudi razložili v dopisu, ki smo ga prejeli. In to drži," je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik koprskih policistov Marko Kastelic. Dodal je, da bodo policisti prisotni na kraju dogodka.
Žbogar: Upam, da bo vse potekalo mirno
Minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar je že včeraj dejal, da ni seznanjen s podrobnostmi. "Mislim, da gre za žalno slovesnost. Upamo, da bo vse potekalo mirno in spodobno, brez incidentov in nepotrebnih izzivanj," je še dejal.
Napeto je bilo že februarja

V kraju je bilo napeto že konec februarja, ko so krajani ter člani društva TIGR, ZZB NOV Slovenije in Civilne iniciative za Primorsko preprečili omenjeni italijanski organizaciji obisk jame. Takrat je prišlo do napetosti, vendar se je vse končalo brez hujših posledic.
Unija Istranov namreč zatrjuje, da se v jami nahaja grobišče italijanskih civilistov, protest krajanov pa naj bi bil "necivilizirana manifestacija“. Krajani so nasprotno zatrjevali, da je pobuda optantske organizacije provokacija, okrcali pa so tudi slovensko politiko.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.